Yangın, saat 13.30 civarında Sarnıçköy’de başladı ve kısa sürede Beşyol Mahallesi ile ormanlık alanlara yayıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 11 itfaiye aracı ve 70 personel ile yangına müdahale ediyor. Ayrıca İZSU Genel Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına katılıyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TOMA araçları, jandarma ve AFAD ekipleri de yangına müdahalede bulunuyor.

Yangının etkilediği Beşyol ve Sarnıçköy’deki evler tahliye edilirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, yangının Sarnıçköy’de başlayıp rüzgarın etkisiyle Beşyol’a sıçradığını belirtti. Derse, yangına müdahalenin zorluklarına dikkat çekerek, yangının binalara sıçramasını engellemeye çalıştıklarını ve bazı evlerdeki alevleri kontrol altına aldıklarını ifade etti. Derse, şimdiye kadar 18 eve müdahale edildiğini belirtti.

VATANDAŞLARA HAYATİ UYARI

İsmail Derse, sık sık yaşanan orman yangınlarına karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırarak, kuru otların ve çevrenin temiz tutulmasının önemine değindi. Sigara izmaritlerinin, çakmakların, naylon poşetlerin ve şişelerin yol kenarlarına ve ormanlık alanlara atılmaması gerektiğini vurgulayan Derse, orman yangınlarının yüzde 95’inin insan kaynaklı olduğunu hatırlattı.

Yangın nedeniyle İzmir - Manisa Karayolu’nun Sabuncubeli bölümü her iki yönde ulaşıma kapatıldı ve araçlar alternatif yollara yönlendirildi. Ekipler, alevlerin büyümemesi için dağlık bölgelerde tedbirlerini artırdı.

Muhabir: Nazlı Şentürk