İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ege Denizi’ndeki Karaada üzerinde düzensiz göçmenlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yerlikaya, Karaada’da gerçekleşen olayda, 18 düzensiz göçmenin ada üzerinden, bir düzensiz göçmenin ise bölgedeki bir balıkçı teknesinden sağlık durumlarının iyi olduğu şekilde kurtarıldığını belirtti. Yerlikaya, arama kurtarma çalışmaları sırasında 7 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşıldığını da açıkladı.

YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

Bakan Yerlikaya, Ege Denizi'ndeki Karaada üzerinde bir grup düzensiz göçmenin yakalandığını belirterek, şunları kaydetti:
"Bugün İzmir Çeşme ilçesinde saat 10.47'de Çeşme Karaada üzerinde bir grup düzensiz göçmen olduğu, bölgede bulunan balıkçı teknesi tarafından 1 düzensiz göçmenin denizden alındığı ve denizde düzensiz göçmenlerin olabileceği ihbarının alınması üzerine bölgeye; 4 Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve 1 Sahil Güvenlik Dalış Timi sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik unsurları tarafından yapılan arama kurtarma çalışmaları neticesinde ada üzerinden 18 ve bölgedeki balıkçı teknesinden 1 düzensiz göçmen olmak üzere toplam 19 düzensiz göçmen sağlık durumları iyi olarak kurtarılmış, maalesef 7 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır." Bakan Yerlikaya, 1 düzensiz göçmenin bulunması için de arama ve kurtarma çalışmalarının da titizlikle sürdürüldüğünü aktardı.

Kaynak: İHA