Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İzmir'de kırmızı alarm!

Konoravirüs vakalarındaki artışla ve İzmir depremiyle birlikte kan bağışında yaşanan azalma İzmir’de kan stokların kritik seviyeye inmesine neden oldu. Düzenli kan kullanan lösemi, talasemi gibi hastalıkları olan İzmirlilerin dahi ihtiyaçları karşılanamaz hale geldi

İzmir'de kırmızı alarm!
22 Kasım 2020 - 15:13 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 15:30
Reklam

KENAN YEŞİL - ÖZEL HABER

Geçtiğimiz Mayıs ayında kan stokları azalan İzmir’de kan kampanyaları sonrası stoklar yeniden dolmuştu.  Eylül ayıyla birlikte konoravirüs vakalarındaki artışla birlikte yürütülen kan bağışçısı kazanım ve kan bağışı toplama ekiplerinin il ve ilçe meydanlarındaki çalışmaları covid-19 salgınına yönelik tedbirler gereği  kısıtlandı. Çok az meydanda kan bağışçısı kazanım ve kan bağışı toplama işlemleri yapılmaya devam ediyor. Ancak İzmir depreminin de olmasıyla birlikte kan bağışlarında yaşanan ciddi azalmalar bu süreçte kana olan talep arttı, stoklar kritik düzeye indi.Depremle birlikte zor günler geçiren İzmir’de yine kan krizi patlak verirken, Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, İzmir Valiliği başta olmak üzere tüm kamu kurumlarına, özel kurumlara ve STK’lara yazı gönderek kan bağışı yapılması için çağrıda bulundu.

Kan stokları kritik düzeyde


Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi MüdürüGökay Gök imzalı yazıda, kan bağışlarında yaşanan ciddi azalmalar nedeniyle kan stoklarının azaldığını ve bu nedenle düzenli kan kullanan lösemi, talasemi gibi hastalıkları olan kişilerin dahi ihtiyaçları karşılanamaz duruma geldiği belirtilerek, “Covid-19 pandemisi ve yaşanan İzmir depremi nedeni ile kritik günler yaşadığımız bu süreçte kan bağışı toplama ekiplerimiz salgına yönelik tedbirler gereği durdurulmuştur. İl ve ilçe meydanlarında yapılan kan bağışı ekipleri kısıtlanmış olup, çok az sayıdaki meydanda düzenleyebildiğimiz kan bağışı ekipleri ile hastanelerin kan ihtiyacını karşılamak için çaba göstermekteyiz. Kan bağışlarında yaşanan ciddi azalmalar nedeniyle kan stoklarımız azalmış ve bu nedenle düzenli kan kullanan lösemi, talasemi gibi hastalıkları olan kişilerin dahi ihtiyaçları karşılanamaz duruma gelmiştir.Hasta yakınları bağışçı aramak zorunda kalmakta ve kan tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır” açıklamasında bulunuldu.

Kan bağışı çağrısı

İzmir, Aydın, Manisa illerinde bulunan 94 hastanenin tüm kan ihtiyacını karşılamak için çalışıldığı belirtilen yazıda, kan bağışı konsuunda çağrıda bulunularak, “Türk Kızılay Ege Kan Merkezi olarak üstlenmiş olduğu sorumluluk gereği, İzmir, Aydın, Manisa illerinde bulunan 94 hastanenin tüm kan ihtiyacını karşılamak için faaliyetlerine covid-19 salgına yönelik üst düzey önleyici tedbirleri alarak devam etmekteyiz.  Bu program kapsamında tüm kurum, kuruluşlar ve STK’lar ile yürütülen kan bağışçısı kazanım ve kan bağışı toplama ekipleri covid-19 salgınına yönelik tedbirler gereği  tamamen durdurulmuştur. İl ve ilçe meydanlarında yapılan kan bağışı ekipleri kısıtlanmış olup, çok az sayıdaki meydanda düzenleyebileceğimiz kan bağışı ekipleri ile bölgemizdeki 94 hastanenin kan ihtiyacını karşılamak için çaba göstermekteyiz. Hastalarımızı mağdur etmemek için yardımsever vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyor, hayat kurtarmalarını için bekliyoruz.  Bu zor günleri hep birlikte aşmak için lütfen çalışanlarınızı, üyelerinizi kan bağışında bulunmaları için gezici kan bağışı ekiplerimize ve sabit kan alma birimlerimizi yönlendirmeniz onlara kan  bağışı çağrımızı uzlaştırmanız büyük önem taşımaktadır. Güvenli bir şekilde kan bağışı yapabileceğiniz ekip yerlerimizin ve sabit kan alma birimlerimizin www.kanver.org. sitemizden görebilirsiniz” ifadelerine yer verildi” ifadelerine yer verildi.
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test