Reklam

İlk adım, Bayındır'a süt işleme fabrikası

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in yeni tarım politikası kapsamında ilk somut adımı Bayındır’da attı. Soyer, belediye iştiraklerinden BAYSAN’ın 65 milyon liralık yatırımla kuracağı süt işleme fabrikasının tanıtım toplantısında, fabrikanın temelini mayıs ayında atacaklarını açıkladı

İlk adım, Bayındır'a süt işleme fabrikası
22 Ocak 2021 - 14:18
Reklam

KENAN YEŞİL

Geçtiğimiz gün İzmir’in tarım politikasını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni tarım politikası adına somut adımı Bayındır’da attı. Belediye iştiraklerinden BAYSAN’ın 65 milyon liralık yatırımla kuracağı süt işleme fabrikası ve Ödemiş’te faaliyet gösterecek et işleme tesisinin tanıtım toplantısına katılan Başkan Soyer, 7 bin metrekarelik alanda inşa edilecek fabrikanın temelini Mayıs ayında atacaklarını söyledi.  Tesisin bölgeye hayırlı olmasını dileyen Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi köylü milletin efendisidir dedirtene kadar tarım konusunda çalışmaya devam edecek. Burada çalışacak vatandaşlarımızla, köylülerimizle bu bölgede yaşan herkesin refahını büyüteceğiz ve bir zerre sütünüz ziyan olmayacak” dedi.

Alım-satım garantisi

Bayındır Süt İşleme Fabrikası’nın son yıllarda kamu eliyle açılan çok az sayıdaki tesisten biri olacağını belirten Soyer,  100 kişini istihdam edileceğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu fabrikada işlenecek süt ile üreticilere alım ve satım garantisi vereceğini de vurgulayan Soyer, “BAYSAN eliyle üreticilerimizden alım garantili şekilde ürünleri satın aldıktan sonra işleyecek, paketleyecek, pazarlama ve satışını yapacağız. Bayındır’da kurduğumuz bu tesis sayesinde inek sütündeki alımlarımızı 16 milyon litreden 22 milyon litreye yükseltiyoruz. Alacağımız sütün 16 milyonu süt kuzusu projesiyle hemşerilerimize ulaşacak, geri kalanı ise burada paketlenerek kendi markamızla piyasaya sunulacak. 2021 ve 2022 döneminde inek sütü alımına küçükbaş sütü alımını da ekliyoruz. Belediye şirketimiz Baysan aracılığıyla bu tesiste kullanılmak üzere üreticilerimizden ilk yılda 7 milyon 500 bin litre koyun sütü, 5 milyon litre keçi sütü ve 2 milyon litre manda sütü satın alacağız. Süt işleme fabrikamız, günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip olacak. Tesisimizde İzmir mozzarellası, keçi ve koyun sütünden beyaz peynir ve diğer peynirler üretilecek. Ayrıca manda sütünden kaymak ve dondurma yapacağız” dedi.

İzmir tarım politikasının somut adımı

Süt İşleme Fabrikası’nda yüksek düzey atık su arıtımı yapılacağını da söyleyen Soyer, burada kullanılan suyun geri kazanılmasını sağlayarak tarımsal sulamada yararlanılacağını aktardı. Fabrikanın geçtiğimiz gün açıkladığı “İzmir Tarımı” vizyonunun önemli bir parçasını oluşturduğunu da aktaran Soyer, “İzmir Tarımı, İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’de yeni ve farklı bir tarım politikasını inşa etme projesidir. Tarımda dışa bağımlılığımızı sonlandırmak için geliştirdiğimiz, İzmir’den doğan yepyeni bir vizyondur. Bir yandan kırsaldaki üretimi desteklerken, diğer yandan şehrimizdeki milyonların sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimini sağlıyoruz. Bu kapsamda 2019 yılında yaptığımız toplam alımların miktarı 125 milyon 377 bin 092 Türk Lirası. Bu alımın İzmir kooperatiflerinden alınan kısmı 121 milyon 447 bin 379 lira. 2020’de yaptığımız toplam alımların miktarı ise 144 milyon 762 bin 472 lira. Bu alımın 127 milyon 595 bin 174 liralık kısmı İzmir kooperatiflerinden yapıldı. Bu alımları 2021 yılında da artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

Et entegre tesisi

2021 yılı içinde Büyükşehir’in Ödemiş’teki Et Entegre Tesisi için üreticilerden 50 bin adet kuzu ve 4 bin adet karasığırı satın alacaklarını da söyleyen Soyer, “Et Entegre Tesisi, önümüzdeki Nisan ayından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlıyor. Havza ölçeğinde yapacağımız alımlarda ise örneğin Beydağ’dan 100 ton kestane, Ödemiş’ten 300 ton patates, Bayındır’dan 200 ton salçalık biber satın alacağız” dedi.

338 milyon 600 bin liralık alım

Soyer, Büyükşehir’in 2021 ve 2022 döneminde toplam 338 milyon 600 bin TL’lik alım yapacağını da açıkladı. Böylece Büyükşehir’in köylüye yapacağı maddi destek yaklaşık üç kat artacak. Bunun 154 milyon 600 bin lirası süt ürünlerine, 97 milyon lirası et ürünlerine, 15 milyonu yem bitkilerine ve geri kalan 72 milyon ise diğer ürünlere tekabül ediyor. Tüm et ve süt alım sözleşmeleri, kuraklıkla mücadeleye katılan üreticilerle bu yıl içinde imzalanacak. Büyükşehir, 2021’de alım garantisi verdiği tüm bu ürünleri, piyasa değerinin üzerinde bir bedelle satın alacak. Bu da üreticilerin emeğinin karşılığını almasını sağlayacak.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test