29 Aralık 2023'te Riyad'da yaşanan Fenerbahçe ve Galatasaray maçı krizine İzmir'den tepki geldi. İzmir'in toplu taşıma ağının büyük bir bölümünü oluşturan ESHOT, bütün araçlarında Mustafa Kemal Atatürk'ün unutulmaz sözleri "Yurtta sulh, cihanda sulh" ve "Ne mutlu Türküm diyene" ifadelerini sergilemeye başladı.

‘Yurtta sulh, cihanda sulh diye haykıracağız’

Bu hareket, ESHOT şoförleri arasında da destek buldu. Şoförler, dün akşam yaşanan krizin ardından böyle bir karar alındığını belirtti. "Atatürk'ü kimse bize unutturamaz" diyen şoförler, "Bu yazıyı desteklemeyen araçlar hariç, tüm ESHOT araçlarında bugün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' diye haykırıyoruz" ifadelerini kullandılar.

Neler yaşanmıştı?

29 Aralık 2023'te Riyad'da oynanması planlanan 2023 Turkcell Süper Kupa maçında önemli bir gelişme yaşandı. Fenerbahçe ve Galatasaray, "Yurtta sulh, Cihanda sulh" yazılı pankart ve Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu tişörtlerle sahaya çıkmak istedi. Ancak Suudi Arabistan yönetiminin bu talebe izin vermemesi üzerine iki kulüp, maça çıkmama kararı aldı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde bir çözüm bulunamaması üzerine, her iki takım da maçı boykot etme kararı aldı.

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Atatürk tişörtü ve pankartıyla sahaya çıkma taleplerinin kabul edilmemesi sonucunda, maç iptal edildi.

Kaynak: Görkem Taşdemir