Reklam
Reklam

"İklim değişikliğinden en fazla İzmir etkilenecek"

XI. Küresel Isınma Kurultayı’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında İzmir’de doğan her bir bebek için bir fidan dikmeyi hedeflediklerini belirterek, “Çocuklarımız İzmir’de onlar için dikilen ağaçları ile beraber büyüyecekler” dedi

"İklim değişikliğinden en fazla İzmir etkilenecek"
29 Kasım 2019 - 16:09
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen XI. Küresel Isınma Kurultayı, İzmir’de gerçekleşti. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen ve küresel ısınma tehlikesine dikkat çekmeyi ve toplumsal bilinci artırmayı amaçlayan etkinliğe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Toyoto Türkiye Ceo’su Ali Haydar Bozkurt, EBSO Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez ve çok sayıda gazeteci katıldı.

“Farkındalığı artırmalıyız”

Etkinliğin açılışında konuşan Ekonomi Gazetecileri Derneği Celal Toprak, 11 yıl önce yola çıktıklarında, ekonomi gazetecileri ile iklim değişikliği arasında bir bağlantı kurulamadığını belirterek, “Hepimiz aynı gemideyiz lafına tekabül ediyor. Hepimiz elimizden geldiğince farkındalığı artırıp bir şeyler yapmak zorundayız. Farkındalık noktasında harekete geçtik. 200 üzerinde gazeteciyi konuşmacı yaptık. Bu nokta ufak da olsa bir meslek örgütünün yaptığı bir harekettir” dedi.

“Yaşamı tehdit ediyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yaptığı konuşmada, ekolojik yıkımın, insanın kendini doğanın sahibi gören yaklaşımı nedeniyle bütün gezegende yaşamı tehdit eden bir noktaya geldiğini belirterek,  iklim değişikliği ve doğal afetlerden dünyada en çok etkilenecek şehirlerin başında İzmir’in geldiğini söyledi. Soyer, “İşte bu gerçeklik üzerinden İzmir’de sadece insanın yaşamını değil, insanın hava ile su ile iklimle yani doğanı tüm bileşenleri ile barışık bir hayat sürdüğü bir kent iklimi yaratmayı en baştan hedef belirledik.  Bu nedenle sadece insanların yaşamı değil yanı başımızdaki flamingoların da başkanı olacağımız ifade etmiştim. Çünkü suda, ormanda, dağda, toprakta yani yaşamın olduğu her yerde insanda dahil tüm varlıkların yaşamının parçalanmaz bir bütün olduğunu biliyoruz. Bu nedenden dolayı bu şehrin belediye başkanı olarak doğaya uyumu yerel yönetim anlayışını inşa etmek için kapsamlı bir strateji hazırlayıp birçok çalışma yaptık. İlk olarak iklim krizinin etkilerine dair tedbir almak ve iklim değişikliğine uyum sağlayacak politikalar geliştirebilmek için İklim Değişikliği Daire Başkanlığını kurduk. 2020 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 20 oranında azaltma taahhüdümüzü iklim ve enerji için başkanlar sözleşmesi ile 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltacak bir şekle getirdik. Öncelikle İzmir için güneş enerjisinden elektrik üretmeyi önceliklerimiz arasına aldık. Bu konuda Çiğli Çamur Kurutma tesisini, Menderes’teki Solar Çamur Kurutma Tesisi, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı ve Spor Salonu, Seyrek Hayvan Barınağı ile Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonu çatılarına güneş santralleri kurduk. ESHOT otobüs filosundaki 20 adet elektrikli otobüsümüzü önümüzdeki yılbaşında 40’a çıkartıyoruz. ESHOT’un Buca’daki atölye binaları da bu otobüslerin elektrik ihtiyacını karşılamak için güneş enerji santrali kurduk. İzmir’i demir ağlarla örüyoruz dememizin en temek nedeni de budur. Sağlıklı, güvenilir ve daha temiz bir ulaşım sistemini İzmir’de hakim kılmaya çalışıyoruz. Aliağa İtfaiyesinde 68, Bergama Mezbahasında 74 ve Uzundere Çok Amaçlı Spor Salonunda 35 kilovat gücünde güneş enerji santrali kurmak için çalışmaları başlattık. Geçtiğimiz hafta Harmandalı’da açtığımız Biyogaz tesisi ile İzmir’de atıktan enerji üretimi devrini başlattık. Bu kadarla kalmadık, Bergama, Dikili ve Aliağa’da da dört biyogaz tesisini de en kısa zamanda hayata geçireceğiz” diye konuştu.


Her doğan bebeğe, 1 fidan

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük güzel alanlarından Gediz Deltası’nın UNESCO dünya mirası listesine alınması için resmi başvurularını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilettiklerini söyleyen Soyer, “Ayrıca orman İzmir kampanyamız başta olmak üzere ülkemizin her tarafında büyük bir karşılık bulduğumuz ağaçlandırma çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Bu kapsamda İzmir’de doğan her bir bebek için bir fidan dikmeyi, 35 yaşayan park kurmayı ve kent içi parkları yeşil koridorlar ile kırsal alanlara bağlamayı hedefliyoruz. 8 Aralık’ta itibaren başlayacağımız hoş geldin bebek paketi ile çocuklarımıza hem zıbın biberon ihtiyaçlarını hem de Selçuk Şirin ile birlikte hazırladığımız 7 kitabı ve doğdukları gün onlar için bir ağaç dikmeyi başlatmış olacağız. Çocuklarımız İzmir’de onlar için dikilen ağaçları ile beraber büyüyecekler” ifadelerini kullandı.

“1 yıldır dizel üretmiyoruz”

Küresel Isınma Kurultayı Komitesi adına konuşan Toyoto Türkiye Ceo’su Ali Haydar Bozkurt ise, “Doğa öyle bir şey ki içinden insanı aldığınız zaman kendi dengesini çok güzel kuruyor. İnsanı yok edemeyeceğimize göre buna karşı önlemleri alabilmek için elimizden geleni yapmalıyız. Birkaç senedir kurak kışlar ve yazlar yaşamaya başlayınca aslında çok uzak olmayan tehlikedeki gerçekliği anlıyoruz. Yeni nesilleri daha bilinçli yetiştireceğiz. Toyota olarak biz 1 yıldır dizel otomobil üretmiyoruz. 14,5 milyon otomobil dünya trafiğine çıktı karbondioksit salınımı hakkına empire state binasının 50 bin katından daha az salını yaptık. Elde edilen yakıt tasarrufu ile dünya ve ay etrafında 1,5 milyon tur atabiliyorsunuz. Üreticisinden tüketicisine kadar bu bilinç geliştiği zaman, İstanbul’da köprü üstünde her 15 dakikada bir tankeri onlar yiyor. Hibrit otomobil ile fosil yakıttan yüzde 50 tasarruf sağlıyorsunuz. Sadece üreticinin derdi olmamalı. İlkokula giden çocukları çevre konusunda azami dikkat etmeliyiz” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam