Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı, ocak-mayıs döneminde Türkiye'de yüzde 7,3 artış göstererek 5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu dönemde temel gıda ürünleri arasında öne çıkan bisküvi, buğday unu, bitkisel yağlar, şekerli ve kakaolu ürünler ile makarna ihracatında önemli artışlar yaşandı.

Hububat İhracatı Artış Gösterdi

TİM Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 5 aylık dönemde miktar bazında hububat ihracatının yüzde 25,4 arttığını belirtti. Sektörün mayıs ayı ihracat artışı yüzde 13,8 ile tüm sektörlerin üzerinde gerçekleşti.

Ürün Bazında İhracat Rakamları

Ocak-mayıs döneminde en fazla ihracat gerçekleştirilen ürünler arasında bisküvi-pasta 706,4 milyon dolar, buğday unu 603 milyon dolar ve bitkisel yağlar 593,2 milyon dolar ile dikkat çekti. Bu dönemde Irak'a yapılan ihracat yüzde 11,6 artış gösterirken, ABD'ye yapılan ihracat yüzde 8,5 gerileme ile ikinci sırada yer aldı.

Tarımsal Verimlilik ve Buğday Fiyatları

Ahmet Tiryakioğlu, dünya buğday stoklarındaki artışa bağlı olarak küresel buğday fiyatlarında bir gerileme yaşandığını ve bu nedenle tarımsal verimliliğin önem kazandığını vurguladı. Tiryakioğlu, 5 aylık dönemde miktar bazında hububat ihracatının yüzde 25,4 arttığını belirterek, geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından satın alınan 13,1 milyon ton hububatın önemli bir kısmının bu yıla stok devri yaptığını söyledi. Artan ekim alanları ve yağışlarla birlikte bu yıl 21 milyon ton buğday üretimi beklendiğini ifade etti.

Buğday Alım Fiyatları ve Piyasa Gerçekleri

Tiryakioğlu, TMO'nun açıklayacağı buğday alım fiyatlarının üreticilerin beklentileri gözetilse de piyasa gerçeklerine göre olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Son haftalardaki hareketliliğe işaret eden Tiryakioğlu, 5 aylık dönemde kilogram başına buğday unu ihracat fiyatlarının geçen yılın yüzde 16,6 altında seyrettiğini ifade etti.

Küresel Buğday Üretimi ve Talep

Karadeniz ülkelerindeki üretim düşüşüne dikkat çeken Tiryakioğlu, dünya buğday üretiminin 800 milyon tona yakın olacağı beklentisiyle küresel fiyatlarda aşırı yükseliş olmayacağını belirtti. Çin ve Rusya gibi ülkelerin depolarındaki ürünlerin azalmasıyla buğday talebinin canlı kalacağını söyledi. 5 aylık dönemde buğday unu ihracatının miktar bazında yüzde 26,4 arttığını ifade eden Tiryakioğlu, Avustralya, Arjantin ve ABD gibi ülkelerin agresif satış stratejilerinin Orta Doğu ve Asya pazarındaki güçlü ticari ilişkileri etkilemeyeceğini belirtti.

Kaynak: AA