İran'da 14. Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimleri kıyasıya bir yarışa sahne oluyor. Şu ana kadar sandıklardan çıkan sonuçlara göre, reformist aday Mesud Pezeşkiyan yüzde 42,3 oy oranıyla ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 39,5 ile muhafazakar aday Said Celili takip ediyor. İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, gece yarısından bu yana 14 milyon 70 bin 642 oyun sayıldığını açıkladı.

Pezeşkiyan, şu ana kadar 5 milyon 955 bin 781 oy alarak yüzde 42,3 ile önde gidiyor. Celili ise 5 milyon 560 bin 321 oyla yüzde 39,5 oranında destek buldu. Üçüncü sırada yüzde 13,4 oy oranıyla Muhammed Bakır Kalibaf yer alırken, dördüncü sırada yüzde 0,8 ile Mustafa Purmuhammedi bulunuyor.

İran seçim yasalarına göre, adayların ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy oranına ulaşmaları gerekiyor. İlk turda bu oranı yakalayan bir aday çıkmazsa, en fazla oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. İkinci tur seçimleri 5 Temmuz'da yapılacak ve kazanan isim İran'ın 9. Cumhurbaşkanı olacak.

Pezeşkiyan'dan kadın hakları vurgusu

İran cumhurbaşkanı adayları, katıldıkları devlet televizyonu programında internet yasakları ve zorunlu başörtüsü uygulaması konularını tartışmıştı. Seçimin tek reformist adayı olan Mesud Pezeşkiyan, "Nasıl daha önce kadınlarımızdan başörtüsünü alamadılarsa, şimdi biz de kadınlara zorla başörtüsü taktıramayız" demişti. 

Kaynak: AA