İzmir'de, ilk maden arama kurtarma yarışmasına hazır

Ali Emiroğlu, “Ülkemizdeki maden kurtarma ekiplerinin teknoloji, donanım ve yeterlik anlamında artık dünya ile aynı seviyede, aynı ligde yer aldığına da yarışma sırasında hepimiz şahit olacağız” dedi

İzmir'de, ilk maden arama kurtarma yarışmasına hazır
11 Eylül 2019 - 08:25

İzmir’de ilk kez düzenlenecek Ulusal Maden Arama Kurtarma Yarışması’nın tanıtımında konuşan Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, “Ülkemizdeki maden kurtarma ekiplerinin teknoloji, donanım ve yeterlik anlamında artık dünya ile aynı seviyede, aynı ligde yer aldığına da yarışma sırasında hepimiz şahit olacağız” dedi

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye Madenciler Derneği, maden kurtarma yarışmalarının ilkini İzmir’de düzenliyor. Ulusal Maden Arama Kurtarma Yarışması, 10-13 Eylül 2019 tarihleri arasında Tüprag Efemçukuru Altın Madeni İşletmesi'nde gerçekleştirilecek. Balçova Kaya Termal Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan yarışmanın Yürütme Kurulu Başkanı Göksel Alpaslan, gelişmiş ülkelerdeki arama kurtarma yarışmalarına bakınca Türkiye'de böyle bir eksiklik olduğunu fark ettiklerini belirterek ekipler yetiştirildiğini ancak eğitim ve ekipman konusunda hala bazı gereksinimler olduğunu söyledi. Alpaslan, “Özellikle Soma'da birbirini daha önce hiç görmemiş ve farklı ekolleri temsil eden ekipler ilk kez yan yana geldiler, görev yaptılar. Maalesef Soma faciasından sonra da çok fazla değişen bir şey olmadı. Maden arama kurtarma konularında yasal, eğitsel ve yetkinlikler düzeyinde bir belirginlik ve kesinlik olmadan bugüne geldik” dedi.

En yüksek ölüm oranı madende

Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu ise, hammaddeye olan ihtiyacın artmasıyla seri üretime geçildiğini belirterek ihtiyaç artışının madencilikteki üretim miktarlarını da etkilediğini dile getirdi. Dünyada madensiz bir hayatı düşünmenin mümkün olmadığını ifade eden Emiroğlu, “Son dönemde ülkemizde bizleri üzen bazı gelişmeler oldu. Sektörümüzün toplum refahı için oynadığı rol zamanla anlaşılacak ve çevresel hassasiyetimiz fark edilecek. Madenciliğin gelişen ülkelerdeki gibi kamuoyu tarafından destekleneceğine eminim” diye konuştu. Dernek olarak ilk kez madenlerde kurtarma yarışmasını hayata geçirdiklerini anlatan Emiroğlu, iş kazalarının bütün iş kollarında olduğunu ancak en yüksek ölüm oranlarının madenlerde gözlendiğini, iş güvenliği konusunda eğitimlerin arttığını ifade etti. ‘Maden ocaklarında ölümlü iş kazaları sıklığı hala yüksek’ diyen Emiroğlu, “Türkiye maalesef arzu edilen yerde değil. Faciaların çoğunluğu yer altı işletmelerde oluyor. Bugüne kadar maden işletmelerinde olan kazalar nedeniyle yüzlerce emekçiyi kaybettik. Bu ölümler etkili bir arama kurtarma faaliyeti ile önlenebilirdi. Benzer şekilde işletmeler tarafından acil durum planları oluşturulmalı. 1938 yılından günümüze 10 binden fazla kurtarıcı yetiştirildi. Bugün maden kurtarma konusunda özel sektör firmalarının da profesyonelleştiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Geleneksel olmasını istiyoruz”

Geçen yıl aralık ayından bu yana gerçekleştirilen tatbikatlar sayesinde yarışmanın olgunlaştığını ifade eden Emiroğlu, organizasyon ile görsel ve duyusal bir şölen sergileneceğini belirterek, yarışmanın geleneksel hale getirilmesini amaçladıklarını dile getirdi. Emiroğlu, “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, bugün maden kurtarma konusunda kamu ekiplerinin yanı sıra, özel sektör firmalarının da profesyonel ekipler oluşturmaya başladığına tanıklık ediyoruz. Bugün burada Türkiye madencilik tarihinde bir ilk olarak düzenlenecek olan bu yarışmayı yapabilir hale gelmemiz, bu olumlu gelişmelerin somut örneğidir. Ülkemizdeki maden kurtarma ekiplerinin teknoloji, donanım ve yeterlik anlamında artık dünya ile aynı seviyede, aynı ligde yer aldığına da yarışma sırasında hepimiz şahit olacağız” ifadelerini kullandı.

“Afete hazırlıklı olunmalı”

İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Müdürü Osman Metin Saroğlu ise, konuşmasına 1990 yılında Marmara'da yaşanan depremin ardından kazandığı deneyimleri anlatarak başladı. 10 kişilik madenci ekiple 15 gün süresince Sakarya’da birlikte çalıştıklarını ve sivil savunma olarak bu depreme hazırlıksız yakalanıldığını aktaran Saroğlu, “2010 yılına kadar afetler ile mücadele birkaç kolda yürütülüyordu. Acil Durum Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü kapatılarak AFAD kuruldu. Öncelikle risk ve zarar azaltmaya önem verildi. Bu sayede kayıplar azaldı. Biz Türkiye'deki afetlere müdahale noktasında planlama yapıldı ve hizmet grupları oluşturuldu. Arama kurtarma hizmet grubunun içine madenci arkadaşları dahil ettik” dedi. Her türlü afete karşı hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çeken Saroğlu, afetlere karşı dirençli bir toplum olmanın önemini hatırlatarak, “AFAD olarak bu yıl afetlere hazırlık yılı olarak belirledik. Her ay belli bir tema seçeceğiz. Bizim yer altında çalışanları kurtarma şansımız yok ama yer üstünde madencilerle bir aradayız” diye konuştu. Saroğlu konuşmasının ardından Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu’na acil durum çantası hediye etti. Emiroğlu daha sonra, kura ile 11-12-13 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak Ulusal Maden Arama Kurtarma Yarışması'na katılacak takım üyelerini belirledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum