Reklam

İlk zeytin hasadı

Selçuk’ta gerçekleşen İzmir Ticaret Borsası (İTB) 2019-2020 zeytin ve zeytinyağı sezonu açılışında konuşan İTB Başkanı Işınsu Kestelli, zeytin ve zeytinyağlarının Türkiye çapında değer zinciri analizlerini çıkaracakları bir projeyi hayata geçireceklerinin müjdesini verdi

İlk zeytin hasadı
02 Kasım 2019 - 09:30

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir Ticaret Borsası (İTB) zeytin ve zeytinyağında 2019-2020 sezon açılış törenini Selçuk Ticaret Odası’nın katkılarıyla, Selçuk’ta gerçekleştirdi. Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci’nin de katıldığı Zeytin Hasat Şenliği’nde zeytin toplandı ve zeytinyağı tadımı gerçekleştirildi. Törende konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, zeytin ve zeytinyağının sadece bir gıda değil bir kültür öğesi olduğunu söyledi. Türkiye’nin, İspanya, İtalya ve Fas gibi ülkelerle birlikte bu alanda önemli üreticilerden olduğunu aktaran Kestelli, “İzlenen politikalar sayesinde 15 yılda ağaç varlığımız yüzde 65 arttı.  170 milyonluk ağaç varlığı ve bir buçuk milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimi ile dünyada en önemli üretici ülkelerden biriyiz. Potansiyelimiz çok daha fazla. Verim, kalite ve markalaşma anlamında gidecek yolumuz çok” dedi.

Zeytin analizi yapılacak

Borsa olarak zeytinin yolculuğunda, nitelik ve nicelik kayıpların yaşanmasını istemediklerini söyleyen Başkan Kestelli bu konuda yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Dünya piyasalarında zeytinyağı denilince akla ilk Türk zeytinyağının gelmesini sağlamak konusu üzerinde düşünmek gerektiğini belirten Kestelli, “Bu ürünlerin ticareti konusunda işletmelere ve üreticilere maliyet avantajı sağlayabilecek politikalar geliştirmek, markalaşma modelleri yaratmak büyük önem taşıyor. Bu bilinçle bir projeye daha imza atıyor, zeytin ve zeytinyağlarımızın Türkiye çapında değer zinciri analizlerini yapacağız. Bu yolla üretimden hasada, paketlemeden dağıtıma iş sürecinin her aşamasını analiz ederek eksiklerimizi tamamlamayı amaçlıyoruz” şeklinde kullandı.

Üreten toplum vurgusu

Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu, yeni sezonun bolluk ve bereket getirmesini dilerken, Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci de ilçenin üretiminde zeytinin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekti ve çalışmalar sonucunda zeytin sineksiz bir yıl geçirdiklerini aktardı. Yeni sezon hayırlı uğurlu olsun diyen İnci, “Umarız gelecekte de böyle mutlu, umutlu, tüketen değil üreten bir toplum oluruz” diye konuştu. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum