İtalya'nın güneyindeki volkanik aktiviteler, son günlerde Etna Yanardağı'nın ardından Stromboli Yanardağı'nda da artış gösterdi. Sicilya Adası'na bağlı Stromboli Adası'nda bulunan yanardağ, dün yoğun bir şekilde kül ve bir miktar lav püskürtmeye başladı. İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV), Stromboli'nin püskürttüğü küllerin 2 kilometreye kadar yükselebildiğini bildirdi.

Başbakanlık Sivil Savunma Departmanı, Stromboli'deki artan volkanik aktivite nedeniyle alarm seviyesini "kırmızı"ya çıkardı, bu da en yüksek düzeyde bir uyarı anlamına gelmektedir. Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio, adada yaşayanları korumak ve durumu izlemek amacıyla acil durum operasyon komitesini topladı.

Öte yandan, dün Etna Yanardağı'ndan çıkan ve 4,5 kilometreye kadar yükselebilen kül ve duman bulutu, hava ulaşımını olumsuz etkiledi. Katanya kenti ve Fontanarossa Havalimanı, bu etkiler nedeniyle geçici olarak uçuşlara kapatıldı.

Etna Yanardağı 3.300 metre yüksekliğe, Stromboli Yanardağı ise deniz seviyesinden 920 metre yüksekliğe sahip. Uzmanlar, bu iki yanardağın coğrafi olarak yakın olmalarına rağmen volkanik aktivitelerinin farklı özelliklere sahip olduğunu ve birbirleriyle doğrudan bağlantılı olmadıklarını belirtiyor.

Kaynak: AA