1922 yılında İngiltere siyasetinde yaşanan çalkantılı dönemlerden biri olan Lloyd George'un istifası, pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Siyasi entrikaların ve değişen dengelerin içinde şekillenen bu olayın arka planındaki gizemler, tarih meraklılarını ve siyaset analistlerini cezbetmeye devam ediyor. Peki İngiltere Başbakanı Lloyd George neden istifa etti? detaylar haberimizde!

İngiltere Başbakanı Lloyd George neden istifa etti? 

Başbakan Asquith liderliğindeki Liberal Parti 1916'da bölününce, Lloyd George partinin bir kanadıyla birlikte ayrılarak Muhafazakâr Parti'nin desteklediği bir koalisyon hükûmeti kurdu ve 6 Aralık 1916'da başbakan oldu. I. Dünya Savaşı'nın son iki yılında, beş kişilik "Savaş Kabinesi" ile İngiliz savaş politikasını yönetti.

Savaş sonrasında toplanan Paris Barış Konferansı, Lloyd George'un kariyerinin zirvesi oldu. Paris'teki beş aylık süreçte Fransa Başbakanı Clemenceau ve ABD Başkanı Wilson üzerinde belirgin bir etki kurdu. Savaştan sonra, özellikle Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yanı sıra yeni dünya düzeninin oluşturulmasında önde gelen bir rol oynadı.

1922 Eylül'ünde patlak veren Çanakkale Krizi, Lloyd George'un başbakanlık kariyerine son verdi. İzmir'in kurtuluşundan sonra, Fahrettin Altay komutasındaki Türk süvari kolordusu Çanakkale Boğazı üzerinden İstanbul'a doğru ilerledi. Türk ordusu, Çanakkale'deki İngiliz kuvvetlerine geçiş izni talep ederek bir ultimatom verdi. Bu durum karşısında Fransız birlikleri, Fransa Başbakanı'nın emriyle geri çekildi. Lloyd George ise ultimatomu reddederek İngiliz kuvvetlerine direnme emri verdi ve Türkiye'ye savaş ilan edileceğini bildiren bir bildiri yayınladı. Ancak, bu savaşa karşı çıkan Kanada Başbakanı, savaş kararının Kanada parlamentosunun yetkisinde olduğunu vurgulayarak Kanada'nın siyasi bağımsızlığını fiilen ilan etti. İngiliz kamuoyu ve Muhafazakâr Parti üyeleri de Türkiye ile savaşa karşı çıktı. Dışişleri Bakanı Lord Curzon ve Savaş Bakanı Winston Churchill'in de başbakanın politikasına karşı çıkmasıyla Muhafazakâr Parti, 19 Ekim 1922'de Carlton Club deklarasyonuyla koalisyondan ayrıldı ve hükûmet düştü. Hem Lloyd Geor

Kaynak: HABER MERKEZİ