İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici'nin istifası, Türkiye'nin siyasi gündemini sarsarken, merak edilen soruları beraberinde getirdi. İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici kimdir, partisinden neden istifa etti? Bu soruların cevaplarına ulaşmak için detaylı araştırmalarımızın sonuçlarını derlediğimiz haberimize göz atabilirsiniz...

İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici kimdir?

Bilal Bilici, 1984 yılında Adana'da doğdu ve Türk siyaset sahnesinde önemli bir yere sahip. Babası Mehmet Ali Bilici, üç dönem boyunca Adana'yı TBMM'de temsil etti ve aynı zamanda bir iş insanıydı. Bilal Bilici ise eğitimini Boston Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamlayarak yükseköğrenimini başarıyla tamamladı.

Lisans eğitiminin ardından Bahçeşehir Üniversitesi'nde Global İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlayan Bilici, kariyerine Ernst & Young ve Accenture gibi önemli danışmanlık firmalarında üst düzey pozisyonlarda görev alarak başladı. Ayrıca Dubai'de petrol ve petrokimya sektöründe de yöneticilik yaparak uluslararası deneyimler edindi.

Türkiye'ye dönüşünde Bilici Holding Yönetim Kurulu'nda görev aldı ve akademik kariyerine devam ederek Bahçeşehir Üniversitesi'nde Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programını tamamladı. 2020 yılında Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'na katılarak Türkiye'nin uluslararası ilişkiler alanındaki önemli kurumları arasında yer aldı.

Siyasi kariyerinde de aktif bir rol üstlenen Bilal Bilici, 2022'de İyi Parti'nin ABD temsilciliğine genel başkan danışmanı olarak atanarak uluslararası ilişkilerdeki deneyimini siyasete aktardı. 2023 Türkiye genel seçimlerinde ise İyi Parti'den Adana milletvekili seçildi ve halen çeşitli uluslararası kurumlarda ve İyi Parti içinde önemli görevlerde bulunmaktadır.

İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici partisinden neden istifa etti?

İYİ Parti, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından yaşanan istifa dalgasına bir yenisi daha eklendi. İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici, partisinden istifa ettiğini açıkladı. Bu istifanın ardından Bilici'nin AK Parti'ye geçeceği söylentiler arasında.

31 Mart 2024'te yapılan yerel seçimlerde İYİ Parti, "hür ve müstakil" olarak yer aldığı seçimlerde yüzde 3,77 oy oranı elde etmişti. Bu sonuç, partide büyük bir deprem etkisi yaratmıştı. Ardı ardına gelen istifa haberleriyle sarsılan İYİ Parti'nin vekil sayısı Bilal Bilici'nin istifasıyla birlikte 37'ye düştü.

Kaynak: HABER MERKEZİ