İZBAN grevi ‘resmen’ bitti

İZBAN’daki grevin Cumhurbaşkanı kararıyla 60 gün süreyle ertelenmesini değerlendiren Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Ervüz, “60 gün sonunda Yüksek Hakem Kuruluna gitmekten başka seçenek yok. Greve tekrar başlanamaz” diye konuştu

İZBAN grevi ‘resmen’ bitti

İZBAN’daki grevin Cumhurbaşkanı kararıyla 60 gün süreyle ertelenmesini değerlendiren Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Ervüz, “60 gün sonunda Yüksek Hakem Kuruluna gitmekten başka seçenek yok. Greve tekrar başlanamaz” diye konuştu

İZBAN grevi ‘resmen’ bitti
08 Ocak 2019 - 13:05

 Mehmet Akif Çakmak
İZBAN’da başlayan ve 29 gündür sürdürülen grev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın kararıyla 60 gün süreyle ertelendi. Kararın ardından İZBAN işçileri, Alsancak Garı’na astıkları grev ilanlarını söktü.İZBAN’da seferler öğlen saatlerinde yeniden başladı. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Ervüz hem iktidarı hemdeAK Parti Büyükşehir Başkan Adayı Nihat Zeybekci’yi eleştirdi. Hüseyin Ervüz ayrıca sosyal demokratların kendilerini ‘bir partinin uzantısı’ olarak gördüğünü belirtti ve asla ideolojik davranmadıklarını söyledi.  Ervüz, grevin kanun gereği tekrar başlayamayacağını söyledi.


Zeybekci’ye tepki

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Ervüz, “Dün gece bir haber aldık. Sayın Nihat Zeybekci bunun işaretini vermiş. Bazı arkadaşlarımız çok iyi niyetle ‘acaba gelip bize katkı mı koyacak bu sözleşmeyi mi çözecek’ dedi. Ancak Nihat Zeybekci’den beklenen oldu. Çünkü zamanında da asgari ücretin Türkiye’de çok yüksek olduğunu söylemişti kendisi. Bu anlayıştaki bir arkadaşımızdan ne çıkacağını ben tahmin ediyordum. Beklemiyordum bu kadar çabuk gelişeceğini. Maalesef iktidar elindeki silahı çok iyi kullandı. Neden 29 gün beklendi. Neden sizlerin ekmeğinizi kaybetmenizi istediler? Neden sizin sigortalarınızın yatmamasına seyirci kaldılar? Burayı kullanıp üzerinden prim yaptılar. Bu mücadele bu şekilde bitmemeliydi” diye konuştu.

“Tekrar başlayamaz”
“Bundan sonra yaşanacakları zaman gösterecek” diyen Hüseyin Ervüz, “Kanunun 63. maddesi derki, eğer bir grev herhangi bir şekilde ertelenmişse 60 gün süreyle görüşmeler yapılır. 60 günün sonucunda Yüksek Hakem Kurulu’na gitmekten başka seçenek yoktur. Herkes şunu zannetmesin, 60 gün ertelendi 60 gün sonra tekrar ‘nerede kalmıştık’ deyip başlanabilecek bir olgu değil. Bu süre zarfında olmayacak eleştirilerle karşı karşıya kaldık. ‘Ben asgari ücretle çalışıyorum. Hepiniz işinizi kaybedersiniz inşallah’ şeklinde söylemlerle karşılaştık. Bende onlara söyleyeceğim. Asgari ücretli sana bu çok bile. Biraz daha az alman gerekiyordu. Bizim mücadelemizin desteklenmesi o insanların emeğinin büyütülmesiydi” dedi. Ervüz, sendika üyelerinin "Basalım istifayı" sözlerine yönelik, "O herkesin kendi tercihidir, ben o konuya girmek istemem” diye konuştu.


Sosyal demokratları eleştirdi

İdeolojik davranmakla suçlandıklarını söyleyen Ervüz, “İnsanlar bizi bir partinin yörüngesinde olmakla suçladılar. Sosyal demokrat dediklerimiz çıktı dedi ki ‘İktidarın uzantısı, biz bunda arsenik kokusu seziyoruz’ diye yazdılar, söylediler. Diğer kanaat kişilerinin ortaya koyduğu performansta farklı değildi. ‘İZBAN işçisi rezil olsun’ dediler. İZBAN işçisi, sizleri taşıyacak ama kafasında 50 tane problem olacak. Bundan sonra ne olacağı işverenle yapacağımız görüşmelere bağlı. Yüksek Hakem’i tavsiye etmem. En son yaptığı sözleşmede, yüzde 4+ yüzde 4+ yüzde 4 şeklinde bizim sendikamızın taraf olduğu bir toplu sözleşme. İnşallah oralara kalmadan verilen sözlerde bir geri adım atmazlar. Kazanımlarımızı o noktadan ileri götürebilir miyiz diye çaba sarf edeceğiz. Bu böyle sonuçlanmamalıydı. ” diye konuştu.
Kararın kendilerine tebliğ edilmesini beklediklerini dile getiren Ervüz, kendilerine verilen son teklifi de hatırlatarak, “Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay beye telefonla verilmiş bir teklif var. Gece biz onu değerlendirirken bu haberi aldık. Arkadaşlarımız bu teklife sıcak bakıyorlar. Gün içinde seferler başlayabilir diye düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.
Kutututu

Sözleşme ne diyor?
6356 sayılı 'Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun grev ve lokavtın ertelenmesini düzenleyen 63'üncü maddesine göre, bir grev veya lokavt; genel sağlığı veya milli güvenliği, büyükşehir belediyelerinin şehir içi toplu taşıma hizmetlerini, bankacılık hizmetlerinde ekonomik veya finansal istikrarı bozucu nitelikte ise Cumhurbaşkanı bu uyuşmazlıkta grev ve lokavtı 60 gün süreyle erteleyebiliyor. Erteleme süresince arabulucu tarafından uzlaşma görüşmeleri yapılıyor. Bu süreçte taraflar anlaşarak uyuşmazlığı özel hakeme götürebiliyor. Eğer sonuç alınmazsa uyuşmazlık Yüksek Hakem Kurulunca çözülecek. Aksi takdirde işçi sendikasının yetkisi düşecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum