Reklam

İzmir'in 100 büyüğü açıklandı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), düzenlediği toplantıyla 2018 yılında üretimden satışlara göre İzmir’in ilk 100 büyük firmasını açıkladı. EBSO Başkanı Yorgancılar, ekonominin durumuyla ilgili olarak, “Bir sürü kriz gördüm. Bu uzun sürdü ama geçecek. Bu da geçecek” dedi

İzmir'in 100 büyüğü açıklandı
17 Mayıs 2019 - 15:38

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 2018 yılında üretimden satışlar kriterine göre İzmir’deki 100 büyük firmayı açıkladı.  İzmir’de istihdam sağlayan, üretip vergisi veren firmalara göre yapılan çalışmada, listede geçen yıla göre ilk iki sıra değişmezken, geçen yılın üçüncüsü ve dördüncüsü bu yıl yer değiştirdi. Listedeki ilk 10 firma sırasıyla şu şekilde oluştu: 1- Tüpraş-İzmir Rafineri, 2- Petkim, 3- İzmir Demir Çelik, 4- Philsa Philip Morris, 5- BMC Otomotiv,  6- JTI Tütün, 7- Özkan Demir Çelik, 8- Kocaer Demir Çelik, 9- Abalıoğlu Yem-Soya, 10- Pınar Süt. EBSO’da gerçekleşen ve ekonomik gelişmelerin de masaya yatırıldığı toplantıda konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, 2018 sonunda 81 firmanın kar beyan ettiğini, bunların 26’sı yabancı sermaye olmak üzere 58’inin AR-GE yaptığını, 19’unun da 2018 bilançolarını zararla kapattıklarını beyan ettiklerini söyledi. Yorgancılar, üretimden satışlar itibariyle 100 büyük firmanın yüzde 79,7’sinin;  kimya, gıda ve demir-çelik-metal-döküm sanayide yoğunlaştığını, 100 büyük firmanın net ithalatçı görünümünde olduğunu ifade etti.

“Yatırım şart”

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Yorgancılar, “Üretim yoksa kalkınmak hayaldir. İşsizliği 8,4’e kadar düşürmüştük. 85 milyon nüfusumuzda yüzde 6, yüzde 7, yüzde 7,5 işsizlikle çok rahat bütçemizde idare etme imkanımız var ama işsizlik 2 ayda 14,7’ye ulaştı. Büyüme ve sanayi üretimi endeksi düştükçe işsizlik yukarı çıkıyor. Türkiye’de yatırım yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Ekonomi 2. planda kaldı”

Uzayan yerel seçim süreci hakkında da konuşan Yorgancılar, “Yerel seçimlerin mart sonunda biteceğini tahmin ettik. Piyasa kendini buna göre formatladı. Nisandan itibaren işlerin rayına gireceği konusunda beklenti içine girildi ama baktığımızda itirazlar sonucu YSK seçimlerin tekrarlanması kararını aldı. Karar sonucu 23 Haziran’da İstanbul seçimi gerçekleşecek. Ramazan ayı, bayram tatili ve seçim; bizi piyasada mayıs ve haziran aylarını kaybettirdi. Hangi müşteri ile konuşsam ‘seçim geçsin ondan sonra’ diyor. Yatırım olacaksa ‘seçim bitsin ondan sonra’ diyor. Odaklanılan yer seçimler oldu. Bizde ekonomi ikinci planda kaldı. Bir an önce reformların yapılıp yatırım ortamının normalleşme sürecine girmesi gerekiyor. Türkiye’deki sanayicinin beklediği bu” ifadelerini kullandı.

  “Uzun sürdü ama geçecek”

Senenin ilk 6 ayında işlerin kötü gittiğini fakat ikinci 6 ayda kötü gidişin düzeleceğine inandığını ifade eden Yorgancılar, “Umutsuz bir yaşam yok. İşlerin düzeleceğine inanıyorum. 45 yıldır iş hayatındayım, bir sürü kriz gördüm. Bu uzun sürdü ama geçecek. Bu da geçecek. Ama burada hepimizin birlik içinde olmamız gerekiyor. İki ittifakı var; cumhur ve millet. Kelime anlamları aynı. Aynıyız. Biz bir taneyiz. O mantıkla baktığımızda bu ülke uçar gider. Biz tek vücut olarak terörün karşısındayız. Tüm partiler bu ülkenin kalkınma ile ilgili her türlü konuyu konuşup doğruyu bulma mecburiyetinde. İşlerin düzeleceğine inanıyorum. Belli bir zaman kaybettik, belki daha kaybedeceğiz ama bir şekilde yoluna girecek. Ama bu durumda sanayici de epey yara aldı.”

Yorgancılar ayrıca, bankalar için stres testlerinin bir an önce tamamlanması gerektiğini, banka bilançoların temizlenerek kredi kanalının sağlıklı zemine kavuşturulması, faizlerin düşmesi ve enflasyonla mücadelenin en öncelikli konu haline gelmesi gerektiğini belirterek, “Kamu İhale Yasası AB standartlarında uygulanmalı, kayıt dışı ekonomi minimize edilmeli. AB ile ABD ilişkileri güçlenmeli” dedi. HABER MERKEZİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum