Reklam
Reklam
Reklam

İzmir, erken normalleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mart ayıyla birlikte Türkiye’de kademeli bir normalleşmeye geçileceğini açıklamasına İzmirliler, kente normalleşmeyi erken getirdi. Sahillere akın eden ve sıcak havanın tadını çıkaran vatandaşların, sosyal mesafe ve maske kurallarına da uymadıkları görüldü

İzmir, erken normalleşti
27 Şubat 2021 - 09:30
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, mart ayı ile birlikte kademeli normalleşmeye geçileceğini açıklamasına rağmen, İzmir’e normalleşme erken geldi. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini fırsat bilen vatandaşlar, sahillere akın etti. Gencinden yaşlısına sahilde yürüyen spor yapan, çocuklarını parka getiren, sohbet eden, kamp sandalyelerinde oturan ve piknik yapan İzmirliler güneşli havanın tadını çıkardı. Oluşan yoğunluk adeta eski hafta sonlarındaki kalabalıkları hatırlattı. İçişleri Bakanlığı Genelgesi’ne göre, sahilde yürümenin bile yasak olduğu pandemi döneminde vatandaşlarının çoğunun sosyal mesafe ve maske kuralına da uymadıkları görüldü.

Hem tedirgin hem mutlular

Salgın riskine rağmen güneşli havayı kaçırmak istemeyen vatandaşlar ise halinden memnun. Pandemi döneminde evde olduklarını ve kötü hava koşulları nedeniyle dışarı çıkamadıklarını söyleyen Mahmut Talat, “Pandemi döneminde sürekli evdeydik. Market alışverişi dışında dışarı çıkmadık. Güzel havayı bulunca değerlendirmek istedik. Evde sürekli hareketsiziz, arada yürüyüş yapmamız gerekiyor. Bu hava bize iyi geldi” dedi. Torununu parka getiren İhsan Emre ise, kalabalık ortama girerken tedirgin olduğunu fakat torunu için dışarı çıktığını belirterek, “Kurallara uymaya çalışıyoruz ama tabi ki bir tedirginlik oluyor. Hava güzel diye torunumu dışarı çıkardım. Umarım artık bu salgın bir an önce biter ve normal hayatımıza döneriz” diye konuştu.

İzmir’de vakalar azalıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, illeri vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracaklarını ve normalleşme takvimini buna göre yürüteceklerini açıklamasının ardından, İzmir’de de gözler kente normalleşmenin ne zaman geleceğine çevrildi. Doğu’da, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars ve Siirt haftalık ve günlük vaka sayılarının azlığıyla normalleşmeye en yakın iller olarak gözükürken, üç büyük şehir Ankara, İstanbul ve Ankara’nın vaka ortalamalarının altında kaldığı açıklanmıştı. Geçtiğimiz hafta açıklanan illere göre haftalık vaka oranı 44,39 olan İzmir’de bu oran yeni haftada 42,67’ye düştü ve normalleşme takviminde öncelikli olma şansı arttı. Büyükşehirlerde normalleşmeye en yakın il haftalık vaka oranı 35,39 olan Ankara olurken, onu 42, 67 ile İzmir izledi. Üç büyük şehir içinde normalleşmeye en uzak il ise haftalık vaka oranı 68,23 olan İstanbul oldu.

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test