İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, '2 Nisan Otizm Farkındalık Günü'nde özel bir etkinlik düzenledi. Etkinlik, Hava Kuvvetleri Komutanlığı işbirliği ile gerçekleştirildi ve "Gökyüzündeki Farkındalık" temasıyla öne çıktı.

Çiğli Ana Üs Jet Komutanlığı'nda gerçekleşen etkinliğe, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, 2. Ana Jet Üs Komutanı Pilot Tuğgeneral Doğan Mart ve 122. Jet Eğitim Filo Komutanı Pilot Albay Bilal Çetin ile filo personeli katıldı. Etkinlik kapsamında özel çocuklar, önce 2. Ana Jet Üs Komutanı Pilot Tuğgeneral Doğan Mart'ı makamında ziyaret etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra üs çevresindeki havuzda uçakların iniş ve kalkışlarını izleyen öğrenciler, uçakları ve hangarları gezme fırsatı buldu. Bu özel günlerini "Hayalimdeki Gökyüzü" çerçevesinde hatıra fotoğrafı çektirerek taçlandırdılar.

Jet Eğitim Filo Komutanı Pilot Albay Bilal Çetin tarafından hangarda karşılanan özel çocukların sevinci görülmeye değerdi. Filo personeli, öğrencilere hatıra olarak askeri peçeler hediye etti ve özel çocuklar da pilot öğretmenlere otizm farkındalık peçeleri taktı. Bu jestle pilotlar, otizm farkındalığını sürekli kılmayı amaçladıklarını belirttiler.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, otizmin artan yayılım hızıyla önemli bir sorun haline geldiğini vurguladı. Yahşi, "Evlatlarımız, aileleriyle birlikte birer başarı hikayesidir. Otizmli çocuklarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için projeler üretiyoruz. Toplumun her kesimi, otizmli bireylere destek olmalı ve var olan farklılıkları sorun olmaktan çıkarmalıdır" dedi.

Muhabir: Canan Kaya