Medikal turizmden, estetik ve yaşlı bakım ve termal turizme kadar sağlığın birçok alanında hizmet veren İzmir, dünya genelinde de tatil ve tedaviyi birleştirmek isteyenlerin ilk adresi oluyor. İzmir’in bu potansiyelini daha da arttırmak için Batı Anadolu Sağlık Turizm Derneği öncülüğünde "Sağlık Turizminin Parlayan Yıldızı İzmir Zirvesi" gerçekleştirildi. Zirve’ye İzmir Valisi Süleyman Elban, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Batı Anadolu Sağlık Turizm Derneği Onursal Başkanı Tuncer Kelleci, İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Cinel ile sektör temsilcileri katıldı. 

Bülent Cinel 2

Estetik ilk sıralarda

Zirvede konuşan İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Cinel, geçtiğimiz yıl kentimize 60 bin sağlık turistinin geldiğini ve 110 milyon dolar döviz bıraktığını açıkladı. Sağlık turizminin 12 ay boyunca çalışan bir sektör olması yanında kentin turizm açısından son derece farklı olanaklar sunan bir konumda bulunduğunu aktaran Cinel, “Son yıllarda Türkiye, sağlık turizmi alanında gözle görülür bir büyüme yaşadı. Bu alandan önemli pay alan illerden biri İzmir oldu” diye konuştu. Sağlık turizminde, İzmir’de 2024 yılında gelen taleplerde bir artış gözlendiğini belirten Cinel, “Bu durum rakamlara da yansıdı. 2023 yılında İzmir’e 60 bin sağlık turisti geldi ve 110 milyon dolar girdi sağladı. Bu yıl için beklentimiz ise İzmir’de 100 bin hasta ile 250 milyon dolar gelir sağlamak” ifadelerini kullandı. Medikal turizmde Sağlık Bakanlığı istatistiklerinde en çok kadın hastalıkları, iç hastalıkları ve göz hastalıklarının ilk 3 sırayı aldığını belirten Cinel, “Ayrıca İzmir’de sahada obezite cerrahisi ve estetik ile ilgili uygulamaları ön planda görmekteyiz. Sağlık turizmi için en çok Avrupa’dan talep geliyor. Özellikle İrlanda, İngiltere, Almanya’daki Türk kökenli vatandaşlarımızı görmekteyiz. Medikal turizmdeki başarımızı diğer sağlık turizmi çeşitlerinde de göstermek için yoğunlaşmalıyız.” diye konuştu.

0x0-ak-partili-ceyda-bolunmez-cankiridan-izmirdeki-su-zamlarina-tepki-izmirliler-bu-zamli-faturayi-chp-yonetimine-1685097717386

“5 milyar dolar kazandık”

Türkiye'nin son yıllarda sağlık turizminde büyük bir atılım gerçekleştirdiğini dile getiren AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise, dünyada en çok hasta kabul eden ülkeler sıralamasında ilk 10'a girdiğimizin altını çizdi. Çankırı, “Dünyada, sağlık turizmi alanında en çok hasta kabul eden ülkeler sıralamasında; Meksika, Hindistan, Tayland, Brezilya, Türkiye, Singapur ilk sıralarda yer alıyor. Ülkemiz 2023 yılında sağlık turizminde hasta ve gelir açısından önemli bir ivme yakaladı" şeklinde konuştu. Geçen yıl yaklaşık 3 milyon kişinin sağlık hizmeti almak için Türkiye'ye geldiğini aktaran Çankırı, "Bu hastaların bıraktığı gelir ise yaklaşık 5 milyar dolara ulaştı. Bunun yanında kayıt dışı gelirin de 3 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Sektör temsilcileri, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda sağlık turizmi ve sağlık sistemi ihracatının Türkiye'ye döviz girişi açısından lokomotif sektörlerden biri olacağını ifade etmektedir. Bir milletvekili olarak bu konuda gerekli tüm yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi adına elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

Izmir Valisi Suleyman Elban Izmirlinin Ramazan Bayramini Kutladi

“Şartlar müsait”

İzmir Valisi Süleyman Elban da, Türk sağlık turizminin son dönemlerde önemli mesafe kat ettiğini belirtti. Kentte sağlık turizmi için her türlü altyapının gelişmiş olduğunu ifade eden Elban, şunları kaydetti: "Tarihi, coğrafyası, iklimi ve havası, doğal terapi merkezi gibi. Tıbbi müdahalelere gerek kalmadan doğal olarak kendiliğinden yapılıyor. İzmir'de 9 tane tıp fakültesi hastanemiz var. Ciddi bir insan kaynağı yetiştiriliyor, bu ekosisteme inanılmaz katkısı var. 28 özel hastanemiz, birçok tıp merkeziyle özel sağlık sistemimiz gelişti. Dolayısıyla ülkemizde ve ilimizde sağlık turizmiyle ilgili bütün şartlar müsait durumda. Sağlık turizminde daha üst sıralara çıkabilmemiz için daha seçici, gelir getirici ve katma değerli hizmet sunulması gerekiyor."

Kaynak: Murat Ervin