İsrail ordusunun dün geceki kara saldırıları, Hamas'ın hazırlıklı olduğu ve başarılı bir şekilde püskürttüğü yönünde. Hamas Lideri Ali Baraka, İsrail'in asker ve teçhizat açısından ağır kayıplar yaşadığını açıkladı.

Gazze'deki tüm telefon ve internet hizmetlerinin kesilmesi, Hamas'ın iletişim ve koordinasyon kabiliyetini olumsuz etkileyebilir. Ancak Hamas'ın, İsrail'in kara saldırılarına karşı hazırlıklı olduğunu ve direnmeye devam edeceğini belirtmesi, çatışmaların yakın zamanda sona ermeyeceğinin işareti olarak görülebilir.

ABD'nin tutumu

Beyaz Saray, İsrail'i desteklemeye ve ihtiyaç duyduğu mühimmatı sağlamaya devam edeceğini açıkladı. Ancak Biden yönetimi, İsrail'e Gazze'de büyük bir kara saldırısı planını yeniden değerlendirme çağrısı yapıyor.ABD'li yetkililer, kara harekâtının Gazze'de tutulan esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin görüşmeleri rayından çıkarabileceğinden endişe ediyor.

İran'ın tutumu

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, bölgede savaş istemediğini ve tüm tarafları itidalli olmaya ve ateşkes yapmaya çağırdığını açıkladı.İran, İsrail'in saldırılarını "rejim saldırıları" olarak nitelendiriyor ve Hamas'ı desteklediğini belirtiyor.

Kral Charles'ın kravatı, Elgin Mermerleri krizine damga vurdu! Kral Charles'ın kravatı, Elgin Mermerleri krizine damga vurdu!

Ateşkes ihtimali

İsrail ve Hamas, çatışmaları sona erdirmek için çeşitli kanallardan görüşmeler yapıyor. Ancak şu ana kadar önemli bir ilerleme kaydedilemedi.Çatışmaları sona erdirmek için uluslararası toplumun çabaları da devam ediyor. Birleşmiş Milletler, Mısır ve Katar, İsrail ve Hamas arasında ateşkes sağlamaya çalışıyor.Ancak, İsrail'in kara harekâtına başlaması, ateşkes ihtimalini zayıflattı.

Kaynak: HABER MERKEZİ