Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yapan Alper Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever tarafından karşılandı. Gezeravcı, uluslararası uzay istasyonuna götürdüğü ve Dünya'ya geri getirdiği 13 Türk bayrağını çiçek veren çocuklara verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Gezeravcı'yı tebrik ederek, "Alper Gezeravcı, uzayda 13 bilimsel deneyi başarıyla tamamladı. Bu misyon bir ilktir ancak son olmayacaktır. Türkiye için uzay bilimi ve teknolojilerinde yeni bir dönem başlamıştır" dedi.

Gezeravcı, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, "Hedefimize ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum" şeklinde konuştu. "Bu başarı, Türkiye'deki her hanenin birer çocuğunun başarısıdır" diyen Gezeravcı, "Tarihimizde bu alanda bir görev yapmasak da mükemmel bir sinerji ile harika bir hazırlık süreci geçirdik" ifadelerini kullandı.

"Dünyanın sunduğu nimetlere şükretmemiz gerektiğini bir kez daha hissettim" diyen Gezeravcı, "Zorlandığımı hissettiğim bir an olmadı. Yaptığımızın bir uzay seyahati olmadığını rahatlıkla ifade edebilirim. Gönlümüz rahat. Biz orada, en az emsalleriyle eşit düzeyde ve bazı noktalarda daha ileri düzeyde hiçbir aksaklık yaşamadan çok tatmin edici bir görev yerine getirdik" şeklinde konuştu. Gezeravcı, "Bugün programlar uygun olduğunda sayın Cumhurbaşkanımızla görüşme imkanımız olacak" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ