Reklam
Reklam
Reklam

İzmir'de velilerin okullara güveni tam

İzmir’de okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflar için yüz yüze eğitime başlanırken, sınıflardaki doluluk oranları eğitimcileri sevindirdi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, kendilerine duydukları güven için velilere teşekkür ederken, “Okullarda tüm sağlık önlemleri alındı. Çocuklarımız emin ellerde” dedi

İzmir'de velilerin okullara güveni tam
22 Eylül 2020 - 10:55
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir’de yüz yüze eğitim, okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflar için seyreltilmiş uygulamalarla başladı.  Yüz yüze eğitimin ilk gününde velilerin de en az öğrenciler kadar heyecanlı oldukları gözlenirken İzmirli öğrenciler, okula tam katılım sağladı. Bornova Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda düzenlenen uyum haftası töreninde tüm sağlık tedbirleri alındı. Törende fiziksel mesafenin korunması ve maske takılması kurallarına titizlikle uyulurken çocuklarını öğretmenlerine emanet eden veliler de açılış törenini uzaktan izledi. Okul girişine yerleştirilen ünitede ellerini dezenfekte eden minikler, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sınıflara geçti.

“Çocuklarınız emin ellerde”

Okul bahçesi dışında velilerle sohbet eden İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir eğitim ailesi olarak aralarına yeni katılan çocukların heyecanını yürekten paylaştığını dile getirdi. Sınıflarda katılımın tam olduğunu söyleyen Yahşi, kendilerine duydukları güven için velilere teşekkür etti. İzmirli veliler ise okullara duydukları güvenin tam olduğunu, okullarda tüm sağlık önlemlerinin alındığını ve çocuklarını gönül rahatlığıyla öğretmenlerine emanet ettiklerini söyledi. Türkiye’de de bütün dünya ile eş zamanlı olarak pandemiye karşı çetin bir mücadele verildiğini söyleyen Yahşi, “Gönül rahatlığıyla evlatlarınızı okula gönderebilirsiniz. Çocuklarımız emin ellerde. Bizim için onların sağlığı ve güvenliği her şeyden önce geliyor. Hiç kuşkusuz bu günler de geçecek ve çocuklarımız, milletimizin göğsünü kabartacak başarılara imza atmaya devam edecektir” dedi.


Pandemi kuralları üst düzey

21-25 Eylül haftasında okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflar için uygulanacak olan uyum programında, haftada bir gün 30’ar dakikalık 5 ders saati ile 10 dakikalık teneffüsler yer alıyor. Sınıf mevcudunun fiziksel mesafe kurallarına uygun olarak bölüneceği programda her öğrenci, kendisi için ayrılan sıraya oturacak. Uyum programı etkinliklerinde öğrenciler, sağlıklı yaşam ve temizlik kuralları ile ilgili bilgilendirilirken zorunlu haller dışında okullarda ziyaretçi kabul edilmeyecek. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak.


Çocuklar fidan diktiler

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün üç yıldır yürütmekte olduğu geleneksel fidan dikimi bu yıl da gerçekleşti. Müdürlüğün üç yıl önce başlattığı ve her sene okul açılışında tekrarlanan geleneksel fidan dikim etkinliği bu yıl da gerçekleştirildi. Çocukların doğayla ve toprakla iç içe büyümesi gerektiğini belirten Yahşi, uyum haftasına başlayan miniklerle birlikte okul bahçesinde zeytin fidanları dikti, can suyunu verdi. Bahçedeki organik tarım atölyesinde öğrencilerle birlikte zeytin fidanları diken İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi, okul bahçesinde öğrencilerin bakımını üstlendiği ve köpek, tavuk, horoz, tavşan gibi pek çok hayvanın bulunduğu yaşam alanını da ziyaret etti.  Okul öğretmenleriyle de bir araya gelen Yahşi, “Beden ülkesinin başkenti olan kalbi diri tutacak olan öğretmenlerdir. Onları toprakla buluşturacak olan, onlara doğayı sevdirecek olan sizlersiniz. Çocuklara gösterdiğimiz sevginin ve ilginin yerini hiçbir şey tutamaz. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin çocuklarımızın, öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla bir arada okullarında eğitim görmesi en güzelidir” dedi. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test