İran'da 14. Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, yerel saatle sabah 08.00 itibarıyla başladı. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran'daki İmam Humeyni Hüseyniyesi'nde oyunu kullandı.

Oy Verme Süreci ve Adaylar

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi'nin verilerine göre, 88 milyon nüfusa sahip İran'da yaklaşık 62 milyon seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Seçmenler, ülke genelinde 59 binin üzerinde kurulan sandıkta ve 95 ülkede düzenlenen seçim merkezlerinde oy kullanabilecek. Oy verme işlemi yerel saatle 18.00'de sona erecek ancak gerektiğinde süre, İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla uzatılabilir.

Bu seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi yarışıyor. Ayrıca, Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ve Emir Hüseyin Kadızadehaşimi gibi muhafazakar adaylar, "muhafazakar kanatta birliği sağlamak" adına seçimden saatler önce çekildi.

Anket Sonuçları ve İkinci Tur Potansiyeli

Seçimlerde bir adayın ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. Eğer ilk turda bu oranı yakalayan olmazsa, en fazla oyu alan iki aday 5 Temmuz'da yapılacak ikinci tura kalacak. İlk turda yüzde 50+1'in üzerine çıkan aday olmadığı takdirde, kazanan isim ikinci turda belirlenecek ve ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olacak.

Son olarak İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından yapılan ankette, reformist aday Pezeşkiyan yüzde 33,1 ile birinci sırada yer alırken, Said Celili yüzde 28,8 ile ikinci, Muhammed Bakır Kalibaf ise yüzde 19,1 ile üçüncü sırada yer aldı. Anketler, Pezeşkiyan'ın Türk, Kürt ve Beluç vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde diğer adaylara göre daha yüksek oranda oy aldığını gösteriyor.

Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayınlanması beklenirken, kesin sonuçların yarın açıklanması öngörülüyor. İran'da cumhurbaşkanı dört yıl süreyle görev yapabiliyor ve bir kişi üst üste en fazla iki dönem seçilebiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi