Reklam
Reklam
Reklam

Hükümetin zam teklifi bizi felakete sürüklüyor

Kamu Sen İzmir İl Temsilciliği bir basın açıklaması yaparak, hükümetin memur ve memur emeklileri için önerdiği zam oranlarını protesto etti ve “Hükümet, bizleri felakete sürüklüyor. Teklifi yok sayıyoruz” açıklaması yaptı

Hükümetin zam teklifi bizi felakete sürüklüyor
19 Ağustos 2019 - 14:39
Reklam

Mehmet Akif Çakmak

Hükümet geçtiğimiz günlerde, memur ve memur emeklisine 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon farkı teklif etmişti. Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilciliği Konak SGK İl Binası önünde toplanarak Hükümetin önerdiği bu zam oranlarını protesto etti. ‘Sendikacılık neyine, buçuk Ali defol evine’, ‘Yalaka sendika istemiyoruz’, ‘Rantçıya değil memura bütçe’, ‘Paralel sendika istemiyoruz’ şeklinde sloganların atıldığı basın açıklamasında ‘Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek bizleri felakete sürüklüyor. Teklifi yok sayıyoruz’ denildi.

20 milyonu ilgilendiriyor

Sendikalar adına basın açıklamasını okuyan Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilcisi İrfan Toksoy, memur zam oranlarının aileler ile birlikte 20 milyon kişiyi ilgilendirdiğini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl resmi enflasyon yüzde 20,3 oldu. 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcama tutarı bin 32 TL artarken, memur maaşlarına bir yılda toplam 441 lira zam yapıldı. Doğalgaza yüzde 18,6 elektriğe yüzde 34,8 zam geldi. Bu zorlukları yaşarken memur ve emekliye 2020’nin tamamı için yüzde 8,2, 2021 yılının tamamı için yüzde 6,1 zam oranı teklif edildi.  Teklifler böyleyken yaz ayları olmasına rağmen yıllık enflasyon yüzde 16,65 oranında. Çarşı ve pazarın durumu ortada. Son olarak bize teklif edilen yüzde 4 zam yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160 lira artış anlamına geliyor. Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor” diye konuştu.


“Masadan kaçırıyorlar”

Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu bir ortamda yüzde 4+4 zammı kabul etmeyeceklerinin belirten İrfan Toksoy, “Bu teklif 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak anlamına geliyor. Toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor. Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi gibi konular masadan kaçırılıyor. 20 gündür masayı verimli kullanmayıp pazarlıkları heba edenlerin iki günde ne yapabilecekleri soru işaretidir. Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek yaralarımızı saralım. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz” açıklamasında bulundu.

420 bin üyeleri olduğunu hatırlatan Toksoy, hakları için mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum