Reklam
Reklam
Reklam

İzmir'de başkanlar zirvesi

İzmir siyaseti tarihi bir günü tanıklık ederek AK Parti, CHP ve İYİ Parti İzmir il başkanları ilk kez bir araya geldi. Genel siyasetin konuşulmadığı başkanlar zirvesinde kentin sorunları ele alındı ve ortak çözüm önerileri masaya yatırıldı. Başkanların buluşması yerel siyaset açısından Türkiye’ye örnek oldu

İzmir'de başkanlar zirvesi
15 Ocak 2020 - 10:43
Reklam

KENAN YEŞİL

İzmir siyaseti tarihi bir günü tanıklık etti. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ilk kez bir araya geldi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’in hastalığı nedeniyle başkanlar zirvesine katılamazken, toplantıda genel siyaset bir kenara bırakıldı, yereldeki sorunlar ele alındı. İzmir için bir araya gelen başkanlar önce birlikte yemek yediler ve hazırladıkları dosyaları birbirlerini takdim ettiler. Daha sonra ise toplantının içeriğiyle ilgili basın açıklaması yaptılar.

İzmir’e projeler kazandırmak istiyoruz

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’in hastalığı nedeniyle toplantıya katılamadığını ancak toplantının sonuçlarını kendisine ileteceğini belirten Kerem Ali Sürekli, “İzmir için güzel bir başlangıç yaptık. Devamı da gelecek. İzmir’i konuştuk. Gündem sadece İzmir’di. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de Ankara’yla ilgili projelerde gecikmeler olduğu yönünde açıklamaları var. Bürokrasiden kaynaklandığını ifade etti. Bunlar önemliydi. Gecikmeler olağan olabilir, takipsizlik olabilir, bazen size göre gecikmeler vardır ama yoktur. Bazen Ankara’dan yazı geliyor, ‘şu sebepten olmuyor’ diye. Takip etmek gerekiyor. Herkes iyi niyetli bir şekilde çalışıyor. Büyükşehir de Ankara da görevini yapsın. İzmir’e hizmetimizi yapalım. Somut örnekler var. İZBAN… Yerel iktidar ile merkezi iktidarın birlikte yaptığı dünyada eşi görülmemiş bir proje. İzmir’e projeler kazandırmak istiyoruz. Ortak yanlarımızı öne çıkarmalı, farklılıklarımızı bırakmalıyız. Mesela Konak tüneli için talep geldi, anında onay geldi. Onun dışında yine Bostanlı balıkçı barınağı gündemde. Burada da esasında niyet olarak bir farklılık yok. Büyükşehir burayı çekek yeri yapmak istiyor. Balıkçıların barınak probleminin çözülmesi gerekiyor. Özkanlar pazar yeri örneği var. Önemli bir sorundu. Bornova Belediyesi girişimleriyle, karayolları girişimleriyle sorun çözüldü. Pazarcılar tezgahlarını açıyorlar. Buca metrosu gibi anında onay gelen projeler var. Bunları diyalogla yerine getireceğiz. Mekanizma kurduk. İl başkanları bunu takip edecekler. Bir de bürokratların Ankara’da takibi gerekli. Bu konuda da mutabık kaldık” dedi.

Bekleyen projeler var

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise, “Bizler, Türkiye'de TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin İzmir'deki il başkanları olarak, bu görevlerin yaşadığımız kente, temsil ettiğimiz siyasi partilere ve tabi ki ülkemize hizmet etmek için yapıldığının bilincindeyiz. Bu noktada, Sayın Kerem Ali Sürekli'nin bu daveti ve bu toplantı bizler için çok önemli ve değerliydi. İzmir'de CHP'li yerel yönetimlerin yapmış olduğu projeler ve hizmetlerin hükümet tarafından, genel iktidar tarafından desteklenmesi, onaylanması ve daha çabuk bir şekilde halka ulaştırılması konusunda kendilerinin desteği çok önemli. Kentin temel ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bunlar için çözüm üretilmesi noktasında birbirimizi dinleyip, birbirimizi anlayıp, iletişim kurup bunlara hep beraber çözüm üretmek durumundayız. Bu her şeyden önce bizim görevimiz. İzmirlilerin daha çabuk hizmet almaları ve temel ihtiyaçlarının çözülmesi noktasında siyasi partiler olarak birbirimize destek olmak ve bu birlikteliği belli periyotlarla devam ettirme konusunda karar aldık. İzmir için, kentimiz için faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Sayın Kerem Ali Sürekli'nin de bahsettiği gibi belli projeler var, bekleyen projeler var. Örneğin, yakın zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in de ifade ettiği Elektrik Fabrikası'nın ihalesi şu anda Cumhurbaşkanımızca onay bekliyor. Orada İzmir için İzmirliler için çok farklı bir şekilde kentin geçmişini, tarihini, kültürünü yansıtacak şekilde bir takım projelerin yapılması düşünülüyor. Diğer yandan Halkapınar Otogar Metrosu var, Buca Metrosu var... Bostanlı'da balıkçı barınağı var. Bunların bir an önce İzmir'e kazandırılması için Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu konuda destek olmalarını kendilerinden beklediğimizi ifade ettik. Şayet, bürokraside bu hizmeti, süreci yavaşlatan bir durum söz konusuysa bunu da hızlandırmak açısından hem biz bir özeleştiri yapıp düzenlemek için gayret edeceğiz hem de aynı şekilde hükümet kanadından da bunu bekliyoruz” diye konuştu.

Kırkpınar’dan kaklıç havalimanı önerisi

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da, “İzmir’in bir ilkler şehri olduğunu biliyoruz. İlk defa İzmir’i yerelde yönetenlerle hükümet ve muhalefet kanadının il başkanları kentin sorunlarıyla ilgili tespit için bir arada olmak ve yerine getirilmesi gereken talepleri konuşmak için bir araya geldi. Büyükşehir’in de Ankara’nın da üzerine düşeni yerine getirmesi için çok verimli bir toplantı gerçekleşti. İYİ Parti İl Başkanı olarak bu fikrin babası olduğumu deklare edeceğim. Deniz Yücel’in bizi ziyaretinde, ‘inşallah 4 partinin il başkanı olarak bir araya geliriz’ demiştim. Biz İYİ Parti olarak 2 buçuk yıllık bir partiyiz. Yerel yönetimlerle ilgili çalışmalarımız oldu. Belediyecilikte İYİ Parti’nin neler yapacağı konusunda önemli işler ortaya koyduk. Bugün 1 tane belediyemiz var; Tire Belediyesi… Biz hem Büyükşehir’den hem de genel iktidardan destek istiyoruz. Kaklıç havalimanının sivil havalimanı olması ve ikinci havalimanı olması noktasında isteğimi bildirdim. Başkanlar da hemfikir oldu. İkincisi; Karşıyaka’nın stadı yok! Karşıyaka Atatürk’ün methiyesine layık olmuş bir spor kulübüdür. Kerem Ali Bey’in de benim de Karşıyaka üzerinde emekleri olmuştur. Karşıyaka stadını istiyor. Kerem Ali Bey iyi niyetini ortaya koydu. Bir çalışma başlatılmış. Kentin ilçelerinden gelen istekleri dosya halinde topladım, ilettim. Bu toplantıların devam etmesi yönünde çok büyük arzu içindeyim. İnşallah da devam edecek” şeklinde konuştu.

“Kayyumu doğru bulmuyoruz”

Urla’ya atanan kayyumla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Yücel, “Başkanımız için kamu davası açıldı. İddianamesi düzenlendi. Önümüzdeki günlerde duruşması yapılacak. Önümüzdeki toplantıda bu konuşulur, bugün konuşulmadı. Kayyum atanmasıyla ilgili bir rahatsızlığımız var. Samimi bir şekilde ifade etmek istiyorum. Belediye başkanımızın yargılandığı davadaki isnatlar başkan seçilmeden önceki zamana ilişkin. Belediye ve başkanlığıyla ilgili iddia yok. Kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz” dedi. HABER MERKEZİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test