Reklam
Reklam

İzmir Barosu'ndan çocuklara hukuki destek

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yapan ve çocuklara ücretsiz hukuki yardım hizmeti sunduklarını belirten İzmir Barosu, “Biz umudumuzu kaybetmeden çocuklarla yan yana yürümeye devam edeceğiz” dedi

İzmir Barosu'ndan çocuklara hukuki destek
20 Kasım 2019 - 16:31
Reklam

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’in hazır bulunduğu toplantıda, basın metnini Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Avukat Ceren Bozyel okudu. Bugünün kutlanmasının en temel amacının çocukların refahını ve çocuklara ilişkin konularda farkındalığı artırmak olduğunu dile getiren Bozyel, çocuk hakları alanında yapılan çalışmalardan örnekler vererek, “İzmir Adliyesi 3.Kat B Blok’ta bulunan Çocuk Hakları Merkezi’nde avukatlarımız nöbet tutmakta ve çocuklara ücretsiz hukuki yardım hizmeti sunulmaktadır. Çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan, barış içinde ve güvenli bir ortamda çocukluklarını mutlu ve özgürce yaşayabilecekleri bir dünya mümkün! Biz hiç umudumuzu kaybetmeden çocuklarla bu yolda yan yana yürümeye devam edeceğiz” dedi.

“Her çocuk özel”

BM Genel Kurulu’nun 1989 tarihinde Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni kabul etmesiyle birlikte 20 Kasım Dünya Çocuk Günü olarak kutlanmaya başlandığını belirten Bozyel, “Bugünün kutlanmasının en temel amacı çocukların refahını ve çocuklara ilişkin konularda farkındalığı artırmaktır. Bütün dünya çocukları eşittir, bunun yanı sıra her çocuğun kendine özgü bir karakteri ve potansiyeli vardır. Önemli olan bu potansiyeli ortaya çıkarabilmek ve mutlu nesiller yetiştirebilmektir. Çocukların içine doğdukları bu dünya artık değişmiş ve gelişmiştir, sistemlerimizi bu çağın ilerisine taşımamız gerekmektedir. Çocuk Hakları Sözleşmesi; yaşama hakkı başta olmak üzere; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma hakkı gibi birçok hakkı tanımlayarak devletlere, anne ve babalara, idari ve yargısal makamlara pek çok görev ve ödev yüklemiştir. Sözleşmenin temeli kabul edilen çocuğun üstün yararı ilkesinin ise idari ve yargısal makamlar tarafından tam olarak anlaşılmadığı her çocuğa tek tip bir elbise giydirilmek istendiği apaçık ortadadır. Alınan tüm kararlarda, uygulanılmak istenen tüm proje, işlem ve eylemlerde öznel bir değerlendirme yapılmalı, her çocuğun özel olduğu ve ihtiyaçlarının farklı olduğu anlayışından vazgeçilmemelidir” diye konuştu.

Çocuklara hukuki destek

Çocuklara kendileri gibi davranacakları özgür bir ortam verilmesi gerektiğini dile getiren Bozyel, “Katılım hakkının çocuklara tanındığından bahsedilebilmesi ancak çocukların kendilerini ilgilendiren konulardaki süreçlere etki edebilmesi imkanı sağlandığında mümkün olabilecektir. Bir günde değişen kanun, proje ve müfredatlarla çocukları denek haline getiren tüm modellerden vazgeçilmeli, yolun çocuklarla birlikte yürünmesi gerektiği kabul edilip çocukların fikirleri ve ihtiyaçları dikkate alınmalıdır.

İzmir Barosu olarak Çocuk Hakları Merkezi üyesi gönüllü meslektaşlarımız ile diğer kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yaparak çocuklara hak temelli eğitimler verilmektedir. Yine meslek içi eğitim çalışmaları düzenleyerek alanda çalışacak meslektaşlara farkındalık kazandırılmaya çalışılmaktadır. Dava dosyalarına müdahil olmak dahil çocuklar ile ilgili her işlem ve eylemde çocuklar için mücadele edilmeye devam edilmektedir. İhtiyaç halinde herkesin kolaylıkla müracaat edebileceği İzmir Adliyesi 3.Kat B Blokta bulunan Çocuk Hakları Merkezi’nde avukatlarımız nöbet tutmakta ve çocuklara ücretsiz hukuki yardım hizmeti sunulmaktadır. Çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan, barış içinde ve güvenli bir ortamda çocukluklarını mutlu ve özgürce yaşayabilecekleri bir dünya mümkün! Biz hiç umudumuzu kaybetmeden çocuklarla bu yolda yan yana yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam