Reklam
Reklam
Reklam

İzmir'de merkez sağ güçleniyor

İYİ Parti STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, İzmir’de dikkat çeken bir açıklama yaptı. Merkez sağın kalesi olan İzmir’de 20 yıllık AK Parti iktidarında yapının değiştiğini ancak  İYİ Parti ile tekrar güçlendiğini belirten Akburak, “İzmir eski minvaline ulaşmış” yorumunu yaptı

İzmir'de merkez sağ güçleniyor
09 Nisan 2021 - 10:32
Reklam

KENAN YEŞİL

İYİ Parti Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK) sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, İYİ Parti İzmir İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Ankara ve İstanbul’un ardından İzmir’deki STK’ların nabzını tutan Akburak, esnaf odası temsilcileri ile bir araya geldi. Ziyaretler sırasında, STK’ların mecliste ve parti grup toplantısında dile getirilmesini istediği konular hakkında notlar alındı. İzmir’deki STK ziyaretleri sonrasında İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından organize edilen toplantıda konuşan Burak Akburak, ziyaretlerde öne çıkan konular hakkında açıklamalar yaptı. Toplantıda ev sahibi İl Başkanı Hüsmen Kırkpınra yanı sıra, STK’lardan sorumlu başkan yardımcıları Sevin Çağlayan, Cem Karakeçili, Mehmet Aslan, Bora Yörükoğlu, Nihan İçelli katıldı.

STK’ların talepleri mecliste gündeme getirilecek

Ankara ve İstanbul’un ardından STK ziyaretlerini İzmir’de sürdüren İYİ Parti STK’lardansorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, Göztepe Spor Kulübü, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve İzmir Barosuna ziyaret etti. İzmir Ticaret Odası(İZTO) ile STK ziyaretlerini devam edeceklerini aktaran Akburak, Göztepe Gürsel Aksel Stadının İzmir’e çok yakışan bir stat olduğunu söyledi. Parti olarak amatör spor kulüplerine önem verdikleriniiktidar olmaları halinde amatör spor kulüplerini destekleyecekleri belirten Akburak, ziyaretlerde önce konuları paylaşarak, “Göztepe Spor Kulübümüzde büyük sıkıntı taraftarlar ile bir araya gelememek. Bu şekilde de gelir kaybı oluyor. Göztepe'de altyapısını geliştirmek istiyor bunun için Torbalı’da bir tesis yapmak istiyorlar. Ancak bu projede kaldığı için seslerini duyurmamızı istediler. Meslek odaları da pandemide gelir kayıplarından dolayı kredi kullanmışlar ancak gelir elde edemediği için ödemde sıkıntılar yaşanıyor. Biz her şehirde amatör spor kulüplerini geziyorum. Bizim iktidarımızda amatör spor kulüplerine destek gelecek. İzmir bu konuda çok sanlı çok köklü kulüpler var. Umarım Karşıyaka da istediği stada kavuşur” diye konuştu.

Merkez sağ İzmir’de güçleniyor

Türkiye'nin her yerinde ilgiyi gördüklerini belirten Akburak, İzmir'de ilgi gördükleri yerlerden bir tanesi olduğunu söyledi. İzmir’in merkez sağın kalesi olduğunu ve merkez sağın güçlendiğini dikkat çeken Burak Akburak, “İzmir eski minvaline ulaşmış. Yıllarca burada merkez sağ iktidar olmuştur. Ancak 20 yıllık AK Parti iktidarında yapı değişmişti ancak ben aynı teveccühü İYİ Parti'ye görüyorum. Yıllar önceki teveccüh, Doğru Yol Partisi'nde görmüş olduğum teveccühü tekrar gördüm. İYİ Parti bu teveccühü kazanmış, makul ve makbul parti olmuş. Herkes kendisinde İYİ Parti'yi görebiliyor. Yani Atatürkçüyüm diyen de, dindar bir vatandaşımız da, milliyetçi arkadaşlarımız da çok rahat kendini bu şekilde ifade edebiliyor. Dolayısıyla  İYİ Parti herkesin temsil edildiği bir siyasi parti. İzmir'in yapısına ve genetik kodlarına  uygun bir partiyiz. Dolayısıyla gecekondu yapılmıştı tapulu arazimize, yıkacağız galiba bunu. İzmir'de öyle görünüyor. Bu işi çözeceğiz" dedi.

Özgür STK'lar istiyoruz

Açıklamalarının ardından Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Burak Akburak, “STK’ların bağımsız olduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna, “Nereye gidersek bu hepimizin gözüne çarpıyor. Biz bağımsız ve özgür STK'lar istiyoruz.  Dünyanın birçok yerineekonomiye, kentine katkı sağlayacak STK'lara destek verirler. Bizde projeye göre değil derneğe göre yatırım yapılıyor. Bugün gençlerimiz kendileri ile ilgili bir çok faaliyette bulunmak istiyorlar. Ancak bugün iktidara ne kadar yakınsan o kadar destek alabiliyorlar. STK'ların özgür ve bağımsız olmasını isteriz ancak maalesef 26 aralıkta meclisten bir karar geçti. Bu hem demokrasiye zarar vermiştir hem de özgürce çalışmalarına engel olmuştur. STK’lar mahkeme tarafından kapatılır. Ancak son çıkan kanundaİçişleri Bakanı yada vali kendi kararı ile birlikte dernek başkanını görevden alabilir, kayyum atayabilir ve mal varlığını elinden alabilir. Bu şartlarda ne kadar özgür olunabilir?
Erken seçimle ilgili soru üzerine Akburak, “Ankara'da seçim havası var mı bilmiyorum ama İzmir'de güzel bir ortam var. İzmir hazır, Ankara hazır mı Beştepe'ye sormak lazım. Şahsi olarak ben seçimin gününde yapılacağını düşünmüyorum. Ben bir seçim bekliyorum. Erken seçim de olabilir, baskın seçim de olabilir. Hükümetin ne zaman pes ettiğine bağlı bu. Hükümet hala kurtarabilir miyim diye düşünüyor ancak buradan çıkış yok. Bundan kaynaklı erken seçim olursa biz hazırız” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test