İşçinin hakları tehlikede

Vatan Partisi İzmir İl Sekreteri Levent Özciğer, her an TBMM’ye sunulabilecek olan ‘İstihdam Kalkan Programı’ ile işçilerin haklarını kaybedeceğini vurgulayarak, “Belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaştırılmasıyla kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesi ortadan kaldırılacak” dedi

İşçinin hakları tehlikede
07 Temmuz 2020 - 12:02 - Güncelleme: 07 Temmuz 2020 - 12:04

KENAN YEŞİL

Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı, “Kıdem Tazminatı” konusunda İşçi Sendika Bürosunun yaptığı çalışmaları paylaştı. ‘Vatan Partisi Uyarıyor’ sloganıyla yapılan basın açıklamasında, her an Türkiye Büyük Millet Meclisine(TBMM) sunulabilecek olan ‘İstihdam Kalkan Programı’ adı altında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaştırılmasıyla  kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesi ortadan kaldırılacağı belirtildi. Belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanımının önündeki engellerin kaldırılması, yalnızca mavi yakalı işçilerin değil, beyaz yakalı işçilerin de haklarına darbe indireceğini belirtilen açıklamada, sendikaların da bu durumdan olumsuz etkileneceği dikkat çekildi. Vatan Partisi İzmir İl Sekreteri Levent Özciğer’in yaptığı basın açıklamasında Öncü Gençlik İzmir İl Başkanı Doğa Dursun ve İşçi Sendikası Büro Başkanı Zeynel Koç da katıldı.

İşçi haklarını kaybedecek

‘İstihdam Kalkan Programı’ ile işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatının yanı sıra, iş güvencesinin de tehlikede olduğunu dikkat çeken Vatan Partisi İzmir İl Sekreteri Levent Özciğer, “İşverenler, hem kıdem ve ihbar tazminatlarınızı, hem de iş güvencenizi ortadan kaldırmak istiyor.Her an TBMM’ye sunulabilecek olan İstihdam Kalkanı Programında, 25 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının yaygınlaştırılması isteniyor.İster beyaz yakalı, ister mavi yakalı işçi olun, ister sendika üyesi olun ister olmayın, İşverenlerin bu girişimi başarılı olursa, bundan sonra belirli süreli iş sözleşmeleri yaygınlaşacak ve böylece kıdem ve ihbar tazminatınızı kaybedeceğiniz gibi, iş güvenceniz de sona erecek.Yürürlükte olan İş Kanununa göre, belirli süreli iş sözleşmesi süresi sonunda kendiliğinden sona erdiğinde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmez, işe iade davası açılamaz. Yani belirli süreli iş sözleşmesinde süreklilik ve iş güvencesi yoktur” dedi.

İşçinin iş güvencesi korunmalı

İş Kanununa göre, bir işverenin bir işçiyi işten çıkarabilmesi için geçerli bir sebep ileri sürmesi gerektiğini hatırlatan Özciğer, “İşverenin ileri sürdüğü gerekçenin kanuna uygun bir geçerli sebep olup olmadığına mahkeme karar veriyor. Mahkeme, işçinin işten çıkarılmasında ileri sürülen sebebin kanuna uygun bir geçerli sebep olmadığına karar verirse, işçinin işe iadesi istenebiliyor.İşverenler, kıdem ve ihbar tazminatı yükünden kurtulmak, işçiyi istedikleri zaman işten çıkarabilmek ve iş güvencesini de ortadan kaldırmak istiyorlar. Belirli süreli iş sözleşmelerinin önündeki engellerin kaldırılması talebinin diğer bir sebebi de budur.Kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sistemi konularında hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuş bir kanun taslağı yoktur. İnsanlar bu konuyla meşgul edilirken, İş Kanununda yapılacak bir değişiklikle, ilk aşamada 25 yaşın altında ve 50 yaşın üstündeki işçiler için belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engeller kaldırılmak istenmektedir. Bu girişim demokratik çabalarla engellenmeli, işçinin iş güvencesi korunmalıdır” diye konuştu.
Levent Özciğer,Vatan Partisi İzmir İl Örgütü olarak iş güvencesini ortadan kaldıracak bu düzenlemeye karşı İzmir genelinde görüşmelere başladığını sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test