İkinci Beyler'de faciadan dönüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yenileme çalışmaları kapsamında üst yapıları kaldırdığı, 2. Beyler olarak bilinen 848 sokaktaki binanın çatısı, sağanak yağışa dayanamayarak çöktü. Çökmenin olduğu saatte lokantada müşterilerin olduğunu belirten Sıdıka Dinler, faciadan döndüklerini söyledi

İkinci Beyler'de faciadan dönüldü
15 Ekim 2020 - 07:30

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

İzmir’de önceki gün etkili olan sağanak yağmur, kentte hayatı olumsuz etkiledi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda çok sayıda dükkanı su basarken 2. Beyler olarak bilinen 848 sokakta bir binanın çatısında çökme meydana geldi. 848 sokak ile 847 sokağın birleşiminde bulunan binanın çatısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sokakta başlatılan üstyapı yenileme çalışmaları nedeniyle 1 ay önce kaldırıldı ancak yenileme çalışması yapılmayınca sağanak yağmura dayanamayan çatı çöktü.
Üst katta yağmur sularının birikmesi ile birlikte alt katta bulunan lokantanın tavanında birkaç noktada çökmeler meydana geldi. Lokantanın 10 yıldır işletmeciliğini yapan Cevdet Çetin ve Sıdıka Dinler, şu ana kadar İzmir Büyükşehir Belediyes’inden herhangi bir yetkilinin kendilerine ulaşmadığını söyledi. Yaşadıkları mağduriyeti mahkemeye taşıyacaklarını aktaran baba-kız, bilirkişiye müracaat edeceklerini ekledi.

1 aydır kapatılmadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sokakta başlatılan çalışmalar nedeniyle üst yapının 1 ay önce kaldırıldığına dikkat çeken Sıdıka Dinler, kaçınılmaz sonu yaşadıklarını söyledi. Pandemi öncesi başlayan çalışmaların bir türlü tamamlanamadığını aktaran Dinler, “848 sokaktaki sokak yenilemesinden dolayı çatılarda yenileme yapmak için üst yapıyı kaldırdılar. Üstyapı kaldırılınca çatı yerine konmadı. 1 ayı geçti çatı kaldırılalı. Bu yağmurların gelmesi ile beklenen bir olaydı. Zaten bu sokak yenilemesi pandemi öncesi başladı ama bir türlü bitmedi. Pandemi döneminde çalışma yapılmadı. Yaz ayında çalışma yapılmadı. Çatının olmamasından dolayı ilk yağmurda böyle bir durum bekleniyordu. Kaçınılmaz sonu yaşadık” diye konuştu.


Dükkanları su bastı

Çökmenin olduğu saatlerde lokantada müşterilerin de bulunduğuna dikkat çeken Sıdıka Dinler, “O sırada çalışıyorduk. İçeride müşterilerimiz vardı. Tam müşteriler masadan kalktıktan sonra tavan düştü.  Son anda faciadan dönüldü. Maddi kaybımız elbette var. Ama insanlara bir şey olmaması bizi sevindiren durum.Şu ana kadar ne Konak Belediyesi’nden ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili bize ulaşmadı. Buraya gelen olmadı ki derdimizi anlatalım. Her yağmur yağdığında Kemeraltı bölgesi aynı sorunu yaşıyor. Bir çok esnafın dükkanınıyağmurlarla birlikte su bastı. Kemeraltının altyapısı çok kötü” diye sitem etti.

Hukuki süreç başlatacaklar

Oluşan mağduriyetten dolayı konuyu mahkemeye taşıyacaklarını ve hukuki süreç başlatacaklarını belirten Cevdet Çetin ise, “Bilirkişiye müracaat edeceğiz, zarar tespiti yapılacak. Belediyeden mağduriyetimizin karşılanması için talepte bulunacağız” dedi.

Esnaf endişeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Kemeraltı Çarşısını ayağa kaldırmak için 2. Beyler olarak da bilinen 848. Sokak'ta başlattığı sokak sağlıklaştırma uygulamasında altyapı çalışmaları tamamlamıştı. Cephe iyileştirme ve üstyapı çalışmaları başlanan sokakta zemin ve aydınlatma da yenilenecek. Ancak bölgedeki çalışmalar oldukça yavaş ilerliyor. Yaz ayında yağmurların olmadığı dönemde yapılması gereken üstyapı çalışmaları tamamlanamayınca, kentte yağan ilk yağmur, büyük mağduriyetlere yol açtı. 848 sokakta çalışmalar devam ederken bu çalışmaların bir türlü tamamlanmaması esnafı endişelendiriyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test