Reklam
Reklam
Reklam

İzmir Fuarı, 88. kez 'Merhaba' dedi

88. İzmir Enternasyonal Fuarı, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı muhteşem bir törenle kapılarını açtı. Açılışa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le yapacaklarını açıkladığı ‘ortak işbirliği’ mesajı damga vurdu

İzmir Fuarı, 88. kez 'Merhaba' dedi
06 Eylül 2019 - 21:37 - Güncelleme: 06 Eylül 2019 - 21:43
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 6 – 15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 88. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Fuarın açılışına ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Hindistan Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Mrs. Vanaja K. Thekkat, Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararsı Ticaretin Desteklenmesi Konseyi Başkan Yardımcısı Mr. Zhang Shenfeng, Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mr. Li Chenggang, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

“İzmir, tesadüf değil”


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açılışta yaptığı konuşmada, “Bizler bu ülkenin insanları 88 yıldır hep buradayız İzmir’deyiz fuardayız. Türkiye aydan gelen bir taşı ilk defa fuarda gördü. 30 Ağustos 1940 tarihinde Milli Piyango’nun ilk çekilişi burada yapıldı. Polyester kumaşı burada tanıdık, sandviç kelimesini ilk kez burada duyduk. Sanat güneşimiz burada doğdu ve hayata gözlerini gene burada yumdu. 88 yıldır dünyaya 88. kez açılan bu pencereden bakıyoruz. Ne İktisat Kongresi’nin ne Türkiye’nin enternasyonal fuarının İzmir’de hayat bulması tesadüf değil. İzmir, tarih boyunca ön Asya’nın başkenti olan liman kentidir. Batının Doğu’ya ilk temas ettiği, Doğu’nun Batı’da ilk gördüğü noktadır. Asya ile Avrupa arasında atan bir kalp gibidir. İzmir bir özgürlükler kentidir. Bir yanıyla amazon kadını, haksızlıklara başkaldıran efedir. Her türlü düşüncenin birlikte yaşayabildiği bir halk meclisidir. Milli mücadele buradan başlamıştır. En eski parlamento binaları burada inşa edilmiştir. İzmir’in ruhu, fuarın herkesi birleştiren ruhu hiç değişmedi, aksine artarak devam etti. Bu özel akşam fuarın birleştirici gücünü bir kez daha mühürlüyor. Bu yılki fuarımızın uluslararası ortakları ve delegasyon üyelerini saygıyla selamlıyorum. 88 yıldır bu eşsiz parkın içinde değerli bir birlikteliği sağlıyoruz. Hepimiz aynı gezegende yaşıyoruz ve hepimiz birbirimize muhtacız. Fuarın içindeki ağaçlar bize bunu hatırlatmaya devam ediyor. Aramıza katılarak unutulmaz buluşmayı mümkün kılan katılımcıların önünde saygıyla eğiliyorum, İzmir’e hoş geldiniz” dedi.

“İlişkilere damga vuracak”

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Li Chenggang ise yaptığı konuşmada, “Fuara katılmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yılki fuarın başarıya ulaşmasını diliyorum. Türkiye’nin, Doğu ve Batı’nın kültürleri arasında iletişim kurma noktasında önemli bir rolü vardır. İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir’in güneye açılmasında ve ticari ilişkiler geliştirmesinde bu bölgede çok önemli hale geldi. Çin tarafı öteden beri İzmir Enternasyonal Fuarı’nın önemli katılımcısıdır. Bu yıl partner ülke olarak önemli bir katılımla katıldı. İnanıyorum ki bu vesileyle ki bu fuar, Çin ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi noktasında damgasını vuracaktır” şeklinde konuştu.

Soyer’le işbirliği sözü

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yaptığı konuşmada, “Gerçekten İzmir’in, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ticaret ve ekonomi hayatına katkısı noktasında, izleri bakımından önemli faaliyetlerde bulunulmuştur. Bunların en önemlisi İzmir İktisat Kongresi’dir. Bu İktisat Kongresi’yle Türkiye’nin ekonomi politikası belirlenmiştir. Cumhuriyetin imkansızlıkları içinde başlattığı sanayi hamlesi böyle başlamış ve gelişmiştir. Son yıllarda dünyanın en güçlü ülkeleri dahil her ülkede EXPO dalgası esiyor Ülkeler kendini buralarda göstermek için hazırlıklar yapıyor. İzmir 88 yıl önce böyle bir fuar yaparak ne kadar önemli bir iş yaptığını göstermiştir” dedi. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın, farklı sektörleri bir araya getiren ilk ve tek genel ticaret fuarı olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Tiyatrodan sinemaya, gösteriden müzikallere, söyleşiden sokak etkinliklerine kadar ziyaretçilerine keyifli vakit geçirdiklerinin tanığıyız. Biz  İstanbul olarak bu fuara ilk kez katılıyoruz. Bundan önce katılmamış olmanın da büyük eksiklik olduğunu düşünüyoruz. İzmir’in sinerjisini, enerjisini, İstanbul’un o  motivasyonunu, Türkiye’nin motor gücünü bir araya getirip Türkiye için öncü politikalar üretmek için iki belediye başkanı olarak bir birlikteliğin altına imza atacağız. Tunç Soyer’le oluşturacağımız işbirliğinin iz bırakacağını ve öncü politikalar üreteceğini şimdiden görüyorum” ifadelerini kullandı.

Ticaret merkezi hedefi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, “İzmir enternasyonal fuarının mirasına büyük önem veriyoruz.  Bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Benim gibi Egelilerin hayatında İzmir Enternasyonal Fuarı güzel bir anıdır. Çocukluğumuzda bir bayramlarda sevinirdik bir de fuar açılışlarında sevinirdik. Bu yıl fuara partner ülke olarak atılan Çin’e teşekkür ediyorum. Çin ticaret bakanına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Çin ile olan ticaret hacmimiz 23 milyar 600 milyon ticaret dolar oldu. Çin bizim dünyada en çok ticaret yaptığımız 3. ülke konumundadır. Dengeli ve sürdürülebilir bir adım atmış bulunuyoruz. Bu birlikteliğin sadece ticaret ortaklığı değil aynı zamanda yatırım ortaklığı olma noktasında ilk adımları atmış bulunuyoruz. İnşallah bundan sonra her şey daha güzel olacak. Geçen yıl fuarı 1,2 milyon insan ziyaret etmiş, bu yıl daha fazla ziyaretçi bekliyoruz. İzmir’i hak ettiği gibi Doğu Akdeniz’in ticaret merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.


Tanıtım hamlesi

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise, “Bugün İzmir’imizde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu ifade ediyorum. Bu onur konukluğu Kahramanmaraş’ta büyük bir mutlulukla karşılandı. Kahramanmaraş, bir kalkınma modeli olarak Türkiye’nin gözbebeğidir. Kahramanmaraş’ı tüm yönleriyle İzmir’e taşıyoruz. Burada 9 gün boyunca Kahramanmaraş’ın model üretim yapısını, değerlerini tanıtacağız. Bu fuar, Kahramanmaraş’ın tanıtım hamlesinin başlangıcı olacaktır” dedi.
İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise yaptığı konuşmada, “Fuarın ilime ülkemize ve fuara katılan yerli yabancı kuruluşlara faydalı olmasını diliyorum. İlimizin ve ülkemizin fuarcılık alanında başarısını kanıtlayan bu fuarımızda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İzmir sosyoekonomik gelişmişlik açısından ilk sırada yer alan iller arasında yer almaktadır. Sayın bakanların İzmir’e yoğun ilgisini görüyor,  ilimize verdikleri değer nedeniyle teşekkür ediyorum. Konuk iler olarak İstanbul ve Kahramanmaraş’ta  gelen katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Çin halk Cumhuriyetini’ bu yıl partner ülke olmasından büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Hindistan’ın da odak ülke olarak fuara katılmasını da önemli buluyor ve Hindistan heyetine de hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı.

“Üretmek yetmez”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada, “Size bir gelecek ufku çizmek isterim. Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşıyoruz. Elbette farklı görüşlerimiz olabilir bu görüşlere saygı duymalıyız ama birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Şimdi hep beraber Türkiye’yi bir yerlere ulaştırmak zorundayız. Üretmek yetmiyor. Güçlü bir sosyal devlet üretmeliyiz. Dördüncü olarak sürdürülebilir olmak zorundayız. Yeni buluşlarla dünya kültürüne katkıda bulunmak zorundayız. Birikim ve kapasite sürekli artmak zorundadır. Çin ve Hindistan bilime ve sanata katkı koyan ülkeler haline geldiler. Ben bu fuarın açılmasına katkıda bulunan sayın bakan ve emeği ve çabasını harcayan İBB başkanına ve İzmir halkına teşekkür ediyorum. Bu kadim coğrafyada güzel bir geleceği inşa etmek zorundayız” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Partner Ülke Çin Halk Cumhuriyeti’ne, Odak ülke Hindistan’a ve Onur Konuğu İller İstanbul ve Kahramanmaraş’a plaket takdim edildi. Plaket töreninin ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi.

Uluslararası katılım göz dolduracak
 
İzmir Enternasyonal Fuarı’nda uluslararası katılımlar 6 Eylül ile 10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Fuar’ın Partner Ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, büyük bir katılımla Kültürpark 2 No’lu Hol’de yer alacak. 60’ın üzerinde firmayla gelecek Çin Halk Cumhuriyeti, teknolojiyi İzmir’e taşıyacak. Huawei, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) gibi dev kuruluşlarını İEF’e getirecek Çin’in kendine has özelliklere sahip Çin Devlet Sirki de 6 ve 7 Eylül’de İzmirlilerle buluşacak. 1/A Holü’nde ziyaretçileri bekleyecek Odak Ülke Hindistan da 40’ın üzerinde firmasını fuara getiriyor. Ayrıca 2 No’lu Hol’de Endonezya, Benin, Çin Halk Cumhuriyeti, Gambiya, Gana, Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kamerun, Pakistan, Sudan da bulunacak.
2 No’lu Hol’de İnovasyon Sponsoru Vestel, en yeni ve son teknoloji modellerini fuar misafirlerine sunacak. Aynı holde ayrıca eğitim, tekstil, yapı, sağlık sektörü, odalar ile dernekler yer alacak. 3 No’lu Hol’de ise İzmir’in ilçe belediyeleri ve kamu kuruluşları yer alacak.

İstanbul ve Kahramanmaraş onur konuğu

Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul, 88 yıllık İEF tarihinde ilk kez Onur Konuğu İl olarak yer alacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da açılışa katılacak. “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla EXPO 2023’e hazırlanan Kahramanmaraş da çeşitli etkinliklerle İEF’e renk katacak. Ayrıca Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir,  Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Malatya, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Uşak da fuarda olacak.

Türkiye bu konserleri konuşacak

Yeraltı Otoparkı üstü çim alanda kurulacak olan Çim Konserleri Sahnesi’nde, 6 Eylül’de Goran Bregovic, 7 Eylül’de Monica Molina, 8 Eylül’de Glikeria şarkılarını seslendirecek. 9 Eylül ise bir başka şölene dönüşecek. Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de gerçekleşen orman yangınlarında yok olan ağaçların tekrar var olmasına destek için düzenlenecek İzmir Tek Yürek Orman Konseri’nde Gazapizm, Anıl Piyancı, Serap Yağız, Niyazi Koyuncu, Oğuzhan Uğur, Halil Sezai, Gripin, Hayko Cepkin ve Haluk Levent sahnede olacak. İzmir’in kurtuluş gününde gerçekleşecek konser 18.30’da başlayacak. 10 Eylül’de Ara Malikian, 11 Eylül günü Vestel sponsorluğunda Yeni Türkü, 12 Eylül’de Onur Akın, 13 Eylül’de Migros sponsorluğunda Edis, 14 Eylül’de yine Migros sponsorluğunda Simge Sağın, kapanış günü olan 15 Eylül’de ise Serkan Kaya şarkılarıyla Çim Konserleri’nde olacak.

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda geçtiğimiz yıl ilk kez kurulan Rock Sahnesi, bu kez Rock&More adıyla müzikseverleri ağırlayacak. 8 Eylül Pazar günü Şehinşah, 9 Eylül’de Manga, 10 Eylül’de Mor ve Ötesi, 11 Eylül’de Pinhani, 12 Eylül’de Kalben, 13 Eylül’de Pentagram, 14 Eylül’de Ufuk Beydemir, 15 Eylül’de Mabel Matiz Rock&More sahnesinin konuğu olacak.

Zeki Müren unutulmadı

Fuarın unutulmaz eğlence mekanlarından biri olan Mogambo’da 7 Eylül’de Leman Sam, 8 Eylül’de Can Gox, 9 Eylül’de Cem Adrian, 10 Eylül’de Jehan Barbur, 11 Eylül’de Melek Mosso, 12 Eylül’de Tuna Kiremitçi, 13 Eylül’de Mehmet Erdem, 14 Eylül’de ise Birsen Tezer, 15 Eylül’de Eda Baba sahnede olacak. Sanatçıları dinlemek isteyen hayranları, biletinial.com’dan bilet temin edebilecek. İzmir Enternasyonal Fuarı dendiğinde hatırlanan isimlerin başında gelen, “Canım Egeme Saygımla Geldim” pankartıyla akıllara kazanan Sanat Güneşi Zeki Müren ise fuarda özel bir programla anılacak.

Kitap Sokağı İzmir Fuarı’nda

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Kitap Sokağı, Lozan Kapısı’ndan Kaskatlı Havuz’a kadar uzayacak. Edebiyatla ilgili etkinlikler, Yüz Yüze Sohbetler adı altında Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak sahnede olacak. Birçok önemli kalem sevenleriyle burada buluşacak. Gülperi Sert, Çiğdem Erkal İpek, Sunay Akın, Erol Egemen–Kaan Çaydamlı(Kaybedenler Kulübü), Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Canan Tan, Nilgün Bodur, İzmirim Serisi yazarları, Varol Yaşaroğlu, Mahir Ünsal Eriş, İhsan Eliaçık, Osman Balcıgil, Hüseyin Cengiz, Ercan Kesal, Murat Menteş – Hakan Karataş, Merdan Yanardağ İEF’te sevenleriyle buluşacak.
 
Tiyatro “Fuar”da izlenecek

İsmet İnönü Sanat Merkezi, 7-15 Eylül tarihleri arasında sanatı ve sanatçıyı tiyatro severlerle buluşturarak fuar gecelerini zenginleştirecek. Dokuz gün boyunca saat 20.00’da sergilenecek olan tiyatro oyunları ise sırasıyla şöyle: “Joseph K”, “Azizname”, “Hayat Kime Güzel?”, “Ferhangi Şeyler”, “Gelin Tanış Olalım”, “Vee Perde”, “1984 Büyük Gözaltı”, “Don Kişot’um Ben”, “Kadın Kafası”. Ayrıca İzmir Sanat Merkezi’nde tiyatro oyunları sahnelenecek.

Sinemaya dair her şey İzmir’de

Sinema Burada Festivali, 11 Eylül'de Onur ve Başarı Ödülleri'nin yanı sıra 4. Kısa Film Proje Yarışması Ödül Töreni ile kapılarını açacak. İpek Bilgin ve Taner Birsel'in Onur Ödülü alacağı festivalde, Ozan Güven ve Saadet Işıl Aksoy'a Başarı Ödülü verilecek. Bu yıl toplam 75 projenin katıldığı 4. Kısa Film Proje Yarışması'nın finalistleri de İEF’te ödüllerini alacak. Üç ulusal, bir uluslararası galayla toplam 12 film festivalde sinemaseverlerle buluşurken; bu yıl ikincisi düzenlenecek kısa film maratonunda ise 18 kısa metrajlı film gösterilecek. Beş günlük festivalde atölyeler de olacak. Sinema biletleri de biletinial.com’dan temin edebilecek.

Etkinlikler durmayacak

İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin en büyük tarihi açık hava çarşısını “Kemeraltı Sokağı” adı altında ağırlayacak. Etkinlikler kapsamında 4 No’lu Hol’de dünyanın en büyük E-spor organizasyonu olan ESL’in Türkiye’de bugüne kadar yaptığı en geniş kapsamlı finali olacak. Sokaklar ise sokak gösterileriyle şenlenecek. Birçok spor aktivitesi, Kültürpark’ın eşsiz doğasında misafirlere nefes aldıracak. Fuarda çocuklar da unutulmadı. Birbirinden özel etkinlik İEF’de çocukları bekliyor.

Fuar giriş ücretleri

88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açık alanları 12.00’de ziyaretçilere açılacak. Hollere giriş saatleri ise 16.00 - 23.00 arasında olacak. Fuar giriş ücretleri 4,5 TL olarak belirlendi. İzmir Tek Yürek Dayanışma Konseri’nin olduğu 9 Eylül günü ise gün boyu giriş ücretleri 10 TL olacak. 9 Eylül günü elde edilecek tüm gelir, İzmir ormanlarının korunması için kullanılacak. 9 Eylül’de Kahramanlar Kapısı’nı kullananlar ise yine 4,5 TL’ye giriş yapabilecek. Giriş kapılarında geçişler İzmirim Kart ile “temassız” özelliğe sahip kredi ve banka kartlarıyla yapılabilecek. Engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri Kültürpark’a ücretsiz girebilecek. İzmirim Kart’a sahip olmayan vatandaşlar fuar girişinde oluşturulan noktalardan tek kullanımlık ve iki girişlik kartlar alabilecek.   

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum