İzmir'de gözler adalet sarayında

İzmir Adliyesinde iki önemli duruşma ile hareketli saatler yaşanacak. FETÖ/PYD soruşturması kapsamında tutuklanan CHP’li Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ilk kez hakim karşısında çıkarken, Ege Üniversitesi’nde 16 Eylül 2019 tarihinde traktörün çarpması sonucu hayatını kaybeden Sezen Zambak davasında ikinci duruşma görüşülecek

İzmir'de gözler adalet sarayında
13 Şubat 2020 - 15:25 - Güncelleme: 13 Şubat 2020 - 15:53

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

İzmir Adliyesi’nde yarın iki önemli duruşma görülecek. FETÖ/PYD soruşturması kapsamında tutuklanan CHP’li Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ilk kez hakim karşısında çıkacak. İzmir 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yarın saat 10:00’da başlayacak olan duruşmayı, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de takip edeceğini, Burak Oğuz’u maddi manevi destek olacaklarını belirtti. İzmir adliyesindeki diğer önemli duruşma ise Sezan Zambak davası. Ege Üniversitesi’nde 16 Eylül 2019 tarihinde ana kampüs içerisindeki yolun karşısına geçmek isterken traktörün çarpması sonu hayatını kaybeden Sezen Zambak’ın davasında ikinci duruşma İzmir 47. Asliye Ceza Mahkemesinde yarın saat 09:00’da görülecek.


Burak Oğuz hakim karşısında

FETÖ/PYD soruşturması kapsamında tutuklanan CHP’li Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ilk kez hakim karşısında çıkacak. CHP’li Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, geçtiğimiz aylarda FETÖ/PYD soruşturması kapsamında tutuklanmış Valilik tarafından kayyum olarak Urla Kaymakamı, Önder Can görevlendirilmişti. Burak Oğuz, tutuklanmasının ardından Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne gönderilmişti. Bu süreçte hakkında iddianame oluşturulan Oğuz yarın hakim karşısına çıkacak. İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davanın ilk duruşması kapsamlı bir katılım olacağı belirtildi.

Deniz Yücel duruşmaya katılıyor

Urla Belediye başkanıyken FETÖ/PYD soruşturması kapsamında tutuklanan Burak Oğuz'un yarınki ilk duruşmasına katılacaklarını belirten Yücel, "İzmir 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşması gerçekleşecek. Biz de duruşmayı takip edecek, katılacağız. Orada maddi ve manevi olarak Başkanımızın yanında olacağız. Dileğimiz ve temennimiz şudur ki, Başkan'ın adil ve tarafsız bir şekilde yargılanması, davaya bakan hakimlerin ve heyetin hiçbir baskı altında kalmadan tamamen anayasanın kendilerine vermiş olduğu görev doğrultusunda yasalar ve vicdanları doğrultusunda karar vermeleri. Biz Başkanımızın en kısa zamanda bu suçlamalardan aklanacağına ve tahliye olacağına inanıyoruz. Dileriz ki yarın tutuksuz yargılanma konusunda karar verilir. Ondan sonraki süreç de bir şekilde işler" ifadelerini kullandı.


Sezen zambak davasında ikinci duruşma

İzmir Adliyesi’ndeki diğer önemli duruşma ise Sezen Zambak davası. Ege Üniversitesi’nde 16 Eylül 2019 tarihinde ana kampüs içerisindeki yolun karşısına geçmek isterken traktörün çarpması sonu hayatını kaybeden Sezen Zambak’ın davasında ilk duruşma geçtiğimiz yılın son gününde yapılmış ve 14 Şubat’a ertelenmişti. Mahkeme heyeti kaza bölgesinde ikinci bir keşif raporu istemiş ve 22 Ocak’ta bilir kişi heyeti bölgede inceleme yapmıştı. Yarın gerçekleşecek olan duruşmada Zambak ailesinin avukatı Turan Aras ikinci bilir kişi raporları ve yeni kanıtlarla sanık Vehbi B. için tutuklama talebinde bulunacağı öğrenildi. Öte yandan Zambak ailesi, duruşma öncesinde avukatları Turan Aras ile bir araya geldi. Sezen Zambak’ın babası Metin Zambak ise duruşma öncesi açıklamalarda bulunarak, “Bugün avukatımızla bir araya geldik. Duruşma ile ilgili konuştuk. 22 Ocak’ta kaza bölgesinde keşif yapıldı. Bu keşifin bilir kişi raporları ortaya çıktı. Şoförün asli kusurlu olduğu ikinci bilir kişi raporunda yine ortaya çıktı. Sezen’e de çok düşük derecede tali kusurlu olarak belirtilmiş. Raporda araç şoförünün Sezen’i gördüğü halde önlem almayıp yoluna devam ettiğini, Sezen’i çarptıktan sonra firene bastığını ve bu nedenle hiçbir önlem almadan çarpma işlemi gerçekleştiği için asli kusurlu olarak belirtilmiş.Sezen’i de sağ tarafına kontrol etmediği için hafif derecede tali kusur vermişler. Biz adalet istiyoruz” dedi. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test