Reklam
Reklam
Reklam

İzmir esnafı, eski günlerini arıyor

Esnafın Kovid 19 pandemisinden nasıl etkilendiklerini ortaya koyan bir anket çalışması yapan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, anket sonuçlarına göre, esnafın işlerinin bu dönemde yüzde 83 düştüğünü, mart ayı öncesindeki eski iş potansiyellerini yakalayamadıklarını söyledi

İzmir esnafı, eski günlerini arıyor
15 Ekim 2020 - 11:57
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB),  Türkiye’de bir ilke imza atarak, Kovid 19 pandemisi sürecinde esnaf ve sanatkarların durumunu irdeleyen bilimsel bir çalışma hazırladı. 43 farklı işkolunda 866 esnaf sanatkâr ile sahada yapılan anket çalışmaları sonucunda hazırlanan ve esnafın bu süreçten nasıl etkilendiğini, faaliyetlerinde ne gibi değişikliklere gittiğini ortaya koyan rapor, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu tarafından açıklandı.

İşler yüzde 83 düştü

İESOB Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, anket sonuçlarından elde edilen verilerle hazırlanan kitabı kamuoyuna tanıtan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, esnaf işletmelerine gidilerek yapılan anketlerin sağlıklı ve verimli sonuçlar vermesi için 43 ihtisas odası ile işbirliği yaptıklarını söyledi. Ayakkabıcılar, büfe/kantinciler, şoförler, kırtasiyeciler, dökümcüler gibi farklı meslek kollarında araştırma yaptıklarını belirten Mutlu, “Her mesleğin kendine göre durum analizlerini yaptık, farklı verilerini tespit ettik. Sonuçlar bize, üyelerimizin salgın sürecinden olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimlerin arasında bulunduğunu göstermektedir. Çalışmadan elde edilen ortalama sonuçlara göre bu süreçte esnaf sanatkârların işleri yüzde 83 oranında düşmüş, yüzde 26 oranında istihdam kaybı yaşamışlardır. Ankete katılanların yüzde 71’i kiracı iken, kredilerden yararlanma oranları ise yüzde 38’i geçememiştir” dedi.


Gelecek kaygısı

Meslek dalına göre etkilenme dereceleri farlılık göstermekle beraber, tüm esnaf işletmelerinin salgından olumsuz etkilediğini dile getiren Mutlu, “Hazırlanan rapordan çıkan en belirgin sonuç; esnaf sanatkârların işyerleri ile ilgili yaşadığı gelecek kaygısı olmuştur. Çünkü salgının sürmesi ve ikinci dalga ihtimalinin güçlenmesi nedeniyle tekrar faaliyetinin sınırlanması veya durdurulması korkusu yaşamaktadırlar. Bazı üyelerimiz 15 Mart’tan bu yana çalışamaz durumdayken, bazı üyelerimiz de işyerlerini açtıkları halde eski iş potansiyellerini yakalayamamışlardır. Örneğin, insanlar çekindikleri için berbere gitmemekte, lokantaya gitmek yerine evinden işyerine yemek getirmekte, minibüs yerine kendi aracını kullanmaktadır. Normalleşme sürecinde üyelerimizin sadece yüzde 23’ünün eski iş potansiyelini yakalayabildiği tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

“Destekleme şart”

Geleceğini net göremeyen esnaf sanatkârlar için bazı etkili tedbirlerin düşünülmesini isteyen Mutlu, esnafın beklentilerini şöyle sıraladı: “Üyelerimiz 2021 yılından da endişelidir, eski işlerini yakalayabilmeleri şüphelidir. Öte yandan ötelenen yasal vecibelerin ve kullanılan destek kredilerinin vadeleri yaklaşmıştır. Dolayısıyla istediği işleri halen yapamayan, para kazanamayan esnaf sanatkârlara 1-2 yıl geri ödemesiz, sıfır faizli kredi destekleri tahsis edilmelidir. Çok etkilenen bazı meslek kolları için özel lokal tedbirler düşünülmelidir. Kantinciler, servisçiler, kahveciler, kırtasiyeciler gibi bazı meslek kolları 15 Mart’tan bu yana çalışamamakta, işletmelerini açsalar bile iş yapamamaktadırlar. Bu kapsamdaki işletmelerimiz için ek olarak mesleğe özel, kira muafiyeti, SGK prim ödemelerinin dondurulması, vergi affı, mülk sahibi özel şahıs ise kira yardımı gibi ek önlemler alınmalıdır. Genel anlamda esnaf sanatkârların iki yıla kadar kamu kurumlarına ve yerel yönetimlere olan ödemelerinin yapılandırılması, vergi indirimleri veya muafiyetlerinin hayata geçirilmesi, esnafa çalıştırdığı eleman için istihdam kolaylıkları getirilmesi ve sicile kayıtlı esnaf sanatkârlara hibe olanaklarının planlanması yararlı olacaktır. Salgın süreci ile önemi artan e-ticaret olgusuna üyelerimizin geçişini kolaylaştırmak ve yeni satış kanalları açmalarına yardımcı olmak için esnaf teşkilatları ile ortak çalışmalara öncelik verilmelidir.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test