Reklam
Reklam

İnşaat sektörüne Danıştay darbesi

Danıştay 6. İdare Mahkemesi’nin, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ndeki bazı maddelerin iptali yönünde aldığı ara karar sonrası Türkiye genelinde inşaat faaliyetlerinin tamamen durduğunu belirten İZTO Meclis Üyesi Niyazi Gültekin, “İnşaat sektörüne en son darbeyi Danıştay vurdu” dedi

İnşaat sektörüne Danıştay darbesi
07 Haziran 2019 - 09:49
Reklam


SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL)

Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı ve İzmir Ticaret Odası 67. İnşaat Komitesi Meclis Üyesi Niyazi Gültekin, Danıştay 6. İdare Mahkemesi’nin, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin bazı maddelerini iptal etmesi sonucunda inşaat faaliyetlerinin tamamen durduğunu söyledi. Bilindiği gibi, TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Makine Mühendisleri Odası’nın açtığı davalar sonucunda Danıştay 6. İdare Mahkemesi aldığı ara karar ile Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 9 maddesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Danıştay’ın ara kararı sonrası belediyeler inşaat ruhsatı işlemlerini durdurdu. İnşaat ruhsatı işlemlerinin durmasıyla Türkiye genelinde milyonlarca liralık projeler durdu. Birçok müteahhit yeni projeye başlamak için Danıştay’ın kesin kararını açıklamasını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın iptal edilen maddeler yerine yeni maddeler hazırlayarak yürürlüğe koymasını bekliyor.

“Son darbeyi Danıştay vurdu”İnşaat sektörünün en zor zamanlarını yaşadığını belirten Niyazi Gültekin, “İnşaat ülkedeki ekonomik krizden en çok etkilenen sektör oldu. Konut satışları yüzde 20-25 oranında yükseldi. Konut Kredisi faiz oranları yüzde 2,13’e çıktı. İnşaat ruhsatı alıp inşaata başlayanların oranı yüzde 80 oranında düştü. Sektör yüksek faizli kredilerini ödeme sorunuyla baş başa. Birçok inşaat firması konkordato ilan etti. Tüm bu olumsuz senaryolar içerisinde bir de Danıştay çıkıp imar yönetmeliğinin bazı maddelerini iptal ediyor. Zaten büyük oranda durmuş olan inşaatları tamamen durdurdu. İnşaat sektörüne en son darbeyi Danıştay vurdu” dedi
“İmzalanmış sözleşmeler var”
Piyasaların inşaata başlamak için uygun olmamasına rağmen inşaat faaliyetlerinin hiçbir zaman sıfıra inmediğini belirten Gültekin, “Danıştay’ın kararı birçok meslektaşımızı mağdur etti. Arsa sahipleri ile sözleşme yapan meslektaşlarımız var. Projeden satış yapıp projenin bitiş tarihi için taahhüt vermiş meslektaşlarımız var. Bunların sözlerini yerine getirebilmeleri için bir an önce projeye başlaması gerekiyor. Bu insanlar bu zor dönemde ülke ekonomisi için katma değer sağlıyor. Bu zor dönemde ülkede yatırım yapma kararı almışlar ancak Danıştay kararı bunlara engel oluyor. İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu, ekonomik çarkların dönmesi gerektiği bu dönemde, bu kadar ağır bir bürokrasi ve yargı engelleri ile karşılaşmamamız gerekiyor. Yargıtay 2 aydır gerekçeli kesin kararını açıklayamadı. Süreç uzadıkça Türkiye kaybeder” dedi.

“Mimarları da işsiz bırakıyor”


Mimarlar Odası’nın açtığı davanın en çok mimarlara zarar verdiğini belirten Niyazi Gültekin, “Mimarlardan aldığı aidatlarla faaliyetlerini yürüten Mimarlar Odası, mimar arkadaşlarımıza en büyük kötülüğü yapıyor. Zaten inşaat sektöründeki daralmadan dolayı mimarlık ve mühendislik ofislerinin personel sayısını azalttığını duyuyoruz. Şimdi ruhsatlar tamamen durunca hiçbir inşaat faaliyeti yapılmayacak ve mimarlık-mühendislik ofisleri kapılarına kilit vurma noktasına gelecek. Bu karar mimarlık sektöründe daha çok işsizliğin önünü açacak. Mimar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın sektörü geliştirmeye yönelik hiçbir çalışmaları, hiçbir alternatif önerileri yok. Tek yaptıkları çıkan bütün yasa ve yönetmeliklere, imar planlarına itiraz ederek dava açmak” dedi.
AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır ise, İzmir Müteahhitler Federasyonu’nun etkinliğinde süreçle ilgili bilgi verdi. Danıştay’ın kısa sürede kararını açıklayacağını belirten Nasır, Danıştay’ın kararını açıklamasının ardından Bakanlığın hızlı bir şekilde yeni bir yönetmelik hazırlayarak yürürlüğe sokacağını ifade etti.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum