Bodrumlu Neyzen Tevfik'in ölüm yıl dönümü, Neyzen Tevfik Caddesi'nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen anma törenine, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ı temsilen Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, anma töreninde kentte yaşamış birçok değerli sanatçıya atıfta bulunarak, "1879 yılında doğan ve ney enstrümanındaki üstün yeteneğiyle tanınan, aynı zamanda şiirleriyle de insanları büyüleyen Neyzen Tevfik'i Anma Programımıza hoş geldiniz. İyi bir ney ustası, hiciv şairi ve doğa sevdalısı olan, 1953 yılında 74 yaşında yaşamını yitiren Neyzen Tevfik Kolaylı'yı sevgi, saygı ve hürmetle anıyorum. Tarih, edebiyat ve sanatta sonsuz değere sahip isimlerin anısının ölümsüzleşmesini diliyorum. Bodrum'a ve ülkemize iz bırakan sanatçılarımızın adlarını gelecek nesillere taşımaya devam edeceğiz" dedi.

Anma töreninde Ney Sanatçısı Muhammed Ceylan ile Kudümzen Selçuk Yazıcı tarafından gerçekleştirilen müzik konseri, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Program, aynı gün akşam Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde sahnelenen "Hiç" adlı oyunla devam etti. Uğraş Güneş'in yazdığı, Can Yücel'in yönettiği Sanatçı Uğur Yücel'in tek kişilik oyununa Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ı temsilen Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ve vatandaşlar katıldı.

Program, yoğun katılım ve Sanatçı Uğur Yücel'e çiçek takdimi ile sona erdi.

Kaynak: İHA