İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz boyunca İzmirlileri sanattan mahrum bırakmamak için çeşitli etkinlikler organize ediyor. AASSM, temmuz ayında da birçok sergi, konser ve atölyeye ev sahipliği yapıyor. Kültürpark Atlas Pavyon, Konak Metro Sanat Galerisi ve Karşıyaka İskelesi Sergi Salonu, İzmirlileri farklı kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturuyor.

AASSM’de 13 Haziran’da açılan Laure Daviron resim sergisi, 13 Temmuz’a kadar Üst Kat Doğu ve Batı Galeriler’de ziyaret edilebilecek. Aynı merkezde 25 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde “Köklerden Yükselen Hikâyeler Projesi” karma sergisi yer alıyor. Bu sergi, İzmir Kültür Fonu tarafından desteklenen ve Narlıdere’de bölge kadınlarının katılımıyla gerçekleşen atölye çalışmalarının eserlerini içeriyor.

AASSM’de ayrıca 4 Temmuz’da “Gözde Yetmen Anthropocene / Antroposen” Giyilebilir Sanat sergisi açılacak ve 31 Temmuz’a kadar görülebilecek. Meltem Akkaya’nın “Metafor” resim sergisi ise 17 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde AASSM Üst Kat Doğu ve Batı Galeriler’de sanatseverlerle buluşacak.

Sanat merkezi, yaz boyunca çocuklara yönelik çeşitli atölyeler de düzenleyecek. “Müziğin İçindeki Matematik” atölyesi, “Bremen Mızıkacıları” atölyesi ve “Arkadaşım Opera Sanatçısı” atölyesi gibi etkinliklerle çocuklar hem eğlenecek hem de öğrenecek.

MÜZİKSEVERLER KONSERE DOYACAK

Müzikseverler için ise TimbrFifths grubu 3 Temmuz’da AASSM Avlu’da konser verecek. Ayrıca, 18 Temmuz’da Canlı Radyo Buluşması etkinliği düzenlenecek ve 37. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Fazıl Say, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ile birlikte 26 Temmuz’da Bergama Asklepion Antik Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Kültüpark Atlas Pavyon 1 No’lu Sanat Galerisi’nde 22 Mayıs’ta açılan Şenol Tilki “Uzaklar” sergisi 11 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilir. Atlas Pavyon 2 No’lu Sanat Galerisi’nde ise 27 Haziran-11 Ağustos tarihlerinde “Şehr-i Men İzmir” sergisi sanatseverlerle buluşacak.

Konak Metro Sanat Galerisi’nde 5 Temmuz-12 Ağustos tarihlerinde “Yüzün Yüzleri 2 - Sanat ve Şehrin Buluşması” sergisi düzenlenirken, Karşıyaka İskelesi Sergi Salonu’nda 5 Haziran’da açılan ‘‘Rüzgarımla Yelken Aldı Gemim’’ sergisi 10 Temmuz’a kadar görülebilecek. Ardından, 9 Temmuz-21 Ağustos tarihlerinde “Geri Dönüşüm Çağı” sergisi sanatseverlerle buluşacak.

İzmir’de yaz boyunca süren bu sanat etkinlikleri, şehri adeta bir sanat galerisine dönüştürerek, İzmirlilere kültür ve sanatla dolu bir yaz sunuyor.

Muhabir: İPEK KIRCA