İzmir'de toplu ulaşıma yeni model

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu ulaşımda dağ köyünden, merkeze kadar dolmuş ve otobüslerin dahil olduğu ve ücretlerin belediye tarafından toplandığı yeni bir sisteme geçeceklerini, ilk pilot uygulamanın önümüzdeki günlerde Seferihisar’da başlayacağını söyledi

İzmir'de toplu ulaşıma yeni model

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu ulaşımda dağ köyünden, merkeze kadar dolmuş ve otobüslerin dahil olduğu ve ücretlerin belediye tarafından toplandığı yeni bir sisteme geçeceklerini, ilk pilot uygulamanın önümüzdeki günlerde Seferihisar’da başlayacağını söyledi

İzmir'de toplu ulaşıma yeni model
10 Ocak 2019 - 13:29

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Tarım Grubu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve tarım öğretiminin yıl dönümü olarak kutlanan Tarım Bayramı nedeniyle bir toplantı düzenledi. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen etkinliğe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Büyükşehirden yeni sistem

Toplantının açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin ve İzmir’in geleceğinin, tarım ve hayvancılıkta olduğunu ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm alanında icat çıkardığını ve Türkiye’ye örnek olduğunu dile getiren ve ulaşımda son yasal düzenlemeyle birlikte kooperatiflerin sisteme alınması konusunda bir çalışmaları olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “Toplu ulaşımda dağ köyünden merkeze kadar, dolmuş ve otobüslerin de dahil olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi şemsiyesi altında hizmet veren bir sisteme geçiyoruz. Belediye garajları yönetecek, kalkış saatlerinden sürücünün kıyafetinin belirlenmesine kadar birçok konunun idaresi sağlanacak. Ücretleri büyükşehir belediyesinin topladığı bir sistem olacak. Ülkemiz, belediyemiz, özel sektör, milli servetin tasarrufu ve gelirin artması için de faydalı olacak bir sistemdir. Önümüzdeki günlerde Seferihisar’da pilot olarak bu uygulamaya geçiyoruz. Daha sonra hızlı bir şekilde bu sistem tüm ilçelere yayılacak” dedi. 2019 yılı sonuna kadar herkesin yasanın verdiği bütün imkanlar dahilinde toplu taşımadan yararlanabileceğini belirten Kocaoğlu, hizmette adaletin sağlanacağını ifade ederek, “Bizim talebimizle yasaya bir ilave yapılmıştır. Buna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi Madra Dağı’nın tepesinden dolmuşa binen 65 yaşın üzerindeki vatandaşın parasını verebilsin. Yazılımı bitti, araçlar yenileniyor” diye konuştu.

“Pazarlama sorunu var”

İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük ise, 1990 yılında kırsalda yüzde 40 olan nüfusun bugün yüzde 20’ye düştüğünü belirterek, kırsalda üretenlerin şimdi büyükşehirlerde tüketenler haline geldiğini söyledi. Tarımda dışa bağımlı olunduğunu ifade eden Eskiyörük, “Biz İzmir olarak önemli bir misyon üstlendik. Yerelden kalkınma adı altında atılan adımlar Türk tarımının kurtuluşu olarak görülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin doğrudan alımla kooperatiflerle işbirliği önemli. Çiftçinin üretim sorunu yok, pazarlama sorunu var” ifadelerini kullandı. Yeni seçilecek belediye başkanından isteklerini sıralayan Eskiyörük, “Bir kentin belediye başkanı yerli üretime önem vermeli. Tarım arazilerini imara açmamalı. Kentin kalkınması konusunu öncelikli görevi saymalı. Kırsal kalkınmaya ve kooperatifleşmeye önem vermeli. Halkıyla barışık olmalı. Lider olmalı, tavır koyabilmeli” dedi.

“10 bin gazeteci işsiz kaldı”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi ise toplantıda yaptığı konuşmada, çalışamayan gazetecilere vurgu yaparak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün artık çalışamayan, çalışma imkanı bulamayan ya da meslek dışı alanlarda çalışmak zorunda kalan meslektaşların günü haline geldiğini ifade etti. Basın ve tarım sektörü çalışanlarının emeğinin karşılığını alamayan iki sektörün temsilcileri olduğunu dile getiren Gappi, “Gazeteciler Koruma Komitesi raporuna göre Türkiye’de 2017 yılında 81, 2018'de 68 gazeteci mesleklerini icra ettikleri için tutuklandı. 157 basın kuruluşu kapatıldı. Son 3 yılda 10 binin üzerinde gazeteci işsiz kaldı. İşte böyle bir gerçeklik içinde 10 Ocak’ı geçiriyoruz. Gazetecilik mücadele mesleğidir, sermayesi azim ve halkın verdiği güçtür. Lütfen gazete okumaktan vazgeçmeyin ve biz basın mensuplarını mücadelemizde yalnız bırakmayın” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum