Reklam
Reklam

İzmir'de 1 milyon fidan toprakla buluştu!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye genelinde başlattığı ‘Geleceğe Nefes İçin 11 Milyon Fidan Dikimi’ etkinliğinin İzmir ayağında 1 milyon fidan toprakla buluştu

İzmir'de 1 milyon fidan toprakla buluştu!
11 Kasım 2019 - 13:50
Reklam

KENAN YEŞİL

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye genelinde başlattığı ‘Geleceğe Nefes İçin 11 Milyon Fidan Dikimi’ etkinliğinin İzmir ayağı, 18 Ağustos’ta meydana gelen İzmir Yangın’ında zarar gören alanda gerçekleştirilen törenle yapıldı. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan ve 11 Milyon fidanın dikilmesi hedeflenen etkinlik kapsamında İzmir’de 1 milyon fidan toprakla buluştu. Yoğun yağış altında gerçekleşen erkinliğe, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra oda ve borsa yetkilileri, milletvekilleri, AK Parti İl örgütü, Milliyetçi Hareket Partisi İl örgütü, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaşlar katılım gösterdi. Etkinlikte saatler 11.11’i gösterirken toprağa fidanlar ekilmeye başlandı. İzmir genelinde 1 milyon fidan toprakla buluşurken, yangın alanına 8 bin fidan dikildi.


7 milyon ağaç dikim hedefi

Yağmur altında yapılan etkinlikte konuşan İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, İzmir’de 29 noktada 1 milyon fidan dikimi yapılacağını söyledi. Dikim mevsiminde ise 7 milyon fidanın toprakla buluşacağını dikkat çeken Derince, “Türkiye’de ağaç sevgisini geliştirmek, toplumun tüm kesimlerinde çevreye olan duyarlılığı arttırmak ve son dönemdeki yangınlardan zarar gören alanların ağaçlandırılmasını sağlamak amacıyla eş zamanlı olarak tüm ülke genelinde bu etkinlik gerçekleştiriliyor. Öğrencilerden askeri birliklere, sivil toplum kuruluşlarından kamu kuruluşlarına kadar 7’den 77’ye herkesin katkısıyla buradayız. Bugün saat 11.11’de, 81 ilimizde, 2023 noktada üç saatlik bir zaman diliminde 11 milyon ağacı toprakla buluşturuyoruz. İzmir genelinde de 29 ayrı noktada 1 milyon fidanı hep beraber dikeceğiz. İzmir’de dikim mevsiminde 7 milyon ağaç toprakla buluşmuş olacak. Son yıllarda ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını dünyaya duyurmak ve bu anlamda dikkat çekmeyi hedefliyoruz. OECD verilerine göre Türkiye, orman varlığını arttıran ender ülkelerden biri olarak Hindistan ve Çin’den sonra 3. sıradadır. Cumhurbaşkanımızın genelgesiyle ekonomik, ekolojik olarak büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak ve sürdürülebilir şekilde ağaç varlığımızı yönetmek, yurdumuzu sağlıklı kılmak amacıyla 11 Kasım günü her yıl Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilmiştir” dedi.


İzmir’e bir milyon fidan

Vali Erol Ayyıldız da yaptığı konuşmada etkinliğin tüm ülkede coşkuyla gerçekleştirildiğini aktararak 11 Kasım günü, ülkenin orman varlığını korumak ve geliştirmek için toplanıldığını

söyledi. İzmir’de 29 noktada 1 milyon ağacı toprakla buluşturulacağını belirten Ayyıldız, “Bu anlamlı seferberlik her yıl 11 Kasım’da Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutlanacak. İzmir ilinin genel toprak alanı 1 milyon 182 bin 170 hektarken bunun ormanlık alanı kapsayan bölümü ise 475 bin 779 hektar. Bu anlamda kentimizin, yüzde 40’ı ormanlık alandır. 29 noktada yaklaşık 42 bin kişiyle 1 milyon ağacı kentimizde toprakla buluşturuyoruz. Şuanda bu alanda 2 bin kızılçam, bin fıstık çamı, 2 bin kara selvi, 2 bin mavi selvi, bin defne olmak üzere toplam 8 bin fidanı toprağa ektik. ‘Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz’ inancına sahip bir medeniyet olarak öncelikle kaybettiğimiz ormanlık araziler olmak üzere yurdumuzun her sathında fidan dikme seferberliğini başlatarak, bir yandan kaybettiklerimizi telafi ediyor, bir yandan da ihtiyaç duyulan her yeri ağaçlandırıyoruz. Bu etkinlikle toplumun her kesimini toprakla buluşturuyor, çocuklarımızın doğa dostu olmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.


Ordu millet el ele

Sağanak yağış altında gerçekleşen etkinlik hem vatandaşlardan hem de İzmir’deki oda, borsa ve sivil toplum kuruluşlarından büyük ilgi gördü. İzmir’deki üniversiteler ve öğrencilerinin yanı sıra askeri birliklerin de el ele verip ağaç diktiği etkinlikte, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince birlikte fidan dikerken, fidanın can suyunu ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte Vali Ayyıldız verdi. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam