Reklam
Reklam

İzmir'de dev buluşma

Cumhuriyet Halk Partili 10 Büyükşehir Belediye başkanları İzmir Çalıştayı’nda bir araya geldi

İzmir'de dev buluşma
01 Kasım 2019 - 12:41 - Güncelleme: 01 Kasım 2019 - 12:48
Reklam

Toplantı öncesi konuşan ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Demokrasi sadece seçimlerden ibaret değildir. Bu anlayışı yapacağımız uygulamalarla değiştirmek bizim en temel görevlerimizden biridir” dedi

KENAN YEŞİL

Cumhuriyet Halk Partili(CHP) Büyükşehir Belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde toplandı. İlki İstanbul’da gerçekleşen CHP’li Büyükşehir Belediye başkanları çalıştayının ikinci ayağı İzmir’de gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve 7 büyükşehir belediye başkanının katılımıyla düzenlenen İzmir Çalıştayı’nın açılış konuşmasını ev sahibi olarak Tunç Soyer yaptı. Açılış konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

ÜLKENİN YARISINI YÖNETİYORUZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul’dan sonra ikinci kez İzmir’de bir araya geldiklerini ve yürütülen çalışmalarda ortaklaşmayı, deneyimleri paylaşmayı önemli bulduklarını dile getirdi. CHP’li Belediye Başkanları olarak yönettikleri şehirlerin toplam nüfusunun yaklaşık 40 milyon kişiye tekabül ettiğini değinen Soyer, “Bu rakam ülkemizin yarısına tekabül ediyor. Bu durum omuzlarımızdaki yükün ağırlığıyla beraber bizleri seçen vatandaşlarımızın sorunlarına ortak çözüm üretmemizi de zorunlu kılıyor. Şahsım da dahil burada bulunan 10 büyükşehir belediye başkanı olarak seçildiğimiz şehirlerde ekonomik ve sosyal sınıfı etnik yapısı, inancı, dili, kültürü, düşüncesi çok farklı toplumsal kesimlerin talep ve beklentilerine cevap olmakla sorumluyuz” dedi.

ETE KEMİĞE BÜRÜNEN DEĞİŞİM

Vatandaşların geçmişin refleksleriyle yapılan yerel yönetim anlayışından fazlasını istediğini dikkat çeken Soyer, “Bu istek öylesine oluşmadı. Küreselleşmenin, bilgi toplumu olmanın, ülkemizdeki toplumsal siyasal süreçlerin getirdiği bir değişim bu. 31 Mart ve 23 Haziran da ete kemiğe bürünen bir değişimdi. Halkımız son seçimlerde sadece şehri yönetecek belediye başkanını seçmedi bununla birlikte kutuplaştırma, ötekileştirme söylemlerine ve ekonominin gidişatına da dur demek istedi. Farkı düşüncelere tahammül edemeyen, karşısındakinin haklarına saygı göstermeyen yaklaşımların yerini demokratik bir ortamın, uzlaşmanın ve barışın alacağı bir alternatif yaratmak istedi. Elbette altyapı, yol, su ve diğer kentsel hizmetler temel görevimiz ancak bunun ötesine geçmemizi bekleyen ve yapacağımız her çalışmada yönünü yerel yönetimlere dönmüş bir toplum var.


BOĞAZI İMARA AÇACAK TASLAK

Halkın gözünü yerele döndüğü bir dönemde daha da katılaşan bir merkezi anlayış olduğunu vurgulayan Soyer, Boğaziçi kanunun değiştirilmesinin boğazı imara açık hale getireceğini dikkat çekerek, “Son günlerde gündeme gelen boğazın kültürel ve tarihi değerlerini korumayı amaçlayan Boğaziçi kanunun değiştirtilerek İstanbul büyükşehir belediyesiyle ilçe belediyelerinin yetkisine son veren ve boğazı imara açacak taslak düzenleme bunun kanıtı niteliğindedir. Ankara’da alınan karar ve

tüm politikaların olumsuz sonuçlarının yansıdığı yerellerin zaten kısıtlı olan yetkilerinin alınması merkezi idarelerin ce siyaset kurumunun artık sorunlara cevap vermekte gittikçe uzaklaştığını gösteriyor. Yetki paylaşımını güçler ayrılığını kabul etmeyen katı bir merkezi yaklaşım sorunların katmerleşmesinin en temel sebeplerinden biri. 2 ay önce Cumhurbaşkanımızın davetiyle büyükşehir belediye başkanları olarak Ankara’ya gitmiştik ve orada hazırlanmakta olan yerel yönetim paketi ile ilgili bir komisyon tespit edildi. 2 ay geçti sabırsızlıkla bekliyoruz. Hazırlanan bu çalışmalar sırasında büyükşehir belediye başkanlarımızın katkıda bulunmasını bekliyoruz. Biz her haluklarda büyükşehir belediye başkanları olarak bu çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

DEMOKRASİ SADECE SEÇİMLERDEN İBARET DEĞİL

Demokrasinin gerçek anlamda yaşama geçirilmesi gerektiğini belirten Soyer, demokrasinin sadece seçimlerden ibaret olmadığını ifade ederek, “Türkiye’deki sorunların hepsi geniş uzlaşmalar olamadan çözülemeyecek duruma geldi. Bu sorunlareski haliyle yerinde durmuyor çoğalarak geliyor. Bu sebeple demokrasiyi sadece seçimler olarak gören anlayışı yapacağımız uygulamalarla değiştirmek bizim en temel görevlerimizden biri olarak karşımıza çıkıyor. Halkın karar alma süreçlerine katılmasını söylemden öteye taşımamız ancak sorunun muhataplarınıbu sürece dahil ederek çözmek mümkün. Aksi durumda çözdüğünüzü sandığınız sorunlar büyüyerek devam ediyor. Onlarca toplumsal sorunun çözümünü sadece Ankara’nın insafına bırakacağımız aşamayı çoktan geçtik. Halka en yakın yerde kamusal hizmet sunan ve siyasi sorumluluk taşıyan bizlerin yansıması kentlerde olan bu sorunların çözülmesi için çokdaha cesur ve kararlı adamlar atmamız gerekiyor. Ülkemizin yarısının yaşadığı şehirlerimizin belediye başkanları olarak burada İzmir’deki bu buluşmamızın bu hususlarda tartışmalar yapacağımız bir zemine dönüşmesinden hiç şüphem yok. Buluşmalarımızın kapsamlı değerlendirmelerle sorunlarımıza ortak bir akılla çözüm geliştirebileceğimiz, yeni bir yerel yönetim anlayışı geliştireceğimiz fırsatlar yaratacağına inanıyorum” dedi.

SOYER’DEN KADIN BELEDİYE BAŞKANLARINA DESTEK

Konuşmasına başlamadan önce Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ciritoğlu Sengel’in 29 Ekim kutlamaları sırasında maruz kaldığı sözlü ve fiziksel saldırıyı kınayan Soyer, “Geçtiğimiz hafta Aydın Büyükşehir Başkanı Özlem Çerçioğluna karşı kaba fiziksel saldırıda bulunulmasını da aynı şiddetle kınıyorum. Bu saldırıların kimden geldiğinden ziyade nedenlerinin doğru teşhis edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kadın belediye başkanlarına yönelik bu saldırılar kadınların siyasetteki rolünü kabul edemeyen eril bir aklın erkek şiddetine dönüşen uygulamalarıdır. Bu saldırılar kadınların özgürlüğünü, yaşamın her alanındaki varlığını engellemeye çalışan ataerkil bir aklın korkak şiddetidir. Biz her şiddeti reddetmekle beraber özellikle kadınların sözlerini susturmaya, onlar üzerinde baskı ve şiddet kurmaya çalışan bu zihniyetle mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam edeceğiz. Çünkü her şey kadınla değişiyor ve yaşamı kadınlar yaratıyor” dedi.

Fotoaltı: Cumhuriyet Halk Partisi İzmir, Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Aydın, Hatay, Muğla, Mersin, Eskişehir ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanları İzmir Çalıştayı’nda bir araya geldi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam