Hira Mağarası, İslam'ın ilk günlerinde tarihî bir öneme sahip olmasıyla birlikte, pek çok kişinin merakını cezbetmiş bir kutsal mekan olarak bilinir. Kullanıcılar arasında sıkça sorulan Hira Mağarası nerede? ve Peygamber efendimiz Hira Magarası'na neden gitti? soruları, aslında bu mağaranın sadece fiziksel bir konumu değil, aynı zamanda manevi bir yolculuğun başlangıcı olduğunu da gösterir. İslam peygamberi Muhammed'in, Hira Mağarası'nda geçirdiği günler ve bu mekana gitme sebepleri, İslam'ın ilk dönemlerinde yaşanan önemli olayların anahtarıdır. Şimdi, bu soruların cevaplarına odaklanarak, Hira Mağarası'nın derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkalım. İşte detaylar...

Hira Mağarası nerede?

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinin yaklaşık 6 km kuzeyinde yer alan Hira Mağarası veya diğer adıyla Hira, İslam peygamberi Muhammed'in manevi bir çile ve tefekkür yeri olarak inzivaya çekildiği kutsal bir mağaradır. Bu muazzam mağara, Müslümanlarca, Muhammed'e ilk vahiylerin burada indirildiği kutsal bir yer olarak kabul edilir ve İslam'ın temel kilometre taşlarından birini oluşturur.

İslam'a göre, Muhammed bin Abdullah'ın yaşının kırkına yaklaştığı dönemde, toplumdan uzaklaşarak Nur Dağı'ndaki Hira Mağarası'nda inzivaya çekilmesi bir adet haline gelmiştir. Bu manevi ayrılık, yaklaşık 1-2 yıl boyunca devam etmiştir. Muhammed'in 40 yaşındayken, 610 yılında gerçekleşen o muazzam gece, Kadir gecesi olarak bilinir. İslam geleneğine göre, bu gece Cebrail adlı melek, Muhammed'e ilk vahiyi getirerek şu emri vermiştir: "Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir."

Muhammed'in bu olağanüstü deneyimi sonrasında, Hira Mağarası'ndan ayrılırken etrafında duyduğu binlerce ses, ona peygamberlik yolundaki misyonunu hatırlatır: "Ey Muhammed, selam olsun! Ya Resulullah, sana selam olsun!" Ancak, her seferinde geri döndüğünde, gördüğü sadece taş ve ağaçlardan başka bir şey değildir.

Muhammed, evine döndüğünde yaşadıklarını eşi Hatice'ye anlatır. Hatice'nin önerisi üzerine, Muhammed ve Hatice, Hatice'nin amcası Varaka bin Nevfel'e giderler. Varaka, Hristiyan bir bilgin olarak Muhammed'in deneyimini "Kuddûs... Bu gördüğün Melek yüce Allah'ın Musa peygambere gönderdiği Ruhu'l-Kudüs'tür. Sen de bu ümmetin peygamberisin." sözleriyle değerlendirir.

Muhammed'in Hira Mağarası'nda aldığı vahiyler, İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'ı oluşturur. Bugün Hira Mağarası, Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde ziyaret edilebilen bir kutsal mekan olarak yer almaktadır. Merkez'den 5 kilometre uzaklıkta bulunan mağaraya taksi ile ulaşım mümkündür. Suudi Arabistan'ın bu tarihi ve manevi mekanı, İslam'ın doğuş noktasını simgeler. 

Kaynak: Haber Merkezi