Burak Akburak, İYİ Parti'nin önemli isimlerinden biri olarak bilinmektedir. Ancak son zamanlarda partisinden istifa etmiştir. Akburak'ın istifasının ardında yatan sebepler ve bu kararın siyasi arenadaki yankıları merak konusu oldu. Peki, İYİ Partili Burak Akburak kimdir? Burak Akburak neden istifa etti? Tüm detaylar haberimizde yer alıyor. 

İYİ Partili Burak Akburak kimdir?

İstanbul doğumlu olan Burak Akburak, Türk siyasetçi ve iş adamıdır. 2023 yılında gerçekleştirilen Türkiye genel seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Akburak, aslen Giresun'un Espiye ilçesindendir. Eğitim hayatını Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik ile Yeditepe Üniversitesi İşletme bölümlerinde tamamlamıştır.

Kariyerine enerji sektöründe adım atan Akburak, daha sonra teknoloji, enerji ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirketler grubunda çalışmalarına devam etmektedir.

Siyasi yaşamına Demokrat Parti (DP), Anavatan Partisi (AP) ve Doğru Yol Partisi (DYP) kökenli siyasi bir geleneğin içinde büyüyerek başlamıştır. 1994 ile 2000 yılları arasında DYP Gençlik Kolları'nda aktif rol almıştır.

25 Ekim 2017'de İYİ Parti'nin kurucuları arasında yer almıştır. Parti bünyesinde Sosyal Politikalar Başkanlığı'nı üstlenmiş ve İYİ Parti'nin ilk Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Başkanlığı'nı yapmıştır. Ayrıca, Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı olarak da görev yapmıştır. 20 Eylül 2020'de gerçekleştirilen 2. Olağan Kongre'de Genel İdare Kurulu Üyesi seçilmiş ve STK İlişkilerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

2023 genel seçimlerinde İstanbul'un 1. Bölgesi'nden milletvekili seçilen Akburak, 24 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen 3. İYİ Parti Olağan Kurultayı'nda tekrar Genel İdare Kurulu üyeliğine seçilmiş ve ardından partinin Yerel Yönetimler Başkanlığı görevine getirilmiştir. Ancak, 3 Nisan 2024 tarihinde bu görevinden istifa etmiştir.

Kişisel hayatına gelince, evli olan Akburak'ın bir kız çocuğu bulunmaktadır.

Burak Akburak neden istifa etti?

İYİ Parti, genel seçimlerde elde ettiği yüzde 9.6'lık oy oranını yerel seçimlerde yüzde 3.7'ye düşürdü. 81 ilde sadece Nevşehir'i kazanabildi. Parti lideri Akşener, seçim öncesinde "Partinin oy oranı düşerse gerekeni yaparım, siyasetin s'sini anmam" demişti. Akşener'in istifasıyla ilgili spekülasyonlar sürerken, partiyi olağanüstü kongreye götüreceğini açıkladı ancak adaylığı hala belirsiz.

Bu belirsizlik sürerken, partinin kurmaylarından istifa haberleri gelmeye başladı. İlk istifa eden isim, parti ekonomi politikaları başkanı Bilge Yılmaz oldu. Yılmaz, seçim gecesi görevinden istifa etti ve Akşener'i de istifaya davet etmişti. Ancak Yılmaz, parti üyeliğinden istifa etmedi.

Dün ise iki önemli ismin daha istifa ettiği duyuruldu. Bunlardan biri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan ve teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı olan Buğra Kavuncu idi. Diğeri ise İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak'tı. Kavuncu, seçim sonuçlarının beklentilerin altında olduğunu belirterek parti aidiyetinin zayıfladığını ve ittifak sisteminin büyük partileri güçlendirdiğini ifade etti. Akburak ise liderlerine her zaman destek vereceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi