Muğla'da 2022 yılında gerçekleşen Zehra Bayır cinayeti davasında sona gelindi. Zehra Bayır'ı katledip havuza atan İlimder İlter'in kasten öldürme suçu ile aldığı ceza belli oldu. Zehra Bayır olayı nedir ve İlimder İlter kaç yıl ceza aldı? Bu soruların yanıtları ve daha fazlası haberimizde sizleri bekliyor...

Zehra Bayır'ı katleden İlimder İlter'in cezası  ne oldu?

Muğla’nın Milas ilçesinde, bir eğlence mekanında alacağını talep ettiği için vahşice öldürülen 18 yaşındaki Zehra Bayır'ın katili İlimter İlter, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Milas'ın Selimiye Mahallesi'ndeki bir eğlence mekanında 24 Temmuz 2022 tarihinde meydana gelen olayda, Zehra Bayır başına sert bir cisimle vurularak öldürülmüş ve cesedi su havuzuna atılmıştı. Cinayet sonrası açılan dava, Bodrum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam etti. Duruşmada, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği adına Av. Merih Meltem Anayaroğlu ve Av. Evrim İnan da hazır bulundu.

Bayır, iddialara göre, çalıştığı eğlence mekanında alacağı para nedeniyle işletme sahipleriyle tartıştı. Bu tartışma sonucu başına vurularak öldürüldü ve cesedi bahçedeki havuza atıldı. Zehra Bayır’ın cenazesi, 26 Temmuz’da memleketi Konya’da defnedildi. Cinayetle ilgili olarak gözaltına alınan 7 şüpheliden 3’ü tutuklandı. Muğla İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İlimter İlter, Ömer İlter ve Ünal Karakülah'ı "kasten öldürme" ve "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlamalarıyla tutukladı. Hatice Koç ve Taner Kırgözlü "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", Ahmet Gedük ise "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçuna yardım etme" suçlamalarıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yaklaşık on saat süren duruşma sonunda, Zehra Bayır'ı öldüren işletme sahibi İlimter İlter'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, duruşma sonrası yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Sanık İlimter İlter'in üzerine atılı bulunan kadını kasten öldürme suçu sabit görülerek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçunu fikir ve eylem birlikteliği içinde gerçekleştirdiği sabit görülen Ömer İlter ve Ünal Karakülah’a 4 yıl 6 ay hapis cezası, Hatice Koç ve Taner Kırgözlü'ye ise 1 yıl hapis cezası verilmiş, hükmün açıklanması geri bırakılmıştır. Diğer sanıklar H.A., G.B. ve Ahmet Gedük ise beraat etmiştir. Karara karşı istinaf yolu açık olup, duruşma SEGBİS ile kayıt altına alınmıştır. Ayrıntılar, duruşma tutanakları ve kararın yazılmasının ardından ayrıca açıklanacaktır."

Bu karar, adalet arayışında önemli bir adım olarak değerlendirilirken, dava sürecinin titizlikle takip edileceği vurgulandı.

Kaynak: Haber Merkezi