Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Hollandalı milletvekillerinin İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerine dair sorularına yanıt olarak, İsrail'in Lahey Büyükelçisi'ni Bakanlığa çağırdığını açıkladı. Bu gelişme, İsrail'in UCM'deki soruşturmaları engellemeye yönelik iddialarının gündeme gelmesiyle yaşandı.

İsrail Büyükelçisi Lahey'de Çağrıldı

Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, İçişleri ve Krallık İlişkileri Bakanı Hugo de Jonge ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius tarafından ortak imzayla verilen yazılı cevapta, "(İsrail Büyükelçisi'nin) The Guardian ve +972 Magazine'de yer alan iddialarla ilgili olarak (Hollanda) Dışişleri Bakanlığına bilgi vermesi istenmiştir." ifadesine yer verildi. Hollanda'nın, UCM'nin yaptığı soruşturmaların engellenmesinden duyduğu rahatsızlığın İsrailli büyükelçiye iletildiği kaydedilen açıklamada, "Hollanda'nın haberlerle ilgili endişeleri iletilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Hollanda hükümeti, UCM ve diğer kurumlara yönelik casusluk faaliyetlerini, "istenmeyen bir dış müdahale biçimi ve tamamen istenmeyen bir durum" olarak değerlendirdi. Bakanlık, UCM ile çeşitli güvenlik endişelerinin ele alındığı bir iletişim sürdürdüğünü vurguladı.

Mossad'ın UCM'yi Tehdit Ettiği İddiası

İsrail istihbarat teşkilatı Mossad'ın eski Başkanı Yossi Cohen'in, İsrail aleyhine başlatılan soruşturma öncesi eski UCM Başsavcısı ile gizli görüşmeler yapıp onu soruşturmadan vazgeçirmek için tehdit ettiği iddiaları basında yer almıştı. The Guardian gazetesinin haberine göre, 2012-2021 döneminde UCM Başsavcısı olarak görev yapan Fatou Bensouda, 2021'de İsrail'in Filistin topraklarında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

Ön incelemesi 2016'da başlatılan soruşturma için devreye giren Mossad'ın o dönemdeki başkanı Yossi Cohen, iddiaya göre, Bensouda ile gizli görüşmeler yaparak, soruşturmanın İsrail askeri personeline yönelik tehdit oluşturacağını savunmuştu. Gazeteye konuşan İsrailli kaynaklar, Cohen'in, Bensouda ile uzlaşmak ya da onu İsrail'in talepleriyle ilgili işbirliği içinde bulunacak biri haline getirmek amacı taşıdığını dile getirdi.

Bensouda, Cohen'in "ısrarcı ve tehditkar havadaki davranışlarını" UCM'nin bazı önde gelen yetkililerine anlatırken, bu durum dört farklı kaynaktan da doğrulanmıştı. Kaynaklar, Cohen'in, Bensouda'ya birçok kez baskı yaptığını belirtti. Ayrıca Mossad'ın, Bensouda'nın eşine ait bazı gizli kayıtların dökümünü ele geçirdiği ve bu belgeleri Bensouda'yı itibarsızlaştırmak için kullandığı iddia edildi.

Hollandalı milletvekili Kate Piri tarafından sunulan yazılı soru önergesinde, Hollandalı bakanlardan, İsrail'in, UCM'ye yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerini araştırmaları talep edilmişti. Bu gelişmeler, Hollanda ile İsrail arasında diplomatik gerilime neden oldu.

Kaynak: Haber Merkezi