Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İzmir'de salgın alarmı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Covid-19 salgının Türkiye’de ilk kez görüldüğü Mart, Nisan aylarına göre çok daha hızlı bir şekilde artış gösterdiğini belirterek, “İzmir’deki vakalar hızlı bir şekilde artıyor. Gönüllü karantina uyarımızı yineliyoruz ve herkes çok dikkatli olmalı” dedi

İzmir'de salgın alarmı!
19 Kasım 2020 - 11:04
Reklam

KENAN YEŞİL
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının beşinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde yapılan toplantının gündeminde 30 Ekim’de İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem, vakalarda ciddi bir artış olan Covid-19 salgını veCumhuriyet Halk Partisi(CHP)Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik tehdit yer aldı. Mecliste Torbalı, Menemen, Gaziemir, Dikili, Çeşme, Bayındır veSelçuk Belediyeleri’nin 2021 yılı bütçesi oybirliği ile kabul edildi. Ayrıca CHP Merkez Yürütme Kurulu’nun(MYK) aldığı kararla tedbirli ve ihraç istemiyle disipline sevk edilen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy meclise katılmadı.

2000’in yılı öncesi çürük

Mecliste söz alan AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, İzmir’de büyük bir deprem yaşadıklarını ve Bayraklı ve eski Bornova bölgesinde büyük bir çökme meydana geldiğini söyledi. İzmir’de1975 yönetmeliğine göre 2000 yılı öncesi yapılan binaların çürük olduğunu dikkat çeken Boztepe, bir an önce bina envanterinin çıkarılması gerektiğini söyledi.Deprem sonrası yıkılan binaların müteahhidi ve fenni mesulleriyle ilgili konuşan Boztepe, Yağcıoğlu Apartmanı'nın fenni mesulü olanve tutuklanan İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin kurucusu OrhanAyber’in gaz beton ve hazır betonun İzmir’deki inşaatlarda kullanılmasında öncülük ettiğini belirterek, “1980 yıllarından sonra özellikle İzmir'de kooperatifçilik çok iyi şekilde yürütülmekteydi. Özellikle yazlık ve binalar konusunda bunlar yürütülmüştür. 15-20 yıl bitmeyen binaların yapımına başlanmıştı. Bu yıkılan binaların büyük birçoğu öyle. Şu an cezaevine giren Orhan Ağabey var. Orhan Ağabey İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin kurucusu. 12 Eylül’den sonra faşist yönetime karsı mücadele vererek inşaat Mühendisler Odası'nı kurmuştur. Orhan Ağabey gazbeton getirip binaların daha hafif olması için çalışan biri. Yine İzmir'de hazır beton olayını getiren kendisi. Daha önce elle beton hazırlanırdı ve Orhan Ağabey buna karşı mücadele eden birisidir. Orhan Ağabey’in imzaladığı ve yapılan bina çöktü, buna bir şey demiyorum ancak bu kente 2000 yılı öncesi yapılan binaların büyük bir kısmının temeli bile yok. Bunun başka bir sebebi daha var. Müteahhit kat karşılığı işler yapardı ancak öyle büyüdü ki bu iş, Bostanlı’da yüzde 60’la bile yer bulamıyorsunuz Bu durum Bayraklı'da da aynı. O bölgede yıkılan bütün binaların hemen hemen hepsi kooperatif binası. Tıpkı İzmir Büyükşehir Belediye Binası gibi. 1975 yönetmeliğine göre 2000 öncesi yapılan binaların hemen hemen hepsi çürük” diye konuştu.

Ortak kınama çağrısı

Hüsnü Boztepe’nin ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Parti ayrımı gözetmeksizin tüm partilerin bu saldırıyı ortak kınaması gerektiğini dikkat çeken Kökkılınç, “Çok yakın bir zaman içerisinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik açık bir şekilde tehdit ve hakaret yüklü saldırı gerçekleşti. Biz CHP’li meclis üyeleri olarak bu saldırıyı kınıyoruz. Biz Türkiye’de siyasetçiler olarak çok zor zamanlar geçirdik. Siyasilere yapılan saldırılardan çok yorulduk.  Bu nedenle tüm siyasetçilere, sanatçılara yönelik saldırıları tek bir partinin değil, parti ayrımı gözetmeksizin tüm partilerin kınaması ve geçit vermemesi gerekiyor" dedi.


Vakalar hızlı artıyor

Meclisin sonunda konuşanİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’deki vakaların çok hızlı bir şekilde arttığını, herkesin dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu ve daha önce yaptığı gönüllü karantina çağrısını yineleyerek şöyle konuştu: “Gerçekten salgın çok hızlı yayılıyor. Vakalar, salgının ülkemizde ilk görüldüğü Mart, Nisan aylarında yaşadığımız artış hızınınçok üzerine çıkmış durumda. Çok daha hızlı ölümler ve ağır vakalar ile karşılaşıyoruz. Hepinizden çok rica ediyoruz herkes daha dikkatli olsun. Tüm İzmirlilere bir kere daha hatırlatmış olalım. Gönüllü karantina uygulamasını ciddiye almalarını ve mümkün olmadıkça evden çıkmamalarını rica ediyoruz. Mümkün olduğunca maske, hijyen ve mesafe kurallarına uymalıyız.”
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test