İsrail'in eski Genelkurmay Başkanı Benjamin Gantz, son dönemde kullanıcıların ilgisini çeken isimler arasında yer alıyor. Peki, Benjamin Gantz kimdir? Uzun yıllar boyunca İsrail Savunma Kuvvetleri'nde çeşitli kademelerde görev yapmış olan Gantz, daha sonra siyasete atılarak ülkenin önemli siyasi figürlerinden biri haline gelmiştir. Askeri kariyerinde gösterdiği başarılar ve siyasi arenada üstlendiği roller ile tanınan Gantz hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını bu haberimizde bulabilirsiniz.

Benjamin Gantz kimdir?

Binyamin "Beni" Gantz, 2020'den bu yana İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı olarak görev yapan İsrailli politikacı ve eski asker.

2011-2015 yılları arasında İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) 20. Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptı. Aralık 2018'de İsrail Dayanıklılık Partisi'ni kurdu ve bu parti, daha sonra Telem ve Yesh Atid ile birleşerek Mavi ve Beyaz (İbranice: Kaḥol Lavan) ittifakını oluşturdu.

Mavi ve Beyaz partisinin platformu, başbakanlık dönem sınırları getirilmesini, Knesset’te görev yapan politikacıların İsrail’in azınlıklarını içerecek şekilde ulus devlet yasasını değiştirmesini, Baş Rabbinat’ın evlilikler üzerindeki etkisini sınırlamasını ve erken eğitime yatırım yapılmasını öngörüyor. Ayrıca, sağlık hizmetlerinin genişletilmesi ve Filistin Otoritesi ile barış müzakerelerinin yeniden başlatılmasını talep ediyor. 2018'den bu yana yapılan üç genel seçim sonrası Binyamin Netanyahu ile koalisyon hükûmeti kurma konusunda anlaşmaya vardı ve 17 Mayıs 2020'de Knesset'te güven oyu alarak Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu. Bu görevler, 18 ay sonra Başbakan olarak değişecek şekilde planlandı.

Israilin Eski Genelkurmay Baskani Benjamin Gantz Kimdir1

Gençliği

Benny Gantz, 1959'da İsrail, Kfar Ahim'de doğdu. Annesi Malka, Macaristan'daki Mezőkovácsháza'dan bir Holokost kurtulanıydı. Babası Nahum, Romanya'dan gelmiş ve İngiliz yetkililer tarafından Filistin'e yasa dışı yollarla girmeye çalışırken tutuklanmıştı. Ailesi, güney-orta İsrail'deki Kfar Ahim adlı kooperatif bir tarım topluluğunun kurucularındandı. Gantz, gençliğinde Merkaz Shapira'daki Shafir Lisesi ve Ramat HaSharon'daki HaKfar HaYarok Gençlik Köyü'nde eğitim aldı.

Gantz, IDF Komutanlığı ve Genel Müdürlük Koleji ile Ulusal Güvenlik Koleji mezunudur. Tel Aviv Üniversitesi'nden tarih alanında lisans, Hayfa Üniversitesi'nden siyaset bilimi alanında yüksek lisans ve ABD Ulusal Savunma Üniversitesi'nden Ulusal Kaynak Yönetimi alanında ikinci bir yüksek lisans derecesine sahiptir.

Askeri Kariyeri

Gantz, 1977'de IDF'ye katıldı ve Paraşütçüler Tugayı'na gönüllü oldu. 1977'de genç bir asker olarak ilk görevi, Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın İsrail'i ziyareti sırasında güvenliği sağlamaktı. 1979'da Subay Aday Okulu'nu bitirerek subay oldu ve Paraşütçüler Tugayı'nda takım lideri ve komutan olarak görev yaptı. ABD Ordusu Özel Kuvvetleri'nde bir kursu tamamladı ve Birinci Lübnan Savaşı'na katıldı.

Daha sonra Güney Lübnan'daki karşı gerilla operasyonlarında 890. Paraşütçü Taburu'nu kurdu. 1991'de Etiyopya'nın Addis Ababa kentinde bulunan komando birliğine komuta etti ve Solomon Operasyonu'nda 14.000 Etiyopyalı Yahudi'nin İsrail'e getirilmesini sağladı.

Askeri kariyeri boyunca Gantz, İsrail Hava Kuvvetleri'nde Shaldag Birimi Komutanı, 35. Paraşütçüler Tugayı Komutanı, Kuzey Komutanlığı rezervleri bölüm komutanı, Lübnan İrtibat Birimi Komutanı, Judea ve Samiriye Bölümü Komutanı ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2005-2009 yılları arasında İsrail'in askeri ataşesi olarak da hizmet verdi. Ayrıca 1978 Güney Lübnan çatışması, 1982 Lübnan Savaşı, 1985-2000 Güney Lübnan çatışması, Süleyman Operasyonu ve İkinci İntifada'da görev aldı.

Israilin Eski Genelkurmay Baskani Benjamin Gantz Kimdir-1

Genelkurmay Başkanlığı

Savunma Bakanı Ehud Barak, önceki aday Yoav Galant'ın atamasının iptal edilmesinin ardından, 5 Şubat 2011'de Gantz'ın Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasını önerdi. 13 Şubat 2011'de İsrail hükûmeti oybirliğiyle Gantz'ın bir sonraki IDF Genelkurmay Başkanı olmasını onayladı. Başbakan Benjamin Netanyahu, Gantz'ın mükemmel bir subay ve deneyimli bir komutan olduğunu belirtti.

14 Şubat 2011'de Gantz, IDF Genelkurmay Başkanlığı görevini üstlendi ve dört yıl boyunca bu görevi yürüttü. Gantz, Genelkurmay Başkanlığı sırasında IDF'nin ilk kadın baş generali Orna Barbivai'yi atadı. Savunma Direkleri Operasyonu ve Koruyucu Kıyı Operasyonu'nda Gazze'deki Filistinli gruplara karşı IDF'yi yönetti.

İş Kariyeri

Gantz, akıllı telefon casus yazılımları konusunda uzmanlaşmış bir bilgisayar güvenliği ve kolluk teknolojisi şirketi olan Beşinci Boyut'un başkanıydı. Şirket, Rus yatırımcı Viktor Vekselberg'in ABD'nin CAATSA yaptırımlarına maruz kalmasının ardından maddi sebeplerle kapandı.

Siyasi Kariyeri

Aralık 2018'de Gantz, yeni bir siyasi partinin oluşumunu ilan etti. 27 Aralık 2018'de İsrail Dayanıklılık Partisi'ni (İbranice: Hosen LeYisrael) resmen kurdu. 29 Ocak 2019'daki ilk büyük siyasi konuşmasında, Batı Şeria'daki yerleşim bloklarını güçlendirme ve Golan Tepeleri'nden asla çekilmeme sözü verdi. İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli çözümü ne onayladı ne de reddetti. Ürdün Vadisi'nin İsrail'in sınırı olacağını, ancak çitlerin ötesinde yaşayan milyonlarca Filistinlinin İsrail'in kimliğini tehlikeye atmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Konuşmasının sonunda, eski Savunma Bakanı ve IDF Genelkurmay Başkanı Moshe Ya'alon ile bir seçim anlaşması yaptığını açıkladı. 26 Mart 2020 itibarıyla Knesset Başkanı oldu.

Özel Hayatı

Gantz, Revital ile evli ve dört çocuk babasıdır. Rosh HaAyin'de yaşamaktadır. Mart 2010'da, küçük bir arsayı kamu mülkü olarak adlandırılan bir alana dahil etmek için avlusunun çevresini yasadışı olarak genişlettiği iddia edildi. Gantz, söz konusu arazinin halka açık olmadığını ve kullanılamadığını belirterek iddiaları kabul etti. Şubat 2011'de Genelkurmay Başkanlığı'na terfi ettirilmesinin ardından, İsrail Ülkesi için Forum'dan Avukat Avi'ad Vissuli, atamayı iptal etmek için bir dilekçe verdi ancak başarısız oldu.

Şubat 2019'da, İsrailli Amerikalı bir kadın, Gantz'ı 40 yıl önce cinsel tacizde bulunmakla suçladı. Gantz, bu iddiaları reddetti ve suçlamaların siyasi olduğunu belirtti. Bu olaydan sonra kadına karşı hakaret davası açtı

Kaynak: Haber Merkezi