İkinci el araca ‘noter’ müjdesi

Bakanlık nezdinde yaptıkları görüşmelerin sonlandığını ve bekledikleri yasanın çıktığını belirten Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, “1 Mart’tan itibaren artık noterler cumartesi-pazar günleri de açık olacak. Bu, ikinci el otomobil sektörü için bir şans. Artık hafta sonu da araç satışı yapılabilecek” dedi

İkinci el araca ‘noter’ müjdesi

Bakanlık nezdinde yaptıkları görüşmelerin sonlandığını ve bekledikleri yasanın çıktığını belirten Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, “1 Mart’tan itibaren artık noterler cumartesi-pazar günleri de açık olacak. Bu, ikinci el otomobil sektörü için bir şans. Artık hafta sonu da araç satışı yapılabilecek” dedi

İkinci el araca ‘noter’ müjdesi
05 Şubat 2019 - 08:47

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)
İkinci el otomobil sektörü, gerek hükümet tarafından sıfır araç alımında uygulanan ÖTV ve KDV indirimleri gerekse de ülke genelinde yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle zor günle yaşıyor. Sektör temsilcileri araç satamamaktan şikayet ederken, alıcılar ise ikinci el otomobil fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor. İkinci eldeki durgunluğun devam ettiğini ve işlerin yolunun ve önünün açılması için ilk önce sıfır araç alımında uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinin kalkması gerektiğini belirten Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, “4-4,5 aydır işler zaten durgun Otokent’te. Bütün esnaflar oturuyor. 5 bin 500-6 bin araç varken, şimdi 7 bin 500’ün üzerinde araç oldu. Hepsi de elimizde şişti. ÖTV ve KDV indirimleri üst segment sıfır araçlar için yapılsa da ikinci eldeki tüm araçları etkiliyor. Şimdi adam Otokent’e araba almaya geliyor. Diyelim 2013-2014 model 120 bin lira. Gidiyor 20 bin lira daha koyuyor üstüne sıfırını alıyor. Çünkü her araçta 40-50-60 bin lira indirim var” dedi.

“İndirimler kalkınca canlanır”


İkinci el otomobil fiyatlarının yüksek olduğu eleştirilerine de cevap veren Demir, “İkinci el araçlarda bu ÖTV’ler çıkmadan önce adam almış arabayı 100 bin liraya, 120 bin liraya, nasıl aşağıya versin 15-20 bin lira? Bekliyor adam işte, piyasa canlansın, zararını kurtarsın diye. Piyasaların sıfır araç alımlarındaki ÖTV ve KDV indirimlerinin kalkmasından sonra canlanacağına inanıyorum. Bu da yılbaşından sonra 3 ay uzatıldı. 3’üncü ayın sonunda kaldırmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Noterler hafta sonu açık olacak
1 Nisan’dan itibaren galericilerin yetki belgesi zorunluluğunun sisteme gireceğini söyleyen Demir, “Yetki Belgesi konusunda bütün üyelerimizi imtihana soktuk. Yetki belgelerini alanlar aldı, kalanlar bir daha sınava girecek. Yetki belgeleri de nisandan sonra hizmete girecek. 2018 yılında da 33 galericiler odası başkanı ile Bakan’la görüşmelerimizi yapmıştık ve Gelirler Vergi Dairesi’ne gitmiştik cumartesi ve pazar günleri noterler açılsın diye. Şimdi onunla ilgili yasa da çıktı. Tahminen mart ayına kadar noterlere yazı da gelecek, cumartesi-pazar günleri noterler açık olacak diye. Vatandaşlar işinden gelemiyor, hafta ortası. En azından hafta sonu adam gelir satışını yapar ya da alır arabasını gider. Bu durum ikinci otomobil sektörü için bir şans olacak” şeklinde konuştu.

Belgesi olmayan satamayacak

Otokent Genel Müdürü Yılmaz Karakaya ise, yetki belgesi olmayanların galericilik yapamayacağını belirterek, “Şu andaki mevcut galericiler, 13 Ağustos 2019 tarihine kadar belgelerini tamamlamak zorunda. Yetki belgeleri nedir? Vergi levhası olacak, oda kaydı evrakları olacak, işyeri açma ve çalışma ruhsatı olacak, bir de mesleki yeterlilik sertifikası olacak. Bu evrakları tamamladıktan sonra Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü’ne müracaat edip yetki belgesini alma hakkını kazanacak” dedi. Bu düzenlemeyle artık tekil kişilerin ikinci el araç ticareti yapamayacağını dile getiren Karakaya, “1-2 aracın satışına müsaade ediyorlar ama sonrasına müsaade etmiyorlar. 1 veya 2 aracı tamam kendin değiştirebilirsin müsaade ediyorlar ama ondan sonrasını bu işi artık ticarete döküyorsun diyor ve kabul etmiyor. Resen sistemde gözüküyor. Sen bu işin ticaretini yapıyorsun diyor. İkinci el sektöründe 2018 yılında yaklaşık 7,5 milyon araç el değiştirmiş. Bunun 4 milyonu kayıtlı ama diğerleri kayıt dışı. Devletimiz bu kayıt dışını önlemek için böyle bir sistemi getirdi ve akıllıca oldu. Home ofis olarak galeri açanlar var, evini adres gösterip de bu işi yapanlar var. Tabi şimdi home ofis yapanlar işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alamayacak mevcut belediyelerden. Alamayacakları için de bu işi yapamayacak. Vekaletle satış yapanlar da oluyordu. Mesela annesinin adına alıyordu, kardeşinin adına alıyordu, teyzesinin adına alıyordu. Ama artık vekaletle satış yapanlar da noterlerden artık takip edilecek. Ona da müsaade etmeyecekler” ifadelerini kullandı. Karakaya ayrıca, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren noterlerde bu Yetki Belgesi’nin sisteme yavaş yavaş geçeceğini belirtirken, 1 Mart 2019 tarihinden itibaren ise noterlerin artık cumartesi ve pazar günleri de açık olacağını ve araç satış işlemlerinin hafta sonu da gerçekleşebileceğini ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum