İran'da bugün, halk 14. dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gidiyor. Ülkede yerel saatle 08.00'de başlayan oy kullanma işlemi, 59 binden fazla sandıkta 61 milyon 452 bin 321 seçmenin katılımıyla gerçekleşiyor.

Seçimlerin ikinci turunda, Muhafazakar cepheden eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile Reformist cepheden Türk kökenli Tebriz Milletvekili Mesut Pezeşkiyan yarışıyor.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran'daki İmam Humeyni Hüseyniyesi'nde oy kullandı. Oy verme işlemi sonrasında Hamaney, halkın seçimlere büyük ilgi gösterdiğini ve ülkenin geleceğini belirleme konusunda aktif rol aldığını belirterek, katılımın ilk tura göre arttığını dile getirdi. Hamaney, milletin en iyiyi seçeceğine olan inancını vurgulayarak, seçimlerin ülke için önemli bir dönüm noktası olacağını ifade etti.

Oy verme işlemi 18.00'de sona erecek ve seçim sonuçları yarın açıklanacak.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta geçirdiği helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, Anayasayı Koruyucular Konseyi 14. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran'da yapılmasına karar vermişti. İlk turda hiçbir aday yüzde 50 barajını aşamayınca, Mesut Pezeşkiyan ve Said Celili ikinci tura kalmıştı.

Kaynak: AA