Reklam
Reklam

İzmir, Kenan Evren'i istemiyor

TBMM’de tüm partilerin Kenan Evren’in isminin kaldırılması yönünde ortak görüş bildirmesi sonrası gözler İzmir’e çevrildi. Darbeci generalin ismi İzmir’de 3 ilçede sokak ve caddede bulunurken, akıbetinin ise ne olacağı konuşuluyor. Siyasi parti temsilcileri ise Evren’in adını İzmir’de istemiyor

İzmir, Kenan Evren'i istemiyor
02 Aralık 2019 - 08:46
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'un, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde(TBMM) gündeme getirdiği Kenan Evren’in adının tüm okul, cadde, sokak, mahalle ve kışlalardan silinmesi önerisinin tüm parti temsilcilerinin destek vermesinin ardından gözler bu ismin geçtiği kentlere yöneldi. İzmir’de ise 3 ilçede Kenan Evren’in ismi olan sokak ve cadde bulunuyor. Menderes, Ödemiş ve Bergama ilçelerindeki cadde ve sokaklarında 12 Eylül 1980 darbesinin generali adı bulunuyor.

3 ilçede Evren’in adı var

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Özdere tatil bölgesinde Kenan Evren Sokak bulunuyor. Atatürk Bulvarı ile 29 Ekim Caddesi arasında kalan ve 1074 sokağın devamındaki sokak darbeci General Kenan Evren’in adını taşıyor. Yine İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Kayaköy mahallesinde de Kenan Evren Sokağı bulunuyor. Bergama’da ise Mithatpaşa Caddesi ve Cevdet Sunay Caddesi arasında bulunan bölgede de Kenan Evren adını taşıyan cadde bulunuyor.


CHP “İstemiyoruz”

Siyasi partilerin TBMM’de ortak görüş bildirmesinin ardından ise gözler yerel yönetimlere döndü. İzmir’de darbeci generalin adını taşıyan sokak ve caddeler bulunduğu mahallenin muhtarı tarafından da teyit edildi. CHP’li meclis üyeleri darbeci bir generalin adının ne cadde ve sokaklarda ne de meydanlarda olmaması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

AK Parti grubu önerge verecek

İzmir’de bulunan ve Kenan Evren’in adını taşıyan cadde ve sokakların isimlerinin değiştirilmesi gerektiğini aktaran İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe, Kenan Evren’in adının kaldırılması gerektiğini söyledi. AK Parti grubu olarak konuyu yakından takip ettiklerini belirten Boztepe, AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ve AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile de görüşüp çalışma yapacaklarını aktardı. İzmir Büyükşehir Belediyesini ilgilendiren bir durum varsa Aralık ayı ilk meclis toplantısında meclise önerge sunacaklarının bilgisini veren Boztepe, Eğer ilgili belediyelere ilgilendiriyorsa o belediyelere teklif edeceğiz. Eğer bu konu büyükşehir’e ilgilendiriyorsa aralık ayının ilk meclisinde kaldırılması için önerge vereceğiz. Zaten biz daha önce bu konu hakkında Türkiye’de ilk gez 2008 yılında il genel meclisinde gündeme getirmiştik. Kenan Evren hala hayattaydı. Türkiye’de ilk kez böyle bir öneriyi biz vermiştik. 12 Eylül tarihinde bu konuyu değinmiştik. Geçtiğimiz günlerde yine büyükşehir meclisinde bu konuyu gündeme getirmiştik. Konunun takipçisi olacağız” dedi.


“Cuntacıların adı her yerden kaldırılmalı”

Darbeci general Kenan Evren’in yanı sıra 12 Eylül darbesinde yer alan tüm cuntacıların adlarının bulunduğu sokak, cadde, okul, apartman gibi yerlerden kaldırılması gerektiğini vurgulayan Hüsnü Boztepe, darbecilerin tüm izlerinin silinmesi gerektiğini söyledi. Boztepe, “12 Eylül darbesinde yer alan işkence albaylar, binbaşılar ve emniyet müdürlerini lanetliyorum. 12 Eylül darbesini gerçekleştirenleri, işkence edenleri, haksız yere insanları hapis cezası, idam cezası veren tüm cuntacıları lanetliyorum. Bu cuntacıların adı hiçbir yerde olmaması gerekiyor. Bunları tamamen silmek gerekiyor” diye konuştu. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam