İzmir, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim için muhteşem bir program hazırladı, içerisinde sergilerden konserlere, Cumhuriyet Yürüyüşü'nden fener alayına birçok etkinlik yer alıyor.

"Barış, Cumhuriyet'e Sahip Çıkmakla Mümkün"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmirlileri bu anlamlı günde kutlamalara davet ederek, "Bayraklarımızla donanmış bir şekilde Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyeceğiz. Türkiye'nin en büyük Cumhuriyet Halk Korosu ile birlikte 100. yılı marşlarla taçlandıralım" dedi.

Başkan Soyer, renkli ve coşkulu bir şekilde 100 yıl boyunca özgürce ve barış içinde yaşadıklarını vurgulayarak şunları ekledi: "Dünya genelinde ve çevremizde yaşadığımız olaylar, Cumhuriyetimize sahip çıkmamızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. 100 yıl önce kurulan Cumhuriyet'imizi, 100 yıldır sahipleniyoruz. 7'den 70'e tüm halkımızla Cumhuriyet Meydanı'nda buluşacağız ve Cumhuriyet marşlarını hep birlikte söyleyeceğiz. Bayraklarımızla dünyaya sesleneceğiz."

21 kişinin öldüğü katliam gibi kazada şoför tahliye edildi 21 kişinin öldüğü katliam gibi kazada şoför tahliye edildi

Özel Gündemle Bir Araya Gelecekler

29 Ekim'de İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Türkiye'nin 100. yılına özel bir gündemle toplanacak. Aynı gün, Kültürpark içinde Lozan Kapısı arkasında ESHOT'un Gezici Sergisi de ziyaretçilere açılacak. İzmir Marina'da, 100. Yıl Cumhuriyet Kupası Ödül Töreni düzenlenecek. Saat 17.00'de ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde "100. Yılında Cumhuriyet Bayramı" konseri gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet Coşkusu Meydanlarda

29 Ekim akşamı saat 19.00'da, Basmane Kapısı'ndan başlayarak Konak Atatürk Meydanı'na ve oradan Cumhuriyet Meydanı'na dev bir Türk Bayrağı ile yürüyüş ve fener alayı yapılacak. Saat 20.23'te Cumhuriyet Meydanı'nda zeybek gösterisi, Cumhuriyet coşkusunu doruk noktasına taşıyacak. İZDENİZ'e ait gemiler, denizden lazer gösterileriyle bu muhteşem etkinliklere eşlik edecek. Gösteriler daha sonra Karşıyaka, Bostanlı ve Göztepe sahilinde devam edecek. Ardından, Cumhuriyeti kuran ve sahiplenen halk ile birlikte 7'den 70'e herkes, Cumhuriyet Halk Korosu eşliğinde Cumhuriyet marşlarını coşkuyla söyleyecek.

Kaynak: Haber Merkezi