Reklam
Reklam
Reklam

İstanbul Sözleşmesi için İzmir'den dava

CHP İzmir İl Başkanlığı, İstanbul sözleşmesinden cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çıkılmasının anayasaya aykırı olduğu ve bu işlemin iptali istemiyle, İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı

İstanbul Sözleşmesi için İzmir'den dava
12 Nisan 2021 - 14:39
Reklam

CHP İzmir İl Başkanlığı, İstanbul sözleşmesinden cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çıkılmasının anayasaya aykırı olduğu ve bu işlemin iptali istemiyle, Danıştay’da görülmek üzere İzmir Bölge İdare Mahkemesine başvurarak dava açtı.
CHP İzmir il başkanı Deniz Yücel ile birlikte, CHP Buca ilçe başkanı Hacer Taş Gültepe, Bayraklı ilçe başkanı Pınar Susmuş, Seferihisar ilçe başkanı Senem Gürer Solak, Balçova ilçe başkanı Binnur Akın, Bornova ilçe Başkanı Ertürk Çapın, Konak ilçe başkanı Çağrı Gruşçu, Çiğli ilçe başkanı Mert Özcan, Kemalpaşa ilçe başkanı Ahmet Cemil Balyeli’nin de ayrı ayrı dava dilekçeleri verirken, CHP İzmir il kadın kolları başkanı Nurdan Şenkal Uçar, il başkan yardımcıları ve il kadın kolları yöneticileri de dava dilekçesi veren başkanları yalnız bırakmadı.
İstanbul sözleşmesinin şiddete uğrayan ve şiddet görme ihtimali olan tüm fertlerin can simidi olduğunu ve sözleşmeye geri dönülünceye, Türkiye’ye yaşatılan bu ayıptan geri adım atılıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten CHP İzmir il başkanı Deniz Yücel, “Hukuki mücadelemizi bugün başlattık. Kadınlarımızın, çocuklarımızın hakkını geri alıncaya kadar bu yoldan dönmeyeceğiz” dedi. Yücel, dava dilekçesini verdikten sonra şunları söyledi;
“Bugün daha önceden verdiğimiz sözü tutmak ve mücadelemizin hukuki ayağını başlatmak için buradayız.  Danıştay’da görüşülmesi istemiyle, Bölge İdare Mahkemesine, cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için, ilçe başkanlarımızla birlikte dava dilekçelerimizi sunduk. Burada olmayan ilçe başkanlarımız da kendi ilçelerinde bu davayı açıyorlar. Partimizin İstanbul sözleşmesinin ne anlama geldiğini bilen, kadın haklarına, çocuk haklarına her zaman sahip çıkan, şiddete karşı duran anlayışını, tüm İzmir’de bir kez daha sergilemekten onur duyuyoruz.
Türkiye cumhuriyetinde yargı sisteminin iktidar eliyle bilinçli olarak yıpratılmasına, bağımsızlığına engel olunmaya çalışıldığını hepimiz biliyoruz. Tüm bu baskılara rağmen, ülkemizde adalete inanan, yaşananların anayasaya ve insan haklarına aykırı olduğunu teyit edecek ve adaleti sağlayacak mahkemeler olduğuna inanıyoruz.  Bu inancımızla hukuki mücadelemizin sonuna kadar takipçisi olacağız”

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test