Denizbank Bornova Şube Müdürü Hatice Ö.'nün, yüksek faiz vaadiyle piyasadan 300 milyon TL topladığı iddiasıyla hakkında gözaltı kararı verildi. Aynı zamanda Karşıyaka Spor Kulübü Basketbol Altyapı Başkanlığı görevini yürüten Hatice Ö., kulüp yöneticileri tarafından da şikayet edildi. Karşıyaka Spor Kulübü'nden yapılan açıklamada, Hatice Ö.'nün üç yönetim kurulu toplantısına mazeretsiz katılmaması nedeniyle yönetim kurulu üyeliğinden çıkarıldığı belirtildi.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, konuyla ilgili olarak "Savcılıkla beraber Teftiş Kurulumuz inceliyor. İncelemelerin önümüzdeki haftanın başına kadar sonuçlanacağı kanaatindeyim." dedi.

Ikinci Secil Erzan Izmirde Denizbank Bornova Subesinde Arama-1

Yüksek Kar Vaadiyle Dolandırıcılık İddiaları

İzmir'de ikinci Seçil Erzan vakası olarak nitelendirilen olayda, Hatice Ö.'nün 2'si kulüp yöneticisi olmak üzere toplam 5 kişiden yüksek kar vaadiyle para topladığı ileri sürüldü. Karşıyaka'da bir döviz bürosu işleten S.Ç. adına para topladığı belirlenen Hatice Ö. hakkında Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) inceleme başlattı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü soruşturmada, banka yönetiminin şubeye müfettiş gönderdiği ve şubenin geçici olarak kapatıldığı öğrenildi. Hatice Ö. ve döviz bürosu sahibi S.Ç. hakkında "nitelikli dolandırıcılık" ve "zimmet" iddiasıyla gözaltı kararı verildi. S.Ç., Karşıyaka ilçesindeki iş yerinde gözaltına alınarak ifadesi alınmak üzere Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

İntihar Girişimi ve Tedavi Süreci

Evinde çok sayıda ilaç içerek intihar girişiminde bulunan Hatice Ö., pişman olup gittiği İzmir Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Hayati tehlikesi bulunmayan Hatice Ö.'nün başında polis beklediği ve tedavisinin ardından gözaltı işleminin başlatılacağı bildirildi.

DenizBank'tan yapılan açıklamada, olayla ilgili inceleme başlatıldığı, müfettiş görevlendirildiği ve Hatice Ö.'nün bankayla ilişiğinin dün itibarıyla kesildiği belirtildi. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Hatice Ö.'nün "annesi ve kendisinin sağlık sorunları nedeniyle borçlu olduğunu" söylediğini aktardı.

Ateş, "Söz konusu olayla ilgili haberleri buradan takip ediyoruz. Şu ana kadar ki incelemelerde henüz bankada bir borç-alacak kaydı görünmüyor. İncelemelerin önümüzdeki haftanın başına kadar sonuçlanacağı kanaatindeyim." dedi. Ayrıca, Ateş, sosyal medyadaki iddiaların hayal ürünü olduğunu ve Teftiş Kurulu'nun ilettiği rakamlar ile haberlerde yer alan rakamlar arasında büyük fark olduğunu belirtti.

Ateş, bu tür olayların dünyanın her yerinde yaşandığını ve bankaların bu zararları teminat altına almak için sigorta poliçeleri yaptırdığını ifade etti. Denizbank'ta denetimlerin sıklaştığını ve olası vakaların tespit edildiğini belirten Ateş, Şube Müdürü Hatice Ö.'nün şu anda hastanede olduğunu ve iddiaların araştırıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi