İstanbul'da yaşanan seçim süreci, mazbata dağıtımı konusunda birçok soruyu beraberinde getirdi. Hangi ilçelerin mazbata alamadığı ve mazbataların neden hala dağıtılmadığı, şehirdeki seçim atmosferini belirleyen ana konular arasında yer alıyor. Bu merak edilen soruların yanıtları, seçim sürecinde yaşanan gelişmeler ve hukuki detaylar ışığında ortaya çıkıyor. İstanbul'da seçim sonuçlarına dair arayış içinde olanlar için tüm detaylar haberimizde.

İstanbul'da hangi ilçeler mazbata alamadı?

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlanmasının ardından kazanan adaylar mazbatalarını almaya devam ediyor. Ancak İstanbul'da, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) kazandığı 8 ilçeden 4'ünde mazbata süreci halen tamamlanmış değil.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Çağlayan Adliyesi'nde yoğun kalabalık eşliğinde mazbatasını alırken, henüz mazbataları verilmeyen ilçelerin durumu gündemdeki yerini koruyor.

CHP'nin kazandığı ilçelerdeki mazbata süreci, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) seçim sonuçlarına itiraz etmesi nedeniyle belirsizliğini koruyor. Gaziosmanpaşa, Beykoz, Beyoğlu ve Tuzla ilçelerinde mazbata süreci halen tamamlanmış değil ve oyların yeniden sayımı devam ediyor.

Diğer yandan, CHP'nin kazandığı Küçükçekmece, Şişli, Beylikdüzü, Kadıköy, Bayrampaşa, Üsküdar, Şile ve Çekmeköy ilçeleri bugün mazbatalarını alacaklar. Eyüpsultan ve Beşiktaş ilçelerinde ise kazanan belediye başkanları yarın mazbatalarını alacaklar.

Bugüne kadar mazbatalarını alan ilçeler ise şunlar: Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Kartal, Maltepe, Sancaktepe, Sarıyer ve Silivri.

Özellikle Tuzla ilçesinde yaşananlar dikkat çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla'da CHP'nin adayı Eren Ali Bingöl'e mazbatanın hala verilmemesine tepki göstererek, "Açık farkla kazandığımız Tuzla’da benim genç yol arkadaşım Eren Ali Bingöl’e neden mazbata verilmiyor?" şeklinde konuştu. İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı'nın görevinin bitmesine rağmen, 2 Nisan günü 62 milyonluk bir ihale yaparak bazı kişilere verdiğini belirterek, konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinin konuyla ilgili inceleme başlattığı da biliniyor.

İstanbul'da yaşanan mazbata süreci, şehrin siyasi arenası ve kamuoyunun yakından takip ettiği bir konu olarak önemini koruyor. Henüz mazbatalarını alamayan ilçelerdeki sürecin nasıl sonuçlanacağı ise merakla bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ